Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Kawa w ciąży - czy można ją pić i jaką wybrać? Z kofeiną czy bezkofeinową?

Kawa w ciąży to kwestia, która wymaga ostrożności. Jednak - mając świadomość co do dozwolonej dawki kofeiny i zasad spożycia kawy w ciąży - można cieszyć się smakiem ulubionego latte lub cappuccino.
Kobieta w ciąży pijąca kawę
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Bezpieczna dawka kofeiny w ciąży to mniej niż 200 mg dziennie, co odpowiada jednej do dwóch filiżanek kawy.
  • Trzeba uwzględniać też inne produkty z kofeiną (herbatę, colę, czekoladę).
  • W większych ilościach kofeina stwarza ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej.
Spis treści

Czy w ciąży można pić kawę?

Kawa a ciąża to delikatna kwestia. Wiele przyszłych mam dopytuje swoich lekarzy, czy kawa w ciąży jest bezpieczna, ponieważ boją się, że picie tego napoju szkodzi dziecku.

Spieszymy z wyjaśnieniem, iż zgodnie z aktualnym stanem badań - w ciąży można pić kawę, ale z umiarem.

American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) wskazuje, że umiarkowane spożycie kofeiny - mniej niż 200 mg dziennie - jest bezpieczne dla większości kobiet w ciąży. 

Nieprzekraczanie bezpiecznej dawki kofeiny w ciąży jest bardzo ważne, ponieważ skutki nadmiernego picia kawy przez przyszłe mamy obejmują przedwczesny poród, niedowagę noworodka, a w skrajnych przypadkach nawet utratę ciąży.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod sekcją "Pytania do eksperta"

Pytania do eksperta
Marzena Rojek-Ledwoch
Marzena Rojek-Ledwoch
dietetyk i psychodietetyk
01
Czy można pić kawę z mlekiem w ciąży?
Tak, można pić kawę z mlekiem w ciąży, ale ważne jest, aby ograniczyć całkowite spożycie kofeiny do maksymalnie 200 mg dziennie. Dodanie mleka dostarcza dodatkowych składników odżywczych, ale nie zmniejsza zawartości kofeiny.
02
Czy kobieta w ciąży może pić cappuccino?
Można pić cappuccino w ciąży, pamiętając o ograniczeniu ilości spożywanej kofeiny. Jedna filiżanka cappuccino mieści się w zalecanym limicie. Warto jednak pamiętać, że kofeinę zawierają też inne napoje takie jak np. yerba czy kakao oraz produkty takie jak czekolada.
03
Co zamiast kawy w ciąży?
Jako alternatywę dla kawy w ciąży, można rozważyć herbatki owocowe (goryczkę zawierają te z czarnej porzeczki i dzikiej róży), kawę z cykorii czy napoje na bazie zboża, jak kawa orkiszowa. Ważne jest, aby unikać ziół, które nie były przebadane pod kątem bezpieczeństwa dla ciężarnych.
04
Ile można pić kawy w ciąży?
W ciąży zaleca się ograniczenie spożycia kofeiny do mniej niż 200 mg dziennie, co odpowiada około 1-3 małym filiżankom kawy parzonej. Trzeba jednak pamiętać, że inne produkty, jak np. czarna herbata czy kakao, też zawierają kofeinę.
05
Czy w ciąży można pić kawę rozpuszczalną?
Tak, można pić kawę rozpuszczalną w ciąży, ale należy monitorować spożycie kofeiny. Kawa rozpuszczalna zazwyczaj zawiera nieco mniej kofeiny niż parzona, co może ułatwić kontrolę nad jej ilością.

Reklama

Kawa w ciąży a poszczególne trymestry

Chociaż ograniczone spożycie kofeiny jest generalnie uznawane za bezpieczne w ciąży, warto podejść do tego tematu z większą ostrożnością na różnych jej etapach.

Szczególną uwagę warto zwrócić na spożycie kawy w pierwszym trymestrze, biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko dla rozwijającego się płodu.

Pierwszy trymestr ciąży to kluczowy czas, kiedy formują się główne narządy dziecka. We wczesnej ciąży należy zachować szczególna ostrożność w zakresie przyjmowanych leków i ograniczyć używki, takie jak kawa.

Na początku ciąży płód jest szczególnie wrażliwy na czynniki zewnętrzne, a kofeinę metabolizuje dłużej niż organizm matki.

Istnieją nawet badania sugerujące związek między dużym spożyciem kofeiny a zwiększonym ryzykiem poronienia, a to dobry powód do ograniczenia kawy – i to od pierwszych dni ciąży.

W drugim i trzecim trymestrze, gdy rozwój płodu jest bardziej zaawansowany, zaleca się umiarkowane spożycie kawy, o ile uwzględnimy, że metabolizm kofeiny spowalnia w miarę postępu ciąży.

W kolejnych miesiącach należy bacznie obserwować swój organizm i jego wrażliwość na kofeinę, gdyż jest to kwestia indywidualna.

Reklama

Jaka kawa w ciąży jest najlepszym wyborem?

