Dni płodne i dni niepłodne po okresie
Cykl menstruacyjny kobiety składa się z dni płodnych oraz niepłodnych. Dni płodne to czas, w którym możliwość zajścia w ciążę jest zdecydowanie większa. W tym okresie komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia, przedostaje się do jajowodu i prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest dość duże.
Dni niepłodne to takie, w których kobieta nie powinna zajść w ciążę. Należy jednak pamiętać, że wówczas ryzyko ciąży jest bardzo niskie, ale nie jest zerowe. Czas niepłodności w określonym etapie cyklu menstruacyjnego nie jest czasem całkowicie bezpiecznym, a zatem nie istnieje 100% pewność i gwarancja bezpiecznego seksu.
Istnieje duża zależność pomiędzy okresem a dniami płodnymi. Cykl miesiączkowy trwa średnio 28 dni, ale u niektórych kobiet może być krótszy, a u innych dłuższy. Czas ten liczony jest od pierwszego dnia aktualnej miesiączki do pierwszego dnia następnej.
Przy 28 dniowym cyklu, dzień jajeczkowania, który przypada na 14 dzień od początku miesiączki rozpoczyna okres płodności u kobiety. Czas życia komórki jajowej trwa 24 godziny, ale nie tylko 14 dzień cyklu jest dniem płodnym.
Kobieta może zajść w ciąże do 7 dni przed jajeczkowaniem, bowiem plemniki mają dość dużą żywotność w pochwie, co oznacza, iż nie znikają za szybko (W kwaśnym środowisku waginy są w stanie przetrwać do maksymalnie kilku godzin, natomiast w szyjce macicy, a więc środowisku zasadowym, od 3 do nawet 7 dni.). Po owulacji poczęcie dziecka jest również wysoce prawdopodobne.
Przy krótszym lub dłuższym cyklu menstruacyjnym dni poszczególnych faz cyklu układają się inaczej. Warto wtedy skorzystać z kalkulatora dni płodnych. Aby go użyć potrzebna będzie wiedza na temat pierwszego dnia miesiączki i średniej długość cyklu.
Jak obliczyć dni płodne po spóźnionym okresie? Sposób liczenia jest taki sam, a datą początku cyklu jest pierwszy dzień opóźnienia okresu.
Dni płodne po okresie zależą od długości cyklu kobiety, a zatem to sprawa bardzo indywidualna. Przy bardzo krótkim cyklu menstruacyjnym dni płodne mogą zacząć się już w ostatnich dniach miesiączki.
Czas występowania dni niepłodnych po okresie zależy także od długości cyklu. Co do zasady powinny one trwać już od pierwszego dnia krwawienia do średnio 7 dni przed owulacją.
Dni bezpłodne to te przed owulacją (bezpłodność względna) i potem bezpośrednio po niej (bezpłodność bezwzględna).
Reklama
Dni płodne po okresie a długość cyklu kobiety
Występowanie dni płodnych jest u każdej kobiety uzależnione od długości cyklu miesiączkowego i jego poszczególnych faz. Każdy cykl menstruacyjny jest złożony z 4 etapów i trwa średnio 28 dni.
Płodność kobiety jest związana z owulacją. To moment, kiedy dochodzi do uwolnienia z jajnika komórki jajowej, gotowej do zapłodnienia. Określenie z dużym prawdopodobieństwem, czy po okresie są dni płodne i w którym momencie występuje owulacja jest możliwe tylko wtedy, gdy kobieta regularnie miesiączkuje. To niestety nie zawsze jest regułą.
Kiedy dni płodne rozpoczynają u kobiety po okresie? To bardzo indywidualna sprawa, gdyż cykl miesiączkowy u każdej pani może być naprawdę różny i trwać od 21 do nawet 32 dni i dłużej. Te dni pojawiają się już na kilka dni przed owulacją. Z reguły dni płodne trwają już od 6 dni przed owulacją i do 2 dni po niej.
Ile trwają dni płodne po okresie? Uzależnione jest to od długości cyklu i długości trwania miesiączki. Przy klasycznym (książkowym) cyklu, który wynosi 28 dni miesiączka trwa od 4 do 7 dni. Przykładowo, przy 28 dniowym cyklu owulacja wypada w środku, czyli w 14 dniu, a zatem dni płodne rozpoczną się od 7 dnia cyklu, czyli od 7 dnia od rozpoczęcia miesiączki.
