Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Co robić, gdy katar spływa do gardła? Jakie są domowe sposoby?

Wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła może powodować spory dyskomfort. Podrażnia i zmusza do kaszlu, odchrząkiwania. Objaw taki towarzyszy nie tylko chorym zatokom, ale obecny jest w trakcie nasilenia objawów alergii. Dolegliwość ta może wynikać z nieprawidłowej budowy anatomicznej nosa. Leczenie objawowe obejmuje nawadnianie, oczyszczanie zatok i ich udrażnianie, stosowanie tabletek tworzących delikatny film na śluzówce gardła.
kobieta skarży się na spływanie wydzieliny w gardle
123RF
W skrócie
  • Katar spływający po gardle może pojawić się w przebiegu alergii, zapalenia zatok, ale często odpowiadają za niego wady anatomiczne, np. krzywa przegroda nosa.
  • Uczucia kluchy w gardle można pozbyć się np. poprzez stosowanie inhalacji z solą fizjologiczną albo sięgając po pastylki z wyciągiem z porostu islandzkiego.
Spis treści

Katar spływający do gardła – jakie są przyczyny? 

Post nasal drip syndrom – tym terminem określa się spływający śluz z nosa do gardła. Pojawienie się wydzieliny jest nie tylko niekomfortowe, zmusza do odruchowego odkrztuszania, utrudnia zasypianie, ale też sprzyja nowym nadkażeniom i rozwojowi stanów zapalnych. Wśród czynników sprawczych wymienić można między innymi:

  • nawracające zapalenie zatok o różnej etiologii,
  • przerost migdałków,
  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • refluks przełyku i żołądka,
  • nieżyt nosa – o podłożu alergicznym lub niealergicznym,
  • krzywą przegrodę nosową,
  • zapalenie ucha,
  • narażenie na szkodliwe czynniki wziewne w miejscu pracy,
  • zanieczyszczenie powietrza.

Z katarem spływającym po gardle borykają się też nałogowi palacze. Jeżeli dolegliwość utrzymuje się dłużej niż 3 miesiące, wówczas wskazuje się na zespół przewlekłego spływania wydzieliny. Taki problem wymaga wizyty u laryngologa i wykonania dodatkowych badań, m.in. badania mikrobiologicznego (wymazy). To pierwszy krok, który pomoże ustalić, jakie podłoże ma opisywana dolegliwość. Konieczne może być też wykonanie badań obrazowych, np. tomografii komputerowej zatok. Ta może ujawnić nieprawidłowości anatomiczne, np. obecność polipów.

Reklama

Jakie objawy daje katar spływający po gardle?

Gdy wydzielina spływa do gardła, zmusza najczęściej do kaszlu, nerwowego odchrząkiwania. Pacjenci zgłaszają w gabinetach lekarskich uczucie zalewania wydzieliną. Objawy nasilają się w pozycji leżącej i rano po przebudzeniu. Dolegliwość towarzyszyć może cały dzień, a objawy będą intensywniejsze w przypadku suchości w jamie ustnej, przesuszenia śluzówek i niewystarczającego nawodnienia.

Pacjenci zgłaszają w gabinetach lekarskich następujące objawy:

  • tzw. gulę w gardle,
  • chrypkę,
  • konieczność ciągłego odkrztuszania i odpluwania wydzieliny,
  • drapanie w gardle,
  • nierzadko kaszel.

Katar, który spływa po tylnej ścianie gardła może prowadzić też do nieświeżego oddechu, czyli halitozy. Jeżeli wydzielina ma charakter ropny lub jest gęsta i spływający do gardła, wówczas mogą dołączyć się inne symptomy zakażenia bakteryjnego jak np. gorączka. Przewlekły katar w ustach daje też wrażenie gęstej śliny. W skrajnych przypadkach pacjent może mieć nudności, a nawet trudności z oddychaniem.

Reklama

Katar spływający po gardle u dziecka

Klasycznym objawem przeziębienia u malucha jest katar. Jego zbyt duże ilości mogą spływać po tylnej ścianie gardła. Gdy infekcja jest pochodzenia wirusowego, wydzielina jest przezroczysta, lepka, spływa powoli. Opisywane objawy mogą też sugerować występowanie alergicznego nieżytu nosa. Jeżeli symptom utrzymuje się dłużej i nie pomagają domowe sposoby, wówczas najlepiej skorzystać z porady lekarskiej. Oprócz alergii i niegroźnych infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych, nadmiar wydzieliny pojawia się tak jak w przypadku dorosłych w przebiegu zapalenia zatok. Objawy u maluchów mogą być mniej wyraźne, trudniejsze do zdiagnozowania lub gorzej komunikowane. Oprócz spływającej wydzieliny dołączą się takie jak:

  • uczucie rozpierania głowy,
  • bóle twarzy i głowy,
  • podrażnienie gardła,
  • chrypka,
  • katar,
  • kaszel,
  • trudności z wydostaniem się wydzieliny przez nos i jego zatkanie.