Wiele kawoszek po zajściu w ciążę, szczególnie tych, które mają niskie ciśnienie, zastanawia się, jak wytrzyma bez porannego rytuału parzenia kawy i ubijania mleka.

Spokojnie, przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności, nie trzeba odmawiać sobie ulubionego cappuccino. Drobne przyjemności poprawiają dobrostan kobiety w ciąży, więc są bardzo ważne. Warto tylko mieć świadomość, jaka kawa będzie najlepszą opcją dla ciężarnej.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba uwzględnić fakt, że kofeina przenika przez łożysko, a wątroba rozwijającego się płodu nie metabolizuje jej w taki sam sposób jak u dorosłych. Badania wskazują, że, może ona wywierać dłuższy i potencjalnie bardziej inwazyjny wpływ na rozwijające się dziecko.

A zatem - jaką kawę można pić w ciąży? Na pewno nie mocną. Słaba kawa wypita przy śniadaniu na pewno nie zaszkodzi, szczególnie jeśli poprawi humor przyszłej mamie.

Kawa w ciąży z kofeiną czy bez?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czym zastąpić kawę w ciąży. Wracają do lekarzy z pytaniami: czy kawa bez kofeiny jest w pełni bezpieczna i czy w ciąży można pić tylko kawę zbożową?

Czarna kawa nie jest zakazana, ale 1-2 filiżanki to dla kawoszek za mało może być niewystarczająco.

Na szczęście charakterystyczną dla kawy goryczkę ma wiele bezkofeinowych napojów, które można polecić dla ciężarnych. Wyborem nr 1 kobiet w ciąży jest kawa bezkofeinowa. Zachowuje smak i zawiera śladowe ilości kofeiny. 

Wiele ciężarnych rozważa też uznaną powszechnie za zdrowszą kawę zieloną. Rzeczywiście, ma niższą zawartość kofeiny niż palona, jednak ze względu na jej właściwości odchudzające i nieudokumentowane bezpieczeństwo dla płodu, zielona kawa nie jest wskazana w ciąży.

Alternatywą dla kawy w ciąży mogą napoje zbożowe i roślinne. Kawa orkiszowa jest przygotowywana z prażonego orkiszu, który naturalnie nie zawiera kofeiny.  Z kolei ta przygotowywana z korzenia cykorii, dodatkowo wspiera procesy trawienne, co może być ogromnym bonusem w ciąży.

Szukając zamienników dla kawy, wiele ciężarnych rozważa herbatki ziołowe – warto jednak zachować ostrożność w tym temacie. Zachęcamy do przeczytania artykułu o tym, jakie zioła można pić w ciąży.

Czy rodzaj i sposób parzenia kawy w ciąży ma znaczenie?

Wybór kawy podczas ciąży to istotna kwestia, nie tylko ze względu na zawartość kofeiny, ale również z uwagi na dodatkowe składniki, które mogą wpływać na zdrowie ciężarnej i rozwijającego się płodu.

Kobietom w ciąży najczęściej poleca się tradycyjne metody parzenia kawy, które pozwalają na kontrolę nad mocą napoju i tym samym zawartością kofeiny. Nie można jednak demonizować kawy z ekspresu. Chociaż jest zazwyczaj mocniejsza niż parzona, to porcje espresso są mniejsze, a więc całkowita ilość kofeiny może być podobna.

W kawie sypanej zawartość kofeiny może wahać się w zależności od czasu parzenia i ilości kawy użytej na porcję, ale jej umiarkowane spożycie w ciąży jest bezpieczne.

Kawa rozpuszczalna zawiera nieco mniej kofeiny niż kawa parzona, co ważne w ciąży, jednak zarówno jej jakość, jak i skład mogą się znacząco różnić. Warto wyrobić sobie nawyk czytania etykiet.

Ostrożność jest zalecana także w przypadku kawy typu 3w1. Choć teoretycznie saszetka zawiera kawę, mleko w proszku (lub jego substytut) i cukier, może też mieć w składzie inne dodatki i konserwanty, których lepiej unikać w ciąży.

Niezależnie od rodzaju kawy, w ciąży warto pić ją z mlekiem. Latte czy cappuccino są bardziej odżywcze niż kawa czarna, dzięki dodatkowi wapnia i białka z mleka. Wybierając mleko, ciężarne powinny preferować wersje pasteryzowane, aby uniknąć ryzyka zakażeń.

Kawa mrożona jest wybawieniem pań będących w ciąży latem. Zazwyczaj jest bezpieczna - zawartość kofeiny zależy od użytej kawy bazowej. Ważne tylko, aby słodzić ją cukrem – syropy do kawy mogą zawierać barwniki niewskazane w ciąży.

Reklama

Ile kawy w ciąży można pić?

Kofeina przenika przez łożysko, co oznacza, że każda jej ilość przyjęta przez matkę może dotrzeć do płodu. Ze względu na ograniczoną zdolność rozwijającego się dziecka do metabolizowania kofeiny, zaleca się, aby kobiety w ciąży ograniczały jej spożycie.

Dla wielu kobiet w ciąży ograniczenie kawy to ogromne wyrzeczenie.

