Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Kłucie w głowie - jakie mogą być tego przyczyny?

Kłucie w głowie może być związane z napadem migreny, porażeniem nerwu czy chorobą nowotworową, ale też często ma niewyjaśnioną przyczynę. Tego typu uczucie kłucia w głowie, w terminologii medycznej nazywane idiopatycznym lub pierwotnym, bywa bardzo bolesne, ale nie jest groźne.
Kobieta odczuwa kłucie w głowie
źródło:123RF
W skrócie
  • Silny kłujący ból w głowie o charakterze incydentalnym i napadowym należy do zaburzeń najsłabiej rozpoznanych i wyjaśnionych w organizmie człowieka.
  • Kłucie w głowie można czuć w jednym miejscu, z tyłu, z lewej lub prawej strony głowy. Za każdym razem można ono oznaczać coś innego.
  • Przyczyną kłucia w głowie może być nerwica. Ten rodzaj bólu może być również wynikiem dolegliwości od strony kręgosłupa.
SPRAWDŹ TEŻ: Co na silny ból głowy?
Spis treści

Co oznacza kłucie w głowie?

Silne, niezwykle bolesne kłucie w głowie o charakterze incydentalnym i napadowym jest jednym z najsłabiej rozpoznanych i wyjaśnionych zaburzeń funkcjonowania organizmu człowieka. 

W odróżnieniu od dolegliwości występujących w przebiegu migreny, zaburzeń nerwicowych, udaru mózgu czy chorób nowotworowych, w tym przypadku ból głowy jest nie tyle objawem, co schorzeniem samym w sobie. W klasyfikacjach medycznych pierwotnie problem ten został określony mianem „idiopatycznego kłującego ból głowy”, od 2004 roku zaś ból ten nazywa się „pierwotnym” (ang.: Primary Stabbing Headache). 

Jego etiologia i patogeneza pozostają w dużej mierze niewyjaśnione, a naukowcy do dziś poruszają się na płaszczyźnie jedynie hipotez, mimo iż badania w tej materii prowadzone są od 40 lat. Nieznana jest też skala zjawiska, jako że znaczny odsetek osób zmagających się z tym problemem nigdy nie zgłasza się po pomoc do lekarza.

Dodatkowo – schorzenia tego nie leczy się, co ma związek zarówno w jego niegroźnym charakterem, jak też brakiem znajomości mechanizmów stojących u jego podstaw. 

Reklama

Przyczyny kłucia w głowie

W przypadku Primary Stabbing Headache, przyczyny kłucia w głowie są nieznane. Naukowcy nie określi jak dotąd żadnego istotnego czynnika etiopatologicznego wywołującego tego typu reakcje. 

Zakłucia nie pozostawiają żadnych zmian, które były widoczne w badaniu obrazowym. Współcześnie najbardziej uprawdopodobnione jest przekonanie, iż problem ten należy rozpatrywać w kategoriach nerwobólu, a więc podrażnienia zakończeń nerwowych. 

Inna hipoteza źródeł dysfunkcji upatruje w zakłóceniu pracy ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. 

Reklama

Kłucie z tyłu głowy, z prawej, z lewej strony

Pierwotny kłujący ból głowy odczuwany jest przez pacjentów jako krótkotrwały, przeszywający, zazwyczaj o bardzo dużym natężeniu. Przypomina ukłucie igłą.

Często objaw ten wzbudza silne uczucie niepokoju, może powodować tachykardię, w szczególności u osób koncentrujących się na swoim stanie zdrowia czy cierpiących na zaburzenia lękowe (w takiej sytuacji lekarz może przepisać pacjentowi środki farmakologiczne tłumiące odczuwanie strachu). 

Często pojawia się tego typu ostry ból z tyłu głowy, w części potylicznej, ale nie jest to regułą. Symptomatyczna dla tego schorzenia jest bowiem swego rodzaju migracja objawów. Zakłucia mogą więc być odczuwalne w różnych miejscach czaszki – oprócz potylicy, często są to również skronie, czy szczyt głowy. 

Pole oddziaływania jest bardzo niewielkie, zazwyczaj nie przekraczające 1 centymetra kwadratowego. Typowy czas trwania to około 1 sekundy, rzadko zdarza się, by ból utrzymywał się powyżej 5 sek.

Zazwyczaj nie występują żadne inne objawy, co odróżnia Primary Stabbing Headache od dolegliwości związanych z innymi chorobami. Dla przykładu - osoby cierpiące na migrenę uskarżają się dodatkowo na:

  • zaburzenia widzenia (tzw. aura), 
  • światłowstręt, 
  • nadwrażliwość na dotyk, 
  • radykalne obniżenie tzw. napędu życiowego. 