Spływający katar u dziecka w nocy może utrudniać zasypianie i prowadzić do problemów ze snem lub kaszlem przez sen.

Reklama

Syrop, spray i inne leki na spływający katar po gardle 

Terapia powinna być dostosowana do przyczyny. Gdy za katarem spływającym po gardle stoi alergia, należy wykluczyć alergen i/lub przyjmować środki przeciwalergiczne wskazane przez specjalistę, najczęściej są to leki antyhistaminowe. Krzywa przegroda nosa wymaga interwencji chirurgicznej.

Gdy katar spływający po gardle wynika z przeziębienia, wówczas wskazane jest leczenie objawowe – przeciwgorączkowe i odblokowujące zatkany nos i zatoki. Tu podstawą są preparaty zawierające ksylometazolinę, która jest lekiem stosowanym w celu udrożnienia górnych dróg oddechowych. Działa głównie poprzez zwężenie naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku i zatkania. Po zastosowaniu sprayu z ksylometazoliną, dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych w nosie, co zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej. W efekcie, drogi oddechowe stają się mniej zatkane, co ułatwia oddychanie. Spray z ksylometazoliną działa stosunkowo szybko, zazwyczaj w ciągu kilku minut po zastosowaniu, i może utrzymywać się przez kilka godzin. Jest to skuteczne narzędzie w łagodzeniu objawów zatkania nosa związanego z różnymi schorzeniami, takimi jak przeziębienie, grypa, zapalenie zatok czy alergie.

Jeżeli leczenie uzupełnimy o nawadnianie, podaż leków upłynniających wydzielinę i preparatów łagodzących objawy dokuczliwego drapania w gardle, wówczas uda się skrócić czas leczenia i złagodzić dolegliwości. Przydatne okażą się też irygacje nosa i zatok z zastosowaniem preparatów aptecznych.

Reklama

Domowe sposoby – co robić kiedy katar spływa po gardle?

Wśród metod domowych wymienić można m.in. dbałość o częstą toaletę nosa, inhalacje z soli fizjologicznej rozrzedzającą katar, które pomogą odblokować zatkany nos. U dzieci i dorosłych można wdrożyć nebulizację z preparatami zawierającymi ektoinę, która tworzy warstwę ochronną na błonach śluzowych dróg oddechowych. Sprawdzi się też stosowanie wody morskiej z dodatkiem gliceryny. W mieszkaniu warto zadbać o obecność nawilżacza i oczyszcza powietrza. Z kolei klimatyzatory powinny zostać poddawane regularnej konserwacji i czyszczeniu.

Wydzielinie spływającej do gardła sprzyja suche powietrze, które pojawia się w sezonie grzewczym. Może to drażnić błony śluzowe nosa, dlatego dobrze sięgnąć po nawilżacze powietrza. Osoby wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza powinny unikać długotrwałego przebywania poza domem w dniach w których komunikowane jest zawieszenie w powietrzu dużej ilości szkodliwych cząsteczek.

Czytaj również

Bibliografia

  • D. Sadowska, Katar jesienny czy alergia? Jak nie przeoczyć pierwszych objawów, Lekarz POZ 4/2020.
  • B. Samoliński, P. Szczęsnowicz-Dąbrowska, Z. Hałat, M. Krajewski, Schorzenia błony śluzowej nosa – zasady diagnostyki i terapii [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2004, 28-39.
  • K. Lennecke, K. Hagel, K. Przondziono, red. wyd. polskiego B. Filipek, Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób, MedPharm Polska, Wrocław 2018.
  • B. Samoliński, J. Komorowski, Terapia nieżytów nosa. Przew Lek 2006; 8: 42-49.
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Katar
Domowe sposoby na katar - cieknący, zatokowy, alergiczny. Jak sobie z nim radzić?
Kiedy zielony katar powinien zaniepokoić? Poznaj sposoby leczenia
Zielony katar to sygnał organizmu o walce z chorobą
Polekowy nieżyt nosa - ile trwa i jak leczyć?
Kobieta trzymająca się za nos z powodu polekowego nieżytu nosa
Podobne artykuły
zatkane ucho
Jak pozbyć się uczucia zatkanego ucha przy katarze?
kobieta skarży się na spływanie wydzieliny w gardle
Co robić, gdy katar spływa do gardła? Jakie są domowe sposoby?
Dziecko z katarem
Żółty katar - u dziecka i niemowlaka. Przyczyny i leczenie
Dziecko z katarem
Zielony katar u dziecka - domowe sposoby. Jak leczyć?
Dziecko z przewlekłym katarem
Przewlekły katar u dziecka - jakie są przyczyny i co stosować?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!