Co to jest klimbazol?
Klimbazol należy do imidazolowych środków przeciwgrzybiczych. Chemiczna nazwa tej substancji to 1-(4-chlorofenoksy)-1-(1H-imidazolilo)-3,3-dimetylo-2-butanon.
Stosuje się go w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym jako skuteczny środek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego.
Klimbazol to środek na grzybicę, ale wyjątkową skuteczność wykazuje wobec grzybów z rodzaju Malassezia, które są główną przyczyną łupieżu.
Można go jednak stosować także na problemy z łojotokowym zapaleniem skóry. Jest on także wykorzystywany jako substancja konserwująca w niektórych kosmetykach. Klimbazol został wynaleziony w latach 70-tych XX wieku.
Reklama
Działanie klimbazolu. Na co pomaga?
Dlaczego stosowanie klimbazolu na grzybicę, przynosi tak dobre efekty? Wyjaśnić to może szczegółowy mechanizm działania tego związku.
Klimbazol działa poprzez zakłócanie syntezy ergosterolu, kluczowego składnika błony komórkowej grzybów. Hamując ten proces, osłabia błonę komórkową i uniemożliwia rozwój grzybicy.
Szczególną aktywność wykazuje wobec drożdżaków rodzaju Malassezia furfur, które są odpowiedzialne za takie problemy jak łupież.
Jest również przydatny w leczeniu łojotokowego zapalenie skóry - szczególnie jeśli jego przyczyną są wspomniane już drożdżaki z rodzaju Malassezia.
Przeciwgrzybicze właściwości klimbazolu sprawiają, że jest on świetnym dodatkiem do różnego rodzaju preparatów przeciwłupieżowych.
W przypadku zwalczania łupieżu klimbazol powinno się stosować około 2 lub 3 razy w tygodniu przez 4 kolejne tygodnie. Z kolei gdy chcemy, żeby łupież już nie wrócił należy stosować preparaty z klimbazolem raz w tygodniu przez 3 miesiące.
Reklama
Kosmetyki i preparaty z klimbazolem
Preparaty z klimbazolem można kupić zarówno w sklepach drogeryjnych jak i w aptekach. Stosuje się go w różnych postaciach.
W przypadku kremów z klimbazolem do twarzy, produktów do pielęgnacji stóp i w płynach do włosów jego stężenie maksymalne wynosi 0,2%. Można także znaleźć klimbazol w lakierach do paznokci czy w kroplach do uszu.
Najczęściej jednak znajdziemy szampony z klimbazolem o działaniu przeciwłupieżowym. Stosuje się tam klimbazol w maksymalnie 2% stężeniu.
Wiele badań potwierdza skuteczność tej substancji zarówno w ramach ograniczania łupieżu (w większości przypadków dochodziło do całkowitego wyleczenia), a także w redukcji zaczerwienienia i swędzenia.
Dla lepszego i skuteczniejszego działania często łączy się klimbazol z cyklopiroksolaminą, która również jest substancją przeciwgrzybiczą, a także dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne.
Początek treści sponsorowanej
Grzybicą paznokci można zarazić się np. na basenie lub podczas przymierzania butów. Jeśli paznokcie są kruche, przebarwione na żółto-brązowo, a płytka jest odkształcona, warto sięgnąć po lek w postaci lakieru przeciwgrzybiczego. Preparat jest dostępny bez recepty i działa już od pierwszej aplikacji. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej o leczeniu grzybicy paznokci.
Koniec treści sponsorowanejReklama
Cena preparatów z klimbazolem
Nie można jednoznacznie określić ceny klimbazolu ponieważ substancja ta występuje najczęściej w preparatach wieloskładnikowych.
Przykładowo szampon z klimbazolem w aptece może kosztować od dwudziestu złotych lub więcej, w zależności od wielkości opakowania czy marży aptecznej. Ale niektóre preparaty z tym składnikiem można też kupić w drogeriach, warto wtedy sprawdzić aktualne promocje.
Reklama
Skutki uboczne klimbazolu
Klimbazol jest środkiem z reguły bezpiecznym i dobrze tolerowanym pod warunkiem, że stosuje się gozgodnie z zaleceniami producenta. Do najczęstszych działań niepożądanych należą głównie wysypki, świąd czy zaczerwienienie, a także miejscowe podrażnienie skóry.
Jeśli takowe wystąpi po zastosowaniu produktu z klimbazolem, należy zaprzestać stosowania takiego preparatu.
Głównym przeciwwskazaniem do stosowania klimbazolu będzie uczulenie na tę substancję.