Dlaczego podczas ząbkowania pojawia się kaszel u dziecka?
Wyrzynanie zębów mlecznych to proces, któremu może towarzyszyć szereg objawów miejscowych i ogólnych, które mogą dotyczyć nawet 2/3 niemowląt. Kaszel nie jest uznany za typowy objaw ząbkowania, jednak dziecko, któremu wychodzą zęby, może borykać się z tą dolegliwością. Dlaczego? Otóż, zwykle pojawia się kaszel od śliny. W jamie ustnej wytwarza ząbkującego malucha się jej nadmiar, co powoduje, że tylna ściana gardła ulega podrażnieniu i ten prosty mechanizm prowadzi do chrząkania i kasłania. Inne dolegliwości mogące towarzyszyć pojawianiu się pierwszych ząbków do ból i swędzenie dziąseł, gorączka, a nawet biegunka.
Kaszel przy ząbkowaniu może mieć też inne podłoże. Gdy maluszkowi wychodzą zęby, ma on tendencję do wkładania do buzi rączek oraz różnych przedmiotów, np. zabawek. Może się też zdarzyć, że przedmiotem tym maluch mechanicznie podrażni gardło. Rzadką przyczyną może być reakcja alergiczna na przedmioty wkładane do jamy ustnej, którymi dziecko próbuje łagodzić świąd i ból dziąseł.
W ten sposób do organizmu dziecka mogą przeniknąć też różne drobnoustroje, będące następnie przyczyną infekcji dróg oddechowych. W okresie ząbkowania dziecko ma obniżoną odporność i staje się bardziej podatne na zakażenia – dlatego kaszel nie musi być objawem ząbkowania, a toczącej się infekcji. U niektórych dzieci kaszel pojawia się jednorazowo, u innych natomiast trwa przez cały okres wyrzynania zębów.
Reklama
Suchy i mokry kaszel podczas ząbkowania
W okresie wyrzynania zębów ma różny charakter – może być albo mokry, albo suchy. Ten pierwszy może świadczyć o toczącej się niezależnie infekcji pochodzenia bakteryjnego. Zanim u dziecka pojawi się mokre pokasływanie, zwykle maluch ma katar. Wydzielina spływająca do gardła podrażnia je i to prowadzi do rozwoju kaszlu. Ropna wydzielina towarzysząca mokremu kaszlowi przy ząbkowaniu ma często związek z rozpoczynającym się lub trwającym zapaleniem oskrzeli, bakteryjnym zapaleniem płuc albo zapaleniem zatok.
Natomiast suchy kaszel ma związek z infekcją wirusową i towarzyszy np. grypie. Kaszel suchy to taki, gdy wydzielina się nie pojawia. Suche pokasływanie należy zgłosić lekarzowi zawsze gdy towarzyszy mu osłabienie dziecka, gorączka, bóle mięśni.
Reklama
Co na kaszel przy ząbkowaniu? Jak pomóc dziecku?
Jeżeli wykluczymy infekcje bakteryjną lub wirusową jako przyczynę kaszlu podczas wyrzynania zębów, to trzeba wypróbować kilka prostych sposobów, by złagodzić dolegliwości.
- Warto rozpocząć od delikatnego masażu dziąseł. Można go wykonać przy pomocy silikonowej szczoteczki, kciuka lub gazy. Mniejsze dolegliwości ze strony dziąseł powinny spowodować mniejsze wydzielinie śliny.
- Można podać maluchowi gryzaki. Część spośród nich można umieścić wcześniej w lodówce. Zimna zabawka powinna złagodzić dolegliwości towarzyszące pojawianiu się pierwszych zębów.
- W aptekach dostępne są preparaty pod postacią żelu na ząbkowanie. Przynoszą ulgę.
- Dzieciom, które ukończyły 12. miesiąc życia można podać syrop z wyciągiem z porostu islandzkiego. Porost powoduje pojawienie się delikatnego filmu na śluzówkach, który łagodzi dolegliwości wywołane produkcją śliny i jej spływania po tylnej ścianie gardła.
- Chcąc pomóc dziecku, można też zadbać o nawilżenie pomieszczenia. Nierzadko to właśnie nadmiernie suche powietrze przyczynia się do pojawienia się kaszlu.