Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Kłucie w sercu – skąd się bierze i jakie są jego przyczyny? Jak sobie z nim poradzić?

Kłucie w sercu może wynikać z rozmaitych powodów. Najczęściej jest kojarzone z zawałem serca, jednak w rzeczywistości znacznie częściej ma związek ze schorzeniami innych niż krążeniowy układów organizmu. Co jeszcze może oznaczać kłucie serca? Co robić, gdy się pojawi?
Mężczyzna odczuwa kłucie w sercu
źródło:123RF
W skrócie
  • Kłucie w sercu to dość często spotykana dolegliwość, pojawiająca się u osób w różnym wieku. Mimo obiegowej nazwy, rzadko ma coś wspólnego z układem sercowo-krążeniowym.
  • Kłucie po lewej stronie klatki piersiowej na ogoł nie jest też związane z zawałem serca. Może za to być sygnałem innych chorób np. przepukliny przełyku, nerwicy serca, czy zwyrodnień kręgosłupa - może także być niegroźnym symptomem zmęczenia, przejedzenia czy stresu.
  • U stosunkowo niewielkiej grupy pacjentów, kłucie w klatce piersiowej bywa powiązane z chorobami serca. Mogą to być takie schorzenia, jak zapalenie mięśnia sercowego, choroba wieńcowa czy ból dusznicowy.
SPRAWDŹ TEŻ: Przyczyny ucisku w klatce piersiowej - jak je rozpoznać? Leczenie dyskomfortu
Spis treści

Czym jest kłucie w sercu? Jakie są rodzaje kłucia?

Kłucie w sercu to dość powszechna dolegliwość, która dotyka dorosłych w różnym wieku, ale także dzieci i młodzież. Kłuciem w okolicy serca określa się ból, który może mieć charakter:

  • ciągły;
  • przemijający;
  • tępy;
  • silny;
  • umiarkowany; 
  • ściskający;
  • palący;
  • miażdżący;
  • przeszywający.

Kłucie serca – jak pacjenci potocznie nazywają odczuwaną nieprawidłowość – często nie ma nawet związku z układem sercowo-krążeniowym. Okazuje się, że takim objawem dają o sobie znać rozmaite schorzenia niezwiązane z sercem, ale narządami zlokalizowanymi m.in. w rejonie układu oddechowego, pokarmowego, czy nerwowego. Ból w okolicy serca odczuwany jako kłucie może także wskazywać na problemy z jakimś odcinkiem kręgosłupa czy systemem stawowo-mięśniowym.

Reklama

Kłucie serca a zawał

Jednak większość osób kłucie w okolicy serca kojarzy z zawałem serca. Ten poważny stan odznacza się nie tylko kłuciem odczuwanym za mostkiem (niekiedy wędrującym do lewego ramienia, barku, szyi, a nawet górnej części brzucha), ale też uczuciem ciężaru i duszności, osłabieniem, nudnościami, nadpotliwością, niepokojem, zawrotami głowy oraz drętwieniem lewej ręki.

Warto podkreślić, że serce leży w środkowej części klatki piersiowej, za mostkiem. Zatem wrażenie kłucia, czy dolegliwości bólowe usytuowane w rejonie na lewo od mostka zazwyczaj nie będą miały związku z zawałem serca, czy innym incydentami, bądź schorzeniami sercowymi.

Reklama

Przyczyny krążeniowe kłucia w sercu

Statystyki pokazują, że kłucie w sercu wynikające z chorób serca lub kłopotów z płucami występuje u 5-16 procent pacjentów. Opisany wyżej przypadek zawału serca kwalifikuje się do natychmiastowego wezwania karetki pogotowia. 

Jakie jeszcze inne schorzenia krążeniowe może zwiastować kłucie w sercu?

  • Zapalenie mięśnia sercowego - może być on powikłaniem infekcji wirusowej. Kłucie pojawia się przy głębokim wdechu  w połączeniu z dusznością, uczuciem zmęczenia, a nawet gorączką. 
  • Choroba wieńcowa - uwidacznia się ona przede wszystkim w czasie wysiłku, kiedy komórki mięśnia sercowego nie są dostatecznie dotlenione. Pacjenci z chorobą wieńcową skarżą się na zamostkowy ból promieniujący do żuchwy i rąk.
  • Zapalenie osierdzia (worka okalającego serce) - dolegliwości bólowe są także odczuwane w barkach, szyi, czy lewej łopatce.
  • Rozwarstwienie aorty - cechuje się rozdzierającym bólem przedniej części klatki piersiowej oraz okolicy mostka. 
  • Ból dusznicowy - uczucie kłucia serca przy oddychaniu rozlane w obszarze całej klatki piersiowej, a także wrażenie ucisku i pieczenia, które zwykle nie trwają dłużej niż 10 minut. 

Reklama

Jakie inne choroby może sygnalizować kłucie w sercu?

Co jeszcze może oznaczać kłucie serca? Przyczyny takiego objawu mogą towarzyszyć:

  • przepuklinie rozworu przełykowego lub przepuklinie przepony;
  • nerwicy serca - choroba manifestuje się tępym, trwającym długo bólem w klatce piersiowej, zmęczeniem, zawrotami głowy oraz mrowieniem i drętwieniem kończyn;
  • powikłaniom ​anginy, przeziębienia, czy innej infekcji wirusowej.

