Reklama
Jak długo pyli brzoza?
Brzoza jest największym postrachem alergików w Polsce spośród wszystkich drzew liściastych. Jej pyłki są jednym z najintensywniej dających się we znaki alergenów fruwających w powietrzu w okresie wiosennym. Pylenie brzozy przypada przede wszystkim na kwiecień, choć w wyjątkowo sprzyjających jej warunkach atmosferycznych, może przeciągnąć się do początku maja.
Kalendarz alergiczny podaje, że największe stężenie pyłków brzozy w powietrzu przypada na drugą połowę kwietnia. Wówczas osoby ze stwierdzonym na nie uczuleniem mogą najsilniej odczuwać dokuczliwe objawy alergii wziewnej.
Pylenie brzozy z reguły rozpoczyna się w pierwszych dniach kwietnia, jednak w wyjątkowo ciepłych sezonach niskie stężenie jej pyłków w powietrzu odnotowuje się już pod koniec marca. Długość kwitnienia brzozy w dużej mierze zależy zatem od pogody i może trwać od 3 do nawet 5 tygodni. Należy pamiętać, że nie przez cały czas stężenie pyłków jest wysokie. Naprawdę dokuczliwe zazwyczaj trwa około 2 tygodni, jednak osoby o silnej alergii mogą odczuwać jej objawy już przy niskim lub średnim stężeniu.
Reklama
Objawy alergii na pyłki brzozy
Uważa się, że alergia na pyłki brzozy może dotyczyć nawet połowę populacji. W zależności od tego, z jaką siłą występuje, osoba uczulona może odczuwać jej objawy przy niskim, średnim lub dopiero wysokim stężeniu pyłków w powietrzu. Osoby najsilniej uczulone mogą narzekać na złe samopoczucie już przy stężeniu 80 pyłków na 1m3 powietrza. Największe odnotowywane stężenia natomiast to około 4000 pyłków na 1m3 powietrza w szczytowych momentach kwitnienia brzozy.
Najczęściej obserwowane objawy alergii u osób o niewielkiej wrażliwości uczuleniowej ograniczają się do oczu i nosa, a dokładniej może pojawić się:
- wodnisty katar sienny,
- częste kichanie,
- zaczerwienienie i łzawienie oczu.
Natomiast osoby silnie uczulone mogą skarżyć się również na:
- obrzęk ust,
- zmiany skórne (tzw. pokrzywkę),
- chrypę,
- duszności,
- utrudnione oddychanie,
- astmę alergiczną,
- senność,
- ogólne pogorszenie samopoczucia.
Reklama
Alergia krzyżowa na pyłki brzozy
Bardzo wiele alergenów powoduje nie tylko zwykłe reakcje alergiczne, ale również alergie krzyżowe. Co to znaczy? Otóż niektórzy uczuleniowcy nie odczuwają dolegliwości spowodowanych przez jeden alergen, ale więcej działających na nich symultanicznie. W praktyce znaczy to tyle, że kogoś, kto nie reaguje alergią na same pyłki brzozy, mogą uczulić jej pyłki w połączeniu z pyłkami innej rośliny lub alergenem dostarczanym organizmowi np. w jakimś pokarmie.
Pyłki brzozy najczęściej wchodzą w reakcje krzyżowe z pyłkami:
- dębu,
- buku,
- jesionu,
- gruszy,
- drzewa oliwnego,
- topoli,
- kasztana
oraz alergenami pokarmowymi zawartymi w niektórych owocach, warzywach i orzechach.
Reklama
Co robić, gdy pyli brzoza?
Lotne pyłki brzozy są w stanie przemierzać z wiatrem duże odległości, a ich stężenie podnosi się w godzinach popołudniowych. Dodatkowo udowodniono, że brzozy rosnące na terenach miejskich wśród ruchliwych ulic, wydzielają większą ilość substancji alergizujących niż te z dala od miejskiego zgiełku. Zatem co robić, gdy pyli brzoza? Przede wszystkim osoby na nią uczulone powinny unikać przebywania na łonie natury, szczególnie w drugiej części dnia.
Okres pylenia brzozy może wiązać się również z koniecznością przyjmowania leków wskazanych przez specjalistę. Doraźnie można zastosować również środki dostępne w aptece bez recepty, jednak zawsze należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.
Dodatkowo warto unikać wietrzenia pomieszczeń w porach nasilonego pylenia – najlepiej robić to w nocy. Po powrocie do domu należy zdjąć ubranie, które może być nośnikiem drażniących alergenów, a także najlepiej wziąć prysznic. Pomocne mogą okazać się także oczyszczacze powietrza.
Reklama