Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Czy kawa espresso romano jest dobra na odchudzanie?

Kawa z cytryną, czyli espresso romano pochodzi z Włoch. Napój jest stosunkowo prosty do przygotowania, i można go łatwo zrobić samemu w domu przy użyciu ekspresu do kawy i świeżej cytryny. Połączenie tych dwóch składników jest intrygujące, ale warte spróbowania!
Filiżanka kawy z cytryną
Fot. 123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest espresso romano i kiedy je pić?

Kawa z cytryną, czyli espresso romano to prosty, ale aromatyczny napój na bazie espresso. Składa się z pojedynczej lub podwójnej dawki espresso podanej z plasterkiem cytryny. Dodatkowo kawa podawana jest z sokiem z cytryny, a cytryna zazwyczaj jest pocierana wzdłuż brzegu filiżanki, zanim zostanie wyciśnięta do kawy, nadając jej cytrusowy smak.

Jak smakuje kawa z cytryną? Zaskakująco dobrze! Cytrynowy aromat delikatnie niweluje goryczkę. Niestety kawa rozpuszczalna z cytryną nie będzie smakować, tak samo jak prawdziwe espresso.

Kiedy i ile razy dziennie można ją pić? Kawę z cytryną powinno się pić głównie rano i ograniczyć do 3-4 porcji w ciągu dnia. Ostatnia porcja tego pobudzającego napoju powinna być przyjęta najpóźniej 5 godzin przed pójściem spać, aby nie zaburzyć snu.

Czy kawa z cytryną jest zdrowa? Takie połączenie dostarcza wiele substancji prozdrowotnych, ale tak jak ze wszystkim najlepszy jest umiar.

Reklama

Czy kawa z cytryną odchudza?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy kawa z cytryną działa na odchudzanie lub w jakiś sposób pomaga schudnąć. Okazuje się, że umiarkowane spożycie kawy może sprzyjać odchudzaniu poprzez ograniczenie wchłaniania tłuszczów czy węglowodanów. Wszystko dzięki fitynianiom zawartym w kawie. Dodatkowo sok z cytryny może spowolnić trawienie węglowodanów.

Kawa z cytryną na odchudzanie sprawdzi się także ze względu na zawartość kofeiny, która ma udowodnione działanie termogenne (zwiększające ciepłotę ciała). Dodatkowo kawa może hamować uczucie głodu.

Czy kawa z cytryną odchudza? Niestety nie, ale może ułatwiać ten proces dzięki wspieraniu utrzymania ujemnego bilansu energetycznego.

Właściwości kawy z cytryną. Na co pomaga?

Połączenie kawy z cytryną nie nadaje tym produktom dodatkowym właściwości. Na co jest dobra kawa z cytryną? Wiele osób uważa ją za sposób na kaca, migrenę czy ból głowy tymczasem nie działają one lepiej niż każdy z tych produktów spożyty osobno.

Jak działa kawa z cytryną? Najczęściej obserwowane efekty kofeiny na ludzki organizm to wzrost koncentracji, poprawa czujności i nastroju, zmniejszenie uczucia zmęczenia i senności, zwiększona efektywność podczas ćwiczeń oraz skrócenie czasu reakcji.

Kawa sama w sobie jest zdrowa i dzięki zawartości wielu antyoksydantów może wykazywać działanie przeciwzapalne, obniżać ciśnienie krwi, czy zmniejszać ryzyko insulinooporności. Ponadto udowodniono, że umiarkowane picie kawy zmniejsza ryzyko niektórych chorób neurodegeneracyjnych czy cukrzycy typu 2.

W internecie można znaleźć wiele wzmianek odnośnie wpływu kawy z cytryną na potencje. Jednak brak jest badań naukowych, które potwierdziły by jej działanie w tym obszarze. 

Warto jednak pamiętać, że reakcje na kawę są indywidualne, a nadmierne spożycie kofeiny może prowadzić do efektów ubocznych, takich jak pobudzenie, bezsenność, czy nawet nadmierne pobudzenie układu nerwowego. Dlatego ważne jest, aby dostosować spożycie kawy do własnych potrzeb i tolerancji organizmu.

Reklama

Efekty picia kawy z cytryną

Brak jest opinii na temat efektów picia kawy z cytryną, oprócz subiektywnych ocen aspektów smakowych.

Co robi kawa z cytryną? Kawa z cytryną może przynieść chwilowe większe pobudzenie poprzez kwaśny, orzeźwiający smak. Warto zauważyć, że indywidualne reakcje organizmu mogą się różnić, i co działa dla jednej osoby, niekoniecznie musi mieć takie same efekty dla innej.

Na początku pobudzające efekty działania kofeiny zawartej w kawie mogą być bardziej widoczne, a gdy spożywamy ją regularnie to organizm może słabiej reagować.

Reklama

Jak przygotować espresso romano? Przepis

Czarna kawa z cytryną jest prosta i szybka do przygotowania. Oczywiście przepis można modyfikować i dodać składniki, które wzbogacą jej smak. Doskonale smakować może kawa z cytryną i cynamonem, mlekiem czy z miodem.

Należy pamiętać, że jeżeli sięgamy po kawa z cytryną na odchudzanie to przepis nie powinien być wzbogacany w dodatki wysokokaloryczne, aby nie zaburzyć deficytu energetycznego. Jak zrobić kawę z cytryną?

Przepis na kawę z cytryną

Składniki:

  • 1 lub 2 podwójne espresso (w zależności od preferencji)
  • cytryna

Sposób przygotowania:

  1. Przygotuj espresso
  2. Cytrynę umyj i pokrój na plasterki.
  3. Posmaruj cytryną brzeg filiżanki z kawą, wyciśnij do środka klika kropel soku z cytryny i wrzuć plasterek do kawy.