Kłucie w sercu u nastolatków oraz u młodszych dzieci wiąże się także z zespołem Tietze’a, w którym dochodzi do zapalenia stawów mostkowo-obojczykowych i mostkowo-żebrowych, co przejawia się obrzękiem, który może dawać uczucie bólu w klatce piersiowej.

Ponadto kłucie w obrębie serca może odznaczać się problemy emocjonalne, silny, przebyty niedawno stres, zbyt duży wysiłek fizyczny (np. za intensywny trening), czy przejedzenie. Niekiedy takiej nieprzyjemnej oznace będzie towarzyszyła zgaga.

Reklama

Kłucie serca od kręgosłupa - zwyrodnienia

Z czym jeszcze należy wiązać kłucie w sercu? Przyczyny tej anomalii warto także szukać w nieprawidłowościach związanych z budową kręgosłupa czy nabytymi schorzeniami związanymi z kręgosłupem i układem kostno-szkieletowym.

Bólem usytuowanym w okolicy serca może przejawiać się np. przeciążenie części piersiowej kręgosłupa. Niekiedy dochodzi wówczas do przesunięcia kręgu, który uciska okoliczne nerwy, powodując kłucie w sercu przy wdechu i bóle w klatce piersiowej o innych charakterze. 

Podobne symptomy mogą dawać zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego. Zaniedbany, zesztywniały kręgosłup u osób prowadzących siedzący tryb życia dość często daje o sobie znać dolegliwościami bólowymi, także w obrębie klatki piersiowej, a także drętwieniem i mrowieniem rąk i nóg (te parestezje najczęściej dotyczą lewej ręki).

W takim przypadku należy udać się do ortopedy, by ustalić, jaki dokładnie problem zdrowotny występuje i przedsięwziąć odpowiednie kroki, takie jak właściwa rehabilitacja, dobrane dla danej osoby ćwiczenia, masaże i zabiegi terapeutyczne.

Reklama

Co robić, gdy kłuje serce? Leczenie i domowe metody

Jak zachować się gdy pojawiło się kłucie w sercu, co robić w takim przypadku? Jeżeli dotkliwemu kłuciu za mostkiem towarzyszą inne objawy, charakterystyczne dla zawału serca (które zostały opisane wcześniej), należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną i przeprowadzić badanie serca

W sytuacji, kiedy kłucie w klatce piersiowej nie wykazuje cech zawału serca, ale powraca lub niepokoi, należy skonsultować taki objaw z lekarzem. Można w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego, który w razie takiej potrzeby, wypisze skierowanie do kardiologa lub innego specjalisty. Medyk POZ może też zlecić wykonanie badania echokardiograficznego (EKG) oraz innych badań diagnostycznych.

W sytuacji gdy wystąpi nagłe kłucie w sercu, warto usiąść lub położyć się na boku, zdjąć z szyi np. naszyjnik, szal, czy krawat, rozchylić, czy rozpiąć górną część garderoby, otworzyć, bądź uchylić okno, by dostarczyć sobie więcej tlenu, a także napić się wody. Jeśli w pobliżu znajduje się jakaś inna osoba, dobrze jest poprosić ją o pomoc w wykonaniu tych czynności. 

Leczenie jest uzależnione od powodu dolegliwości. Przykładowo, jeśli za kłucie w sercu odpowiada nerwica, takiemu choremu zwykle aplikuje się leki uspokajające, a w dłuższej perspektywie poddaje się go  w psychoterapii. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Levy Thomas, Choroby serca. Zwalczaj przyczyny, nie objawy, ISBN 978-83-65717-14-6.
  • Galler Claudia, Choroby serca i układu krążenia, Medpharm, 2011, Wrocław, ISBN 9788362283736.
  • Spinczyk Beata, Reichman-Warmusz Edyta, Wojnicz Romuald, Poloński Lech, Zapalenie mięśnia sercowego, Choroby Serca i Naczyń 2011;8(3):124-131.
  • Frycz-Kurek Anna Maria, Buchta Piotr, Szkodziński Janusz, Stabilna choroba wieńcowa - epidemiologia, diagnostyka, wybór postępowania, Choroby Serca i Naczyń 2008;5(3):125-134.
  • Pęksa1 Jan W., Malinowska-Karpiel Anna, Klocek Marek, Rajzer Marek, Zapalenie osierdzia czy mięśnia sercowego — problem wciąż aktualny, Folia Cardiologica 2021;16(1):59-63..
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Ból
Ból pod pachami - o czym świadczy, skąd się bierze i jak go załagodzić
Co na ból pod pachami?
Rwa kulszowa - objawy i sposoby leczenia. Ile trwa?
Kobieta z bólem korzonków
Ból z lewej strony pod żebrami przy dotykaniu i po jedzeniu - co oznacza?
Ból brzucha pod żebrami z lewej
Podobne artykuły
Mężczyzna odczuwa ból pod lewymi żebrami
Ból pod lewym żebrem – co oznacza i jak się objawia?
Ból brzuchu z prawej strony
Ból w prawym boku - kłujący, tępy, ostry. Sprawdź, co oznacza
Kobietę bolą dłonie
Ból dłoni - po zewnętrznej stronie i w środku. Przyczyny
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Ból brzucha pod żebrami
Ból z prawej strony pod żebrami - czym jest spowodowany? Diagnostyka

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy regularnie stosujesz środki na blizny po urazach lub operacjach?
Contractubex_sonda