Zobacz nasz test inhalatorów:
Czym jest kaszel poinfekcyjny?
Kaszel niezmiennie pozostaje jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu. W zależności od przyczyny, a także przebiegu, kaszel może być ostry, przewlekły, poinfekcyjny, suchy, mokry, alergiczny, napadowy etc. Czym jest i jak objawia się kaszel poinfekcyjny?
Ten rodzaj kaszlu, jak sama nazwa wskazuje, jest poprzedzony ostrą infekcją dróg oddechowych, głównie spowodowaną zakażeniem wirusami grypy lub paragrypy, ale także bakteriami. Ostra infekcja dróg oddechowych może mieć zróżnicowany przebieg, zazwyczaj jednak objawia się wykrztuszaniem gęstej, lepkiej wydzieliny.
Następnie, na skutek zwiększonej wrażliwości receptorów kaszlowych i wtórnej nadreaktywności oskrzeli, może pojawić się męczący, suchy kaszel po infekcji.
Kaszel poinfekcyjny bardzo rzadko powoduje odkrztuszanie wydzieliny. Jeśli ma charakter wykrztuśny, to ilość wydzieliny jest niewielka. Co więcej, kaszel po infekcji może mieć charakter napadowy, przez co bywa mylony z astmą oskrzelową.
Inną przyczyną kaszlu poinfekcyjnego może być przejściowe uszkodzenie nabłonka oddechowego. Osłabiony organizm często po skończonej chorobie, dopada kolejna. Może się przez to wydawać, że kaszel nie ma końca.
Reklama
Ile trwa kaszel poinfekcyjny?
Jak długo może występować kaszel po infekcji? Przyjmuje się, że może utrzymywać się od 3 do nawet 8 tygodni, po czym powinien samoistnie ustąpić.
Z tego powodu powinien być różnicowany z kaszlem przewlekłym, który trwa powyżej 8 tygodni oraz ostrym, który nie trwa dłużej niż 3 tygodnie. W związku z powyższym, kaszel po infekcji bywa określany jako podostry.
Co bardzo istotne, jeśli kaszel zdiagnozowany jako poinfekcyjny, utrzymuje się powyżej 8 tygodni, wskazana jest wizyta kontrola celem pogłębienia diagnostyki.
W diagnostyce kaszlu związanego z infekcją dróg oddechowych wskazane jest wykonanie zdjęcia RTG klatki piersiowej (obraz radiologiczny powinien być prawidłowy). Jeśli natomiast infekcja, która poprzedzała występowanie napadów suchego kaszlu, miała etiologię bakteryjną, konieczne będzie także wykonanie badań serologicznych.
Czy taki kaszel zaraża? Jeśli jest to kaszel, który utrzymuje się w wyniku podrażnienia dróg oddechowych po infekcji, nie ma czym się martwić. Nie powinno dojść do żadnego zarażenia.
Reklama
Kaszel poinfekcyjny u dorosłych
Kaszel poinfekcyjny może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Szacuje się, że w 90 proc. ma on związek z infekcją wirusową, zaś w 10 proc. jest następstwem infekcji bakteryjnej dróg oddechowych.
Co ciekawe, kaszel poinfekcyjny u dorosłych może mieć związek z refluksem żołądkowo-przełykowym, który jest dość powszechną chorobą (może dotyczyć nawet 34 proc. dorosłych Polaków). Zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej z powrotem do przełyku, a niekiedy także do gardła, może bowiem wydłużać regenerację dróg oddechowych po chorobie.
Jeśli kaszel po infekcji utrzymuje się u osoby dorosłej powyżej 8 tygodni, lekarz powinien zlecić pacjentowi wykonanie badań pod kątem możliwości występowania takich chorób, jak:
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- przewlekła obturacyjna chorobę płuc (POChP),
- zespół kaszlowy górnych dróg oddechowych,
- astma oskrzelowa,
- niewydolność krążenia;
Reklama
Kaszel poinfekcyjny u dzieci
Zdecydowaną większość pacjentów cierpiących na kaszel poinfekcyjny stanowią dzieci ze względu na częstą zachorowalność na ostre infekcje dróg oddechowych. W populacji dziecięcej najczęściej występuje kaszel związany z zakażeniem wirusami oddechowymi.
Kiedy objawy infekcji wirusowej ustępują, u dziecka często pozostaje uporczywy, suchy i męczący kaszel. Często pogarsza się w nocy przez pozycję leżącą, która ułatwia wydzielinie gromadzenie się w oskrzelach.
Warto pamiętać, że kaszel poinfekcyjny u dziecka może być spowodowany zakażeniem bakteryjnym dróg oddechowych, wywołanym przez tzw. bakterie atypowe, które wykazują oporność na stosowane powszechnie antybiotyki. Wówczas kaszel może mieć charakter wykrztuśny, jednak ilość wydzieliny powinna być niewielka.
W diagnostyce kaszlu występującego po zakażeniu bakteriami, wskazane jest wykonanie badań serologicznych.
Wielu rodziców zastanawia się, czy dziecko z kaszlem poinfekcyjnym może chodzić do przedszkola.
W przypadku przebytej infekcji wirusowej, prawdopodobnie nie ma przeciwwskazań do tego, aby dziecko uczęszczało do przedszkola, należy jednak zaznaczyć, że decyzja powinna być podjęta na podstawie konsultacji z lekarzem.
Reklama
Co na kaszel poinfekcyjny?
W leczeniu kaszlu poinfekcyjnego stosuje się różne preparaty o działaniu wykrztuśnym, mukolitycznym, mukokinetycznym, mukoregulującym, dostępne bez recepty oraz wydawane z przepisu lekarza. Co jeszcze na kaszel poinfekcyjny można zastosować?
Jednym ze sposobów na pozbycie się suchego kaszlu są preparaty dostępne w aptekach bez recepty. Można sięgnąć między innymi po syrop zawierający lewodropropizynę, która działa przeciwkaszlowo.
Co ważne, niektóre z preparatów można stosować również u dzieci. Należy jednak pamiętać, że przed spożyciem jakiegokolwiek leku trzeba zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, a najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Domowymi sposobami w walce z kaszlem poinfekcyjnym jest picie dużej ilości wody i nawilżanie gardła poprzez np. inhalacje.