Jeżeli codziennością przed ciążą były 3-4 kubki, trudno ograniczyć się teraz do jednej kawy dziennie. Czy jednak rzeczywiście jest to tylko jedna kawa?

Jak wspomniano, zalecana maksymalna ilość kofeiny to mniej niż 200 mg dziennie, jednak jak to przeliczyć na szklanki, czyli ustalić, ile kawy można pić w ciąży?

Dla porównania, standardowa filiżanka tego napoju o pojemności 240 ml może zawierać od 95 do 165 mg kofeiny, w zależności od jej mocy, sposobu jej przygotowania i wielkości porcji.

Zatem mogą to być dwie słabe kawy, albo jedna, jeśli w bilansie dziennym uwzględniamy inne źródła kofeiny, takie jak herbata, czy napoje typu cola.

Zatem pytanie:  ile kaw można pić dziennie, będąc w ciąży - trzeba zmienić na: ile kofeiny może dziennie przyjąć ciężarna.

Poniżej porównaliśmy uśrednioną zawartość kofeiny w szklance (około 240 ml) różnych napojów:

  • kawa parzona - około 95-165 mg
  • kawa rozpuszczalna - 30-90 mg
  • espresso: 64 mg (w tym wypadku uwzględniamy jeden shot - 30 ml)
  • czarna herbata - 25-48 mg
  • zielona herbata - 25-29 mg
  • herbata ziołowa - 0 mg (herbaty ziołowe zwykle nie zawierają kofeiny, ale warto sprawdzić etykietę)
  • kakao – 2-20 mg
  • czekolada do picia – 5-40 mg
  • napój typu cola - 24-46 mg
  • energetyk – 50-200 mg w zależności od marki (energetyki zdecydowanie ciężarnym odradzamy ze względu na zbyt wysoką zawartość kofeiny, cukru i innych stymulantów).

Ograniczanie kofeiny w ciąży dotyczy nie tylko picia kawy, herbaty i coli. Także produkty spożywcze zawierają kofeinę.

Czekolada mleczna ma 5-20 mg kofeiny na porcję 40 gramów (to jedna duża kostka lub około dwóch małych kostek), a gorzka nawet 20-60 mg kofeiny na 40 gramów. Trzeba mieć świadomość, że zawartość kofeiny wzrasta wraz z zawartością kakao.

Zawsze należy czytać etykiety, ponieważ ilość kofeiny w różnych napojach i produktach spożywczych może się znacznie różnić w zależności od marki, sposobu przygotowania i wielkości porcji. 

Reklama

O jakiej porze pić kawę w ciąży i czy można na czczo?

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez porannej kawy. Także w ciąży, w związku z wolniejszym metabolizmem kofeiny, warto sięgać po ulubione latte czy americano rano lub przed południem. Kawa wypita później, często wywołuje u ciężarnych niepokój i trudności z zasypianiem.

A zatem lepiej ją pić rano, ale po śniadaniu, gdyż kawa pita na czczo może zwiększać produkcję kwasu żołądkowego.

Dyskomfort żołądkowy i zgaga to częste problemy w ciąży, w tym wypadku można ich jednak uniknąć. 

Podsumowując, picie kawy podczas ciąży nie jest zakazane, ale zaleca się umiar i uwzględnienie zarówno ilości spożywanej kofeiny, jak i pory jej spożycia, aby zminimalizować potencjalne negatywne skutki dla ciężarnej i płodu.

W przypadku wątpliwości lub pytań dotyczących diety w ciąży, najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Czytaj również

Bibliografia

  • Lisowska A., Kasiak P. Assessment of caffeine intake in groups of pregnant and breastfeeding women: A cross-sectional analysis [dostęp z dnia 27.02.2024] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2405457723001857
  • Kawa a ciąża. Naukowcy: picie umiarkowanych ilości nie jest ryzykowne [dostęp z dnia 27.02.2024] https://pulsmedycyny.pl/kawa-a-ciaza-naukowcy-picie-umiarkowanych-ilosci-nie-jest-ryzykowne-1153707
  • Li J., Zhao H., A meta-analysis of risk of pregnancy loss and caffeine and coffee consumption during pregnancy [dostęp z dnia 27.02.2024] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0020729215002684
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Dieta w ciąży
Zdrowe przekąski w ciąży - co jeść, żeby nie przytyć w ciąży?
Bakalie leżące na stole
Dieta cukrzycowa w ciąży - przepisy. Czego należy unikać?
Kobieta w ciąży sprawdzająca poziom cukru
Picie mięty ciąży - czy można pić herbatę miętową?
Napar z mięty
Podobne artykuły
Produkty wskazane do spożywania w ciąży
Czego nie można jeść w ciąży? Jakie produkty są zakazane i dlaczego?
Sałatka z warzyw na białym talerzu
Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację
Kobieta w ciąży pijąca kawę
Kawa w ciąży - czy można ją pić i jaką wybrać? Z kofeiną czy bezkofeinową?
Owsianka z bananem
Dieta ciężarnej - pomysły na pożywne śniadanie
Kobieta w ciąży podczas posiłku
Dieta kobiety w ciąży - smaczny i zdrowy obiad

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!