Czym jest klopidogrel i jak wygląda jego mechanizm działania?
Klopidogrel należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpłytkowymi. Co to oznacza? Płytki krwi są bardzo małymi elementami struktury krwi, które zlepiają się ze sobą podczas procesu krzepnięcia.
Agregacja (zlepianie się płytek) to fizjologiczny mechanizm odpowiadający za tamowanie krwawienia. W niektórych sytuacjach płytki zaczynają nieprawidłowo gromadzić się w miejscach dotkniętych stanem zapalnym (na przykład uszkodzony śródbłonek naczyń) i formować materiał zakrzepowo-zatorowy.
Uwolnienie się tego materiału do krwioobiegu może skutkować zawałem serca lub niedokrwiennym udarem mózgu. Zapobiegając wspomnianemu zlepianiu, leki przeciwpłytkowe, jak klopidogrel, zmniejszają możliwość tworzenia się zakrzepów krwi (procesu, który nazywa się zakrzepicą).
Jak długo działa klopidogrel? Substancja ta modyfikuje receptory płytek krwi, unieczynniając je na cały okres życia płytki (ok. 7- 10 dni). Powrót prawidłowej czynności płytek i odzyskania ich funkcji agregacji zależy od tempa powstawania nowych płytek w organizmie.
Jak długo stosować klopidogrel? Czas stosowania leku jest zwykle ściśle określony przez lekarza prowadzącego, który włącza go do terapii. Zazwyczaj jest to 12 miesięcy od czasu epizodu zawału lub udaru.
W niektórych sytuacjach (na przykład zwiększonego ryzyka krwawienia) czas stosowania leku może być zmieniony. Leku nie należy nigdy odstawiać samodzielnie!
Reklama
Wskazania do przyjmowania klopidogrelu
Wskazania do stosowania klopidogrel to m.in. profilaktyka powikłań zakrzepowych w miażdżycy. Lek zalecany jest dorosłym pacjentom z zawałem mięśnia sercowego, udarem niedokrwiennym (od 7 dni do mniej niż 6 miesięcy) oraz z rozpoznaną chorobą tętnic obwodowych, a także u osób z ostrym zespołem wieńcowym.
Czy klopidogrel należy odstawić przy ekstrakcji zęba? Decyzja o wstrzymaniu przyjmowania klopidogrelu przed zabiegiem musi zostać podjęta zarówno przez lekarza stomatologa, który szacuje ryzyko krwawienia w czasie ekstrakcji, jak i lekarza prowadzącego (internistę, kardiologa, lekarza rodzinnego), który ocenia ryzyko powikłań zakrzepowych w przypadku odstawienia leku.
Podobne zalecenia dotyczą odstawienia klopidogrelu przed operacją i innymi działaniami medycznymi związanymi z przerwaniem ciągłości skóry.
Reklama
Prawidłowe dawkowanie klopidogrelu
Dawkowanie klopidogrelu zależy ściśle od wskazań lekarskich, ale zwyczajowo stosowana dawka to 75 mg/dobę, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
Lek może być podany z jedzeniem lub bez, o stałej porze dnia. W sytuacjach szczególnych, jak trwający zawał mięśnia sercowego, stosowane są wyższe dawki (klopidogrel dawka nasycająca) - 300 mg leku jednorazowo.
Reklama
Przeciwwskazania do stosowania leków z klopidogrelem
W przypadku leków przeciwpłytkowych, ze względu na ich mechanizm działania i skutek, który chce się osiągnąć, obserwuje się prostą zależność - im silniej lek hamuje funkcje płytek krwi, tym większe jest ryzyko powikłań krwotocznych.
Ryzyko zwiększa się w przypadku jednoczesnego stosowania innych leków działających w obszarze układu krzepnięcia. Najczęściej wykorzystywanym połączeniem jest podwójna terapia klopidogrelem i kwasem acetylosalicylowym (np. Polocard, Acard, itp).
Każdorazowo lekarz ocenia ryzyko krwawienia indywidualnie dla pacjenta i decyduje o czasie oraz dawce stosowanych leków.
Pacjenci często pytają o zestawienie „klopidogrel a aspiryna”. Czy stosując klopidogrel nie wolno zażywać leków na przeziębienie?
Należy pamiętać, że popularna Aspiryna to nic innego, jak kwas acetylosalicylowy, który łącznie z klopidogrelem może prowadzić do powikłań krwotocznych. W przypadku pacjentów stosujących klopidogrel najbezpieczniejszym lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym będzie paracetamol.
Najczęstszym działaniem niepożądanym zgłaszanym podczas stosowania leku klopidogrel jest krwawienie. Może ono wystąpić jako krwawienie w żołądku lub jelitach, siniak, krwiak (dziwne krwawienie lub zasinienie pod skórą), krwawienie z nosa, czy krew w moczu.
Donoszono także o małej liczbie przypadków krwawienia w oku, wewnątrzczaszkowego, do płuc lub stawów. Każdorazowo epizod krwawienia wymaga oceny lekarza.
Reklama
Baza leków i preparatów zawierających klopidogrel
Preparaty klopidgrelu bez recepty nie są dostępne. Lek wydawany jest tylko na receptę. Istnieją liczne preparaty handlowe zawierające opisywaną substancję czynną.
Klopidogrel jest refundowany dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego i/lub po implantacji stentów do naczyń wieńcowych. Cena leku z refundacją waha się od 6 do 10 złotych za miesięczną kurację.
Warto wiedzieć, że nie każdy lek z klopidogrelem podlega refundacji, stąd ich cena może sięgać nawet 100 zł.