Gdy espresso jest gotowe, przelej je do małej filiżanki.

Espresso Romano najlepiej podawać od razu, gdy kawa jest świeża i aromatyczna. Pamiętaj, że proporcje i preferencje smakowe mogą się różnić, więc dostosuj ilość kawy i cytryny według własnych upodobań. To proste połączenie kawy z cytryną nadaje napojowi unikalny smak i aromat, charakterystyczny dla włoskiej kultury kawowej.

Reklama

Przeciwwskazania i skutki uboczne picia kawy z cytryną

Czy kawa z cytryną szkodzi? Zdrowe osoby nie powinny odczuwać żadnych skutków ubocznych związanych z piciem espresso romano jeżeli nie będą przesadzać z ilością i ograniczą się do bezpiecznego poziomu kofeiny - 400 mg na dobę czyli około 3-4 filiżanek kawy.

Kobiety w ciąży kawę z cytryną powinny traktować tak samo jak zwykłą kawę i ograniczyć ją do minimum lub całkowicie wyeliminować. Podobnie sytuacja wygląda podczas karmienia piersią.

Kawa z cytryną może przynieść niepożądane skutki uboczne. Jednak szkodzić będzie tylko tym, którzy powinni ograniczać normalną kawę np. w przypadku wrzodów żołądka czy refluksu.

Czytaj również

Bibliografia

  • Pelczyńska M., Bogdański P., Prozdrowotne właściwości kawy. Varia Medica 2019, tom 3, nr 4 Chrysant S.G. The impact of coffee consumption on blood pressure, cardiovascular disease and diabetes mellitus. Expert Rev Cardiovasc Ther. 2017 Mar;15(3):151-156
  • Riksen N.P., Rongen G.A., Smits P.: Acute and long-term cardiovascular effects of coffee: implications for coronary heart disease. Pharmacology and Therapeutics. 2009, 121, 185-191
  • Wikoff D, Welsh BT, Henderson R, et al. Systematic review of the potential adverse effects of caffeine consumption in healthy adults, pregnant women, adolescents, and children. Food Chem Toxicol. 2017; 109(Pt 1): 585–648
  • Henn M, Babio N, Romaguera D, Vázquez-Ruiz Z, Konieczna J, Vioque J, Torres-Collado L, Razquin C, Buil-Cosiales P, Fitó M, Schröder H, Hu FB, Abete I, Zulet MÁ, Fernández-Villa T, Martín V, Estruch R, Vidal J, Paz-Graniel I, Martínez JA, Salas-Salvadó J, Martínez-González MA, Ruiz-Canela M. Increase from low to moderate, but not high, caffeinated coffee consumption is associated with favorable changes in body fat. Clin Nutr. 2023 Apr;42(4):477-485. doi: 10.1016/j.clnu.2023.02.004. Epub 2023 Feb 11. PMID: 36870243.
  • Tabrizi R, Saneei P, Lankarani KB, Akbari M, Kolahdooz F, Esmaillzadeh A, Nadi-Ravandi S, Mazoochi M, Asemi Z. The effects of caffeine intake on weight loss: a systematic review and dos-response meta-analysis of randomized controlled trials. Crit Rev Food Sci Nutr. 2019;59(16):2688-2696. doi: 10.1080/10408398.2018.1507996. Epub 2018 Oct 18. PMID: 30335479.
  • Nowaczewska M, Wiciński M, Kaźmierczak W. The Ambiguous Role of Caffeine in Migraine Headache: From Trigger to Treatment. Nutrients. 2020 Jul 28;12(8):2259. doi: 10.3390/nu12082259. PMID: 32731623; PMCID: PMC7468766.
dietetyk Kamila Kasprzak
Artykuł napisany przez
dietetyk Kamila Kasprzak
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Dietetyka. Na co dzień pracuje jako dietetyk w Peater - globalnej platformie dietetycznej popularyzującej zdrowe podejście do diety. Pasjonatka aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Interesuje się również psychodietetyką -ukończyła studia podyplomowe w tym zakresie na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Certyfikowany Instruktor Fitness oraz Trener Personalny. Jej konikiem jest żywienie osób aktywnych fizycznie. Wiedzę z tego obszaru zdobywa uczestnicząc w licznych szkoleniach i warsztatach.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Napoje
Sok z glistnika - jak wycisnąć? Czy wyciąg z jaskółczego ziela pomaga na kurzajki?
Sok z glistnika w ciemnej butelce
Złote mleko - przepis z kurkumą. Jak zrobić i na co pomaga?
Filiżanka mleka z kurkumą
Herbata z hibiskusa: właściwości i przeciwwskazania. Kto powinien ją pić?
Herbata z rośliny hibiskus
Podobne artykuły
Wypicie piwa a jazda samochodem
Ile trzyma jedno piwo i jak dużo można wypić przed prowadzeniem auta?
Kobieta i mężczyzna trzymają w szklanych butelkach mleko kozie, między nimi koza
Kozie mleko - jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeciwwskazania i skutki uboczne
Filiżanka herbaty matcha
Matcha - czy jest zdrowa? Właściwości i skutki uboczne
Woda z brzozy
Jakie właściwości ma woda brzozowa? Poznaj działanie i zastosowanie
Grzaniec alkoholowy
Grzaniec - jak go zrobić? Rodzaje, właściwości i przepis

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy regularnie stosujesz środki na blizny po urazach lub operacjach?
Contractubex_sonda