Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚
Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚
Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚

Ketony w moczu (ketonuria) - jakie są jej przyczyny i objawy?

​Ketony w moczu zawsze są niepokojącym objawem, mogą być związane z cukrzycą typu 1, alkoholizmem, skrajnym niedożywieniem lub ekstremalnym wysiłkiem fizycznym. Ketonuria pojawiają się wtedy, kiedy organizm czerpie energię ze spalania tłuszczu zamiast z glukozy. Charakterystycznym objawem ketonurii jest nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu.
Próbka moczu do badania ketonurii
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Ciała ketonowe są wynikiem przemian biochemicznych tłuszczów. Ich ilość w moczu nie powinna przekraczać 0,2 mmol/l. Jeśli jednak w wynikach badania ogólnego moczu pojawia się więcej ciał ketonowych, mamy do czynienia z ketonurią, która jest nieprawidłowym stanem wymagającym leczenia.
  • Bardzo częstą przyczyną nadmiernej ilości ciał ketonowych w moczu jest cukrzyca typu 1. Podwyższone ketony w moczu mogą pojawić się także w trakcie choroby alkoholowej, anoreksji lub bulimii, jako wynik drastycznych diet itd.
  • Nadmierna ilość ciał ketonowych może być wynikiem wymiotów, biegunki i długotrwałej gorączki. Jest to szczególnie istotne dla kobiet w ciąży i dzieci.
  • Obecność ciał ketonowych można zdiagnozować nie tylko w trakcie ogólnego badania moczu, ale także obserwując inne objawy pacjenta, tj.: przemęczenie, podatność na infekcje, ciągłe pragnienie i częste oddawanie moczu oraz biegunki, wymioty i bóle brzucha.
SPRAWDŹ TEŻ: Co oznacza bilirubina w moczu? Interpretacja badania
Spis treści

Reklama

Czym są ciała ketonowe?

Ciała ketonowe są wynikiem przemian biochemicznych tłuszczów. Ich dozwolona ilość w moczu jest niewielka i nie powinna przekroczyć 0,2 mmol/l.  Zdarza się jednak, że w wynikach badania ogólnego moczu pojawia się więcej ciał ketonowych, mamy wtedy do czynienia z ketonurią, która jest nieprawidłowym stanem wymagającym leczenia.

Nadmiar ketonów we krwi prowadzi do groźnej dla życia kwasicy ketonowej. Ciała ketonowe można samodzielnie wykryć podczas domowego badania z użyciem testów paskowych dostępnych w aptekach.

Wyniki odbiegające od normy zawsze powinien jednak zobaczyć lekarz, który może zlecić dodatkowe badanie moczu w laboratorium.

Reklama

Przyczyny ketonów w moczu

Częstą przyczyną nadmiernej ilości ciał ketonowych w moczu jest cukrzyca typu 1, u pacjentów zaburzenia pracy trzustki sprawiają, że węglowodany nie są metabolizowane w prawidłowy sposób, a organizm czerpie energię ze spalania tłuszczów.

W wyniku tego spalania organizm tworzy ciała ketonowe, które najpierw gromadzą się we krwi, a następnie są wydalane z moczem.

Podwyższone ketony w moczu mogą pojawić się także w innych sytuacjach:

  • w trakcie choroby alkoholowej,
  • anoreksji lub bulimii,
  • głodówek lub drastycznych diet, w których zbyt mało jest węglowodanów i zbyt dużo białka,
  • przy ekstremalnym wysiłku fizycznym,
  • chorobach tarczycy,
  • glikozurii nerkowej,
  • glikogenozie.

U kilkunastu procent pacjentów ketonuria pojawia się bez przyczyny.

Reklama

Ciała ketonowe w moczu u dziecka

Ketoza w stanie głodzenia (np. po upływie kilku, kilkunastu godzin od ostatniego posiłku) to zaburzenie regulacyjne. Powszechnie sądzi się, że to normalny stan u niemowląt i małych dzieci z ograniczonymi rezerwami glikogenu.

Należy pamiętać, że w przypadku dzieci nawet kilkugodzinna przerwa w jedzeniu (np. w czasie nocy) może prowadzić do nasilenia produkcji, a tym samym obecności ketonów w moczu.

Ciała ketonowe w moczu dziecka mogą wystąpić w wyniku nadmiernych wymiotów, biegunki i długotrwałej gorączki, która często wiąże się z utrata apetytu.

Jeżeli w takich okolicznościach dojdzie do stwierdzenia ketonurii to badanie należy powtórzyć po nawodnieniu i nakarmieniu dziecka.

