Kasza jaglana
Proso to zboże, z którego powstaje głównie kasza jaglana. Jest ona tak prozdrowotnym produktem, że może być podawana nawet dzieciom, w tym niemowlakom.
Reklama
Kasza jaglana dla niemowlaka
Kasza jaglana jest idealnym składnikiem pierwszych dań maluszka, a kaszki dla niemowląt są proste do wykonania. Po przepłukaniu zimną wodą i ugotowaniu kaszy jaglanej, a także warzyw lub mięsa, wystarczy zmiksować wszystkie produkty razem na równą papkę, a przed podaniem podgrzać.
Reklama
Kasza jaglana właściwości
Dobra kasza jaglana zawiera przede wszystkim witaminy z grupy B, w tym:
- witaminę B1 (tiaminę),
- witaminę B2 (ryboflawinę),
- witaminę B6 (pirydoksynę).
Dzięki nim korzystnie wpływa na układ nerwowy. Spożywanie produktów z witaminami z grupy B poprawia także sprawność intelektualną.
W „jaglance” znajdziemy również żelazo, którego niedobór prowadzi do anemii, a u kobiet ciężarnych do niedorozwój płodu. Ponadto żelazo przyczynia się do regeneracji tkanek oraz pomaga zwalczyć groźne dla zdrowia wolne rodniki. Ich nadmiar może wywołać:
- niektóre nowotwory,
- miażdżycę,
- udar mózgu,
- a nawet zawał serca.
Istotnym składnikiem kaszy jaglanej, rzadko spotykanym w innych produktach spożywczych, jest krzem, czyli krzemionka. Nazywany jest on pierwiastkiem życia, gdyż przy jego niedoborach organizm może mieć problemy z przyswojeniem kilkudziesięciu innych pierwiastków.
Reklama
Inne właściwości kaszy jaglanej
Jedzenie kaszy jaglanej poprawia odporność, a jej spożywanie zaleca się przy przeziębieniach oraz schorzeniach jamy ustnej. Ma działanie przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe, gdyż zwalcza wolne rodniki, a zawarta w niej ryboflawina wpływa korzystnie na stan:
- skóry,
- włosów,
- paznokci,
- wzroku.
Reklama
Zupka dla niemowlaka
Prostym daniem z wykorzystaniem kaszy jaglanej będzie zupka dla niemowlaka. Aby ją przygotować należy zagotować w garnku wodę, następnie do wrzątku wrzucić chude mięso, na przykład z indyka. Po ugotowaniu mięso siekamy drobno i ponownie gotujemy wodę, do której dodajemy starte na tarce warzywa, na przykład marchewkę i pietruszkę oraz drobno pokrojonego pora. Po 10-15 minutach, gdy warzywa zmiękną, wywar możemy lekko doprawić solą oraz dodać do niego łyżeczkę masła, a także kaszę jaglaną. Całość należy gotować przez kolejny kwadrans. Na koniec dodać do garnka posiekane mięso oraz natkę pietruszki i koperek.
Taką zupę można podawać dzieciom nieco starszym, najlepiej po ukończeniu 10 miesiąca życia.
Reklama
Kaszki bezmleczne
Kasza jaglana dla dzieci nie musi być łączona z mlekiem, co jest istotne dla maluchów, które nie tolerują laktozy. Popularną jaglankę można zmieszać z owocami albo dodać do niej rosołu. Zresztą jest to tak uniwersalny produkt, że można z niego przygotować kotlety, a nawet desery.
Reklama
Kasza jaglana gluten
Przewagą kaszy jaglanej nad kaszami, takimi jak:
- jęczmienna,
- bulgur,
- orkiszowa,
- kuskus, jest brak zawartości glutenu.
Ta mieszanina białek roślinnych może powodować alergie, a niektóre organizmy w ogóle nie tolerują glutenu. Prawdopodobnie ok. 1 proc. ludności ma nadwrażliwość, nietolerancję lub uczulenie na gluten.
To uczulenie u dzieci może objawiać się atopowym zapaleniem skóry, ale u dorosłych może dojść nawet do obrzęku naczyniowego lub bardzo groźnego dla życia chorego - wstrząsu anafilaktycznego. Innym objawami są problemy gastryczne, taki jak biegunka.
Kaszki dla dzieci
Aby potrawy z kaszy jaglanej dla dzieci były bez cienia goryczy, muszą być odpowiednio przygotowana przed gotowaniem. Dlatego zanim wsypiemy ją do garnka, należy przepłukać kaszę zimną wodą, najlepiej na sicie z drobnymi oczkami. Następnie wsypać ją do gotującej się wody z solą i niewielką ilością oleju. Aby dobrze się ugotowała trzeba na jedną szklankę kaszy wlać 2,5 szklanki wody. Kasza jaglana dla niemowlaka powinna gotować się pod przykryciem na małym ogniu przez około 20 minut.