Ile dni po miesiączce są dni płodne? To zależy od długości miesiączki - jeśli trwa 5 dni to 2 dni po jej zakończeniu są dniami płodnymi. Jeśli okres trwa 7 dni to czas po jej zakończeniu jest już, co do zasady, czasem bezpłodnym.
I to jest odpowiedź na kluczowe pytanie, czy mogą być dni płodne zaraz po okresie? Tak, jest to teoretycznie możliwe.
Reklama
Jak określić dni płodne po nieregularnym okresie?
Nieregularny okres często powoduje stres w oczekiwaniu na kolejną miesiączkę w sytuacjach nieplanowania ciąży. Wszystkie metody obliczania daty dni płodnych należy traktować jako datę orientacyjną.
Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie? W tych sytuacjach metoda kalendarzowa polega na następujących obliczeniach:
- ustalenie najdłuższego i najkrótszego cyklu w ostatnim półroczu,
- odjęcie 18 dni od czasu trwania najkrótszego cyklu,
- odjęcie 11 dni od najdłuższego cyklu.
Uzyskane w ten sposób dni graniczne to właśnie granice okresu płodnego. W zależności od czasu trwania miesiączki dni płodne mogą wystąpić zaraz po miesiączce, a w niektórych przypadkach nawet w końcowej fazie okresu.
Do takich wyliczeń należy podchodzić z ostrożnością i pamiętać, że dni płodne są w tym przypadku orientacyjnym terminem.
Zależność pomiędzy nieregularnym okresem a dniami płodnymi jest często trudna do wychwycenia i warto stosować dodatkowe metody (na przykład obserwacji śluzu lub termiczną).
Reklama
Czy w okres są dni płodne?
Mitem jest przeświadczenie, że podczas okresu nie można zajść w ciążę. Choć ryzyko jest nieduże, seks podczas miesiączki, szczególnie bez zabezpieczenia może prowadzić do zapłodnienia.
Choć kobiety raczej nie decydują się za seks podczas okresu, w tym czasie część z nich skłania do tego znacznie większa wrażliwość organizmu na bodźce seksualne i wzrost libido.
Wyjaśniliśmy już, jak wygląda zależność okres a dni płodne. Czy w czasie okresu zapłodnienie jest możliwe? Tak - szczególnie, gdy cykle są nieregularne. Ryzyko zwiększają krótkie cykle i długie miesiączki.
Czy w trakcie okresu są dni płodne? Jeśli współżyje się na przykład 3. dnia okresu, a więc również 3 dnia cyklu, a owulacja występuje ok. 10. dnia cyklu to wówczas zapłodnienie jest możliwe.
Ryzyko występuje również wtedy, gdy miesiączka trwa dłużej niż 6 dni, ponieważ w takiej sytuacji pierwsza faza cyklu ulega skróceniu.
Najmniej prawdopodobne, że seks w trakcie miesiączki doprowadzi do zapłodnienia wtedy, gdy kobieta miesiączkuje regularnie, tj. jej cykle trwają 28 dni, a okres 5-6 dni.
Reklama
Czy po okresie można zajść w ciążę?
Kobiety często zastanawiają się, czy zaraz po okresie można zajść w ciążę? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca - tak, jeśli kobieta ma owulację zaraz po miesiączce. Teoretycznie owulacja jest możliwa naprawdę w różnych momentach cyklu.
Większość kobiet rozpoczyna okres owulacyjny w 14 dniu, czyli w połowie cyklu miesiączkowego. Średnio to 14 dzień cyklu, a pierwszym jego dniem jest dzień miesiączki.
Nie ma znaczenia, że owulacja występuje mniej więcej na dwa tygodnie po rozpoczęciu okresu. Żywotność plemników jest dłuższa niż 24 godziny (czasem trwa do 7 dni), a zatem zapłodnienie jest już możliwe w 7 dniu cyklu.
Ile dni po miesiączce można zajść w ciążę? Czy jest to możliwe dzień po okresie? Tak, jest to możliwe, ale zależy od indywidualnych cech cyklu konkretnej kobiety.
Reklama