Reklama
Uwarunkowania fizjologiczne
W intymnej sferze życia istnieją momenty, w których należy powstrzymać się od uprawiania seksu. Decydują o tym czynniki fizjologiczne, warunkowane przez stan naszego zdrowia. Podczas przebiegu poważnych chorób, po operacji czy w przypadku występowania wad w budowie narządów rozrodczych należy zrezygnować ze współżycia.
Reklama
Bezpieczny seks w ciąży
Najczęściej z abstynencją seksualną ma się do czynienia, gdy kobieta zachodzi w ciążę – pojawiają się obawy przed uprawianiem seksu. Jeśli ciąża przebiega bez problemów i nie istnieje ryzyko poronienia, to możliwe jest współżycie. Jeśli jednak istnieją poważne przeciwwskazania, należy powstrzymać się od uprawiania seksu.
Reklama
Kiedy nie uprawiać seksu w ciąży
Należy mieć na uwadze początkowe dolegliwości kobiety w trakcie pierwszego trymestru ciąży. Jeśli pojawiają się nudności oraz wymioty, drażliwość piersi i ogólne złe samopoczucie, lepiej ograniczyć współżycie.
Do przeciwwskazań zalicza się również zagrożenie przedwczesnym porodem, nieuzasadnione krwawienie (zwłaszcza po odbytym stosunku) oraz zdiagnozowana niewydolność szyjki macicy. Krwawienia mogą mieć związek z tak zwanym łożyskiem przodującym, czyli nieprawidłowo ułożonym łożyskiem. W takim przypadku należy zachować wstrzemięźliwość seksualną.
Reklama
Współżycie po porodzie
Abstynencja seksualna powinna obejmować także kilkutygodniowy okres po porodzie zwany połogiem, kiedy kobiecy organizm dochodzi do siebie po urodzeniu dziecka, a rany okolic intymnych goją się. To również czas, w którym mogą pojawić się niekontrolowane krwawienia lub wydzielina z pochwy. Wiele kobiet nie czuje się jeszcze pewnie, dlatego warto zachować wstrzemięźliwość.
Reklama
Infekcje intymne
Do abstynencji seksualnej namawia się również, gdy u jednego lub obojga partnerów wystąpiło zakażenie bakteryjne okolic intymnych. W tym czasie, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby oraz by ułatwić jej leczenie, należy zadbać o higienę intymną i przyjmować odpowiednie leki. Dopiero po całkowitym wyleczeniu infekcji możliwe jest dalsze współżycie.
Reklama
Wstrzemięźliwość przy zabiegach ginekologicznych
Abstynencję seksualną należy zachować zarówno przed, jak i po przeprowadzeniu zabiegów ginekologicznych, na przykład usunięciu nadżerki. Poważne stany zapalne usuwa się przez wypalanie lub zamrażanie. Po operacji konieczna jest kilkutygodniowa abstynencja seksualna.
Także przed wykonaniem badań ginekologicznych należy zachować dwu- lub trzydniową abstynencję, na przykład przed badaniem cytologicznym. Stosunek seksualny może zakłamać wyniki cytologii, podobnie jak stosowanie globulek czy innych środków dopochwowych, doprowadzając do stanu zapalnego.
Reklama
Seks po zawale
Bezwzględnym zakazem uprawiania seksu poddaje się są również osoby, które przebyły zawał. W przypadku osób po przebytym zawale serca zaleca się kilkutygodniową wstrzemięźliwość seksualną. Po znacznej poprawie zdrowia możliwe jest dalsze współżycie seksualne, należy jednak mieć na uwadze wcześniejsze schorzenie i stosować się do zaleceń lekarza.