Reklama

Kłucie w głowie w jednym miejscu

Primary Stabbing Headache u niektórych pacjentów nie migruje, lecz występuje w określonej, niezmiennej lokalizacji. Częściej jednak kłucie w głowie w jednym miejscu wskazuje na rozwój innego schorzenia. Zwłaszcza jeśli tego typu incydenty mają charakter nawracający, regularny lub zwiększający swoją częstotliwość. 

W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u neurologa i diagnoza pod kątem wykluczenia lub potwierdzenia takich schorzeń, jak:

  • rak mózgu;
  • miażdżyca mózgu z ryzykiem udaru;
  • neuralgia nerwu trójdzielnego;
  • migrena.

Z powyższych najgroźniejsze są dwa pierwsze, jeśli jednak chodzi o symptomy, szczególnie gwałtownie objawia się neuralgia, zwana też rwą twarzową – jest to zapalenie nerwu rozciągającego się między okolicą skroniową, a środkową częścią dolnej szczęki. 

Skrajnie silne i regularne zakłucia, albo wręcz ciągły ból, pojawiają się wówczas po jednej stronie twarzoczaszki. Bardzo intensywne doznania towarzyszą też napadom migreny.

Ból i w tym przypadku jest napadowy, a częstotliwość tego typu incydentów jest bardzo duża – występują one w trwających około 48-72 godzin cyklach. Typową lokalizacją są okolice oczodołów.  

Reklama

Kłucie w głowie a nerwica

Uczucie kłucia w głowie może też być wywołane nerwicą. Zaburzenie ma wówczas charakter psychosomatyczny. Problem tego typu pojawia się u osób z lękowym zaburzeniem osobowości, wykazujących się daleko posuniętą obawą o własne zdrowie i życie (niekoniecznie uświadomioną). 

Napięcie nerwowe powoduje szereg reakcji organizmu (m.in. zwiększony wyrzut adrenaliny, zwanej hormonem walki lub ucieczki), przekładających się na różnego rodzaju dolegliwości.

Choć są one dojmujące i często niepokojące (zwłaszcza, jeśli lokują się w takich miejscach, jak czaszka czy klatka piersiowa), same w sobie nie są jednak groźne. 

Bóle psychogenne leczy się nie u neurologa, lecz psychiatry, ewentualnie skorzystać można też z pomocy psychologa. W terapii stosowane są między innymi leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, a także benzodiazepiny (uwaga na jej silnie uzależniające działanie).

Reklama

Kłucie w głowie od kręgosłupa

Kłujący ból głowy często może być wynikiem dolegliwośći ulokowanej w kręgosłupie.

Znacząco mogą wpływać na niego:

  • siedzący tryb życia,
  • napięcie mięśni,
  • stres,
  • zwyrodnienia kręgosłupa,
  • przeciążenie szyjnego odcinka kręgosłupa.

Czytaj również

Bibliografia

  • Pierwotny kłujący ból głowy, https://neurologia-praktyczna.pl, za: A. Prusiński, Pierwotny kłujący ból głowy. Migrena 2011; 1.
  • Randolph Warren Evans, Primary and Secondary Stabbing Headache: A Response, Headache The Journal of Head and Face Pain 55(4), April 2015.
  • Wojciech Kozubski, Jacek Rożniecki, Sesja 7. Migrena i bóle głowy, https://journals.viamedica.pl, [data dostępu: 03.02.22].
  • Saper J.R. Chronic daily headache: a clinician’s perspective. Headache 2002; 42: 538–542.
  • Dodick D.W. Chronic daily headache. New Eng. J. Med. 2006; 354: 158– –165.
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Ból
Rwa kulszowa - objawy i sposoby leczenia. Ile trwa?
Kobieta z bólem korzonków
Ból z lewej strony pod żebrami przy dotykaniu i po jedzeniu - co oznacza?
Ból brzucha pod żebrami z lewej
Zespół cieśni nadgarstka - objawy, badania i ćwiczenia
Osoba z bolącym nadgarstkiem
Podobne artykuły
Mężczyzna odczuwa ból pod lewymi żebrami
Ból pod lewym żebrem – co oznacza i jak się objawia?
Ból brzuchu z prawej strony
Ból w prawym boku - kłujący, tępy, ostry. Sprawdź, co oznacza
Kobietę bolą dłonie
Ból dłoni - po zewnętrznej stronie i w środku. Przyczyny
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Ból brzucha pod żebrami
Ból z prawej strony pod żebrami - czym jest spowodowany? Diagnostyka

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy regularnie stosujesz środki na blizny po urazach lub operacjach?
Contractubex_sonda