Reklama
Kim jest seksuolog?
Seksuolog to specjalista z dziedziny seksuologii, czyli tej zajmującej się seksualną sferą życia człowieka. To dziedzina interdyscyplinarna, ponieważ dotyczy ona płciowego życia człowieka zarówno pod kątem cielesnym, jak i psychicznym. Seksuolog może uzyskać wcześniej tytuł lekarza medycyny w zakresie:
- psychiatrii,
- ginekologii,
- urologii.
Dzięki temu pacjent dowie się czy jego problemy ze współżyciem wiążą się z psychiką, czy raczej z nieprawidłowym funkcjonowaniem jakichś narządów.
Sprawdź: Ejakulacja - czym jest? Zaburzenia, problemy z ejakulacją
Reklama
Kto powinien pójść do seksuologa?
Brak satysfakcji z życia erotycznego wiąże się z odczuwaniem napięcia, a także szeregiem innych negatywnych emocji i przeżyć, które mogą negatywnie odbić się nie tylko na psychice, ale też na funkcjonowaniu całego organizmu. Dlatego warto przełamać swój wstyd i odwiedzić seksuologa, jeśli mamy do czynienia z problemami takimi, jak:
- zaburzenia erekcji,
- brak orgazmu;
- niemożność odbycia stosunku (pochwica),
- zaburzenia libido,
- uzależnienie od seksu,
- przedwczesny wytrysk.
Do seksuologa powinny wybrać się również osoby, które nie akceptują swojej orientacji seksualnej, mają problem z określeniem swojej tożsamości płciowej bądź uważają, że ich życie erotyczne odbiega od ogólnie przyjętych norm. Także osoby, które boją się „pierwszego razu” znajdą u seksuologa potrzebną pomoc.
Reklama
Jak wygląda wizyta u seksuologa?
Pierwsza wizyta u seksuologa wygląda podobnie jak wizyta u psychologa czy psychiatry i zwykle polega na zebraniu szczegółowego wywiadu. Musimy być przygotowani, że lekarz zapyta nas nie tylko o rodzaj problemu, z którym do niego przyszliśmy, ale też o:
- nasz ogólny stan zdrowia,
- regularnie przyjmowane leki,
- przebyte choroby.
Taka wiedza będzie potrzebna specjaliście do ustalenia czy na jakość naszego życia seksualnego nie mają wpływu czynniki zewnętrzne czy schorzenia ogólne. Dopiero po zebraniu wywiadu seksuolog zadecyduje o dalszym postępowaniu, np. wykonaniu dodatkowych badań.
Reklama
Porady seksuologa
W zależności od postawionej diagnozy, seksuolog może:
- zalecić psychoterapię,
- przepisać kurację farmakologiczną,
- podpowiedzieć metody, które mogą okazać się pomocne w rozwiązaniu problemów.
Specjalista może również udzielić kilku porad związanych z samą techniką współżycia. Zdarza się, że osoba zmagająca się z problemami na tle seksuologicznym nie chce wybrać się do lekarza. Wówczas zasięgnąć opinii może jej partner, choć w przypadku gdzie problemy dotykają dwojga osób najlepiej jest zdecydować się na terapię seksuologiczną dla par. Będzie ona najskuteczniejsza i pozwoli zrozumieć problemy i oczekiwania drugiej strony, dzięki czemu porozumienie będzie znacznie łatwiejsze.
Reklama
Ile kosztuje wizyta u seksuologa?
Jeżeli chcemy zasięgnąć bezpłatnej porady seksuologicznej, musimy wcześniej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze nam skierowanie. Jeśli zdecydujemy się na wizytę prywatną, trzeba będzie przygotować się na koszt w granicach 100-200 zł.
Cena wizyty zależy od renomy i doświadczenia seksuologa, a także od regionu kraju.
Reklama
Kim jest seksuolog kliniczny?
Dzwoniąc do poradni seksuologicznej, wcześniej zastanówmy się do jakiego seksuologa powinniśmy się udać. Seksuolog-psycholog lub seksuolog-terapeuta zajmuje się jedynie pracą terapeutyczną
i psychoterapeutyczną, a także terapią dla par. Lekarz seksuolog pomoże nam w sytuacji, gdy problem ma podłoże medyczne. Nie tylko postawi on diagnozę, ale też zaleci wykonanie odpowiednich badań dodatkowych i wdroży farmakoterapię.
Reklama
Porady seksuologa przez telefon
Niektórzy seksuolodzy oferują udzielanie porad przez telefon lub Internet. Taka usługa może okazać się pomocna w sytuacji, w której w naszej miejscowości seksuologa nie ma lub jeśli boimy się wizyty
w gabinecie. Zachęcamy jednak do tego, by pokonać swój wstyd i lęk – nieleczone problemy z dziedziny seksuologii będą źle oddziaływać na naszą psychikę, a niektóre – także i na zdrowie fizyczne. Poradę seksuologa przez telefon lepiej jest potraktować jedynie jako wstępną diagnozę lub konsultację.