Reklama

Ciała ketonowe w moczu w ciąży

Niski poziom ciał ketonowych może pojawić się u zdrowych kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Obecność ketonów może wrastać u ciężarnych, które cierpią na długotrwałe wymioty i brak łaknienia.

W porannym badaniu moczu ketony zostaną oznaczone, jeśli ciężarna nie zjadła kolacji przed snem. Oczywiście wysoki poziom ciał ketonowych może świadczyć także o cukrzycy ciążowej, która wymaga stałej konsultacji lekarskiej.

Reklama

Jak objawia się ketonuria?

Obecność ciał ketonowych można zdiagnozować nie tylko w trakcie ogólnego badania moczu, ale także obserwując inne objawy pacjenta. We krwi i moczu chorego mogą pojawić się trzy rodzaje ciał ketonowych:

  • kwas B-hydroksymasłowy,
  • kwas acetooctowy,
  • aceton.

Ten ostatni keton powoduje, że na odległość możemy rozpoznać człowieka z ketonurią. Aceton powoduje bowiem, że w wydychanym powietrzu odczuwalny jest charakterystyczny owocowy zapach.

Dodatkowo we krwi chorego często jest wysokie stężenie glukozy we krwi, osoba taka jest ciągle przemęczona, podatna na infekcje, dużo pije i często oddaje mocz, czasem dochodzą do tego biegunki, wymioty i bóle brzucha.

Skóra pacjenta z ketonurią jest albo bardzo blada albo zaczerwieniona.

Reklama

Jak leczyć ketonurię?

W leczeniu ketonurii na początku należy uzupełnić węglowodany, płyny i elektrolity w organizmie oraz usunąć zaburzenia kwasowo-zasadowe. Dostarczenie węglowodanów pozwala skierować metabolizm na właściwą drogę i zmniejszyć zużycie tłuszczów. 

Najważniejsze to jednak rozpoznać przyczynę ketonurii. Jeśli u chorego zdiagnozowano cukrzycę, najważniejszym zadaniem jest wyrównanie poziomu glukozy i insuliny, co ma zapobiec śpiączce ketonowej.

Jeśli przyczyną ketonurii jest  niedożywienie lub stosowanie niewłaściwej diety, należy uzupełnić braki żywieniowe i wdrożyć odpowiednio zbilasowane posiłki.  Wskazany jest również spokój i odpoczynek.

Choć samo wykrycie obecności ketonów w moczu nie zawsze oznacza stan chorobowy, nie należy bagatelizować tej kwestii i zawsze zasięgnąć konsultacji lekarza.

Czytaj również

Bibliografia

  • Dembińska-Kieć A., Naskalski J., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Elsevier Urban&Partners, Wrocław 2013
  • Nakajimaa K., Oda E., Ketonuria may be associated with low serum amylase independent of bodyweight... ARCHIVES OF PHYSIOLOGY AND BIOCHEMISTRY, 2017
  • Osborne CA, Stevens JB. Urinalysis: A Clinical Guide to Compassionate Patient Care. Shawnee Mission, KS: Bayer Corporation; 1999
  • Strojek K: Diabetologia – praktyczny poradnik. Wyd. III. Termedia, Poznań 2014
  • Northam EA, Rankins D, Cameron FJ: Therapy insight: the impact of type 1 diabetes on brain development and function. Nature Clin Pract Neurol 2006; 2: 78-86
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Badania moczu
Dobowa zbiórka moczu - jak prawidłowo przeprowadzić DZM, aby uzyskać wiarygodne wyniki badania?
Mocz człowieka
Badanie nabłonków płaskich w moczu - kiedy wykonać i co znaczą liczne?
Próbka moczu do badania nabłonków płaskich
Czy azotyny w moczu są powodem do niepokoju? Sprawdź, jakie są ich przyczyny
Próba moczu w badaniu azotynów
Podobne artykuły
Próbka moczu do badania ciężaru właściwego moczu
Ciężar właściwy moczu poniżej i powyżej normy - ile wynosi?
Badanie poziomu bilirubiny w moczu
Bilirubina w moczu - co oznacza? Wskazania do wykonania badań i ich interpretacja
Badanie próbki moczu
Co to jest posiew moczu? Sprawdź, jak się przygotować do badania?
Próba moczu do badania
Badanie ogólne moczu - wyniki i interpretacja. Ile ml jest potrzebne?
Próbka moczu do badania poziomu leukocytów w czasie ciąży
Leukocyty w moczu w ciąży – norma. Co oznaczają podwyższone i jak wygląda leczenie?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Na jakie cechy preparatu na blizny zwracasz największą uwagę?
Contractubex