Reklama
Czym jest kobiecy wytrysk?
Kobiecy wytrysk wciąż pozostaje tematem tabu, mimo, że pierwsze wzmianki na jego temat można znaleźć w starożytności. O kobiecej ejakulacji pisał już grecki filozof Arystoteles ok. 300 r. p.n.e. oraz rzymski lekarz Galen w II wieku.
Jednakże dopiero w XX wieku wytrysk kobiecy stał się przedmiotem dociekań naukowych między innymi za sprawą niemieckiego seksuologa Ernsta Gräfenberga, który zajął się badaniem punktu G.
Dzisiaj naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że ejakulacja u kobiet istnieje, jednak wciąż nie udało się jednoznacznie określić mechanizmów, które za nią odpowiadają.
Sprawy nie ułatwia fakt, że na temat damskich wytrysków krąży wiele mitów, a same kobiety, które doświadczyły ejakulacji niechętnie dzielą się swoimi doznaniami, gdyż traktują je jako coś wstydliwego.
Przez to wiele mężczyzn, a nawet kobiet, nie wie, jak do niego doprowadzić. Kobiecy wytrysk nie jest jednak niczym wstydliwym i może być równie obfity co u mężczyzn.
Jest to zwyczajnie wydzielanie substancji podczas orgazmu, który nazwano kobiecym ejakulatem.
Reklama
Damski wytrysk a orgazm
Na początek należy się dowiedzieć, skąd się bierze żeński wytrysk.
Prym wiedzie przekonanie, że wiąże się on ze stymulacją punktu G, czyli niezwykle wrażliwej na dotyk strefy, która znajduje się na przednio-górnej ścianie pochwy, niedaleko cewki moczowej.
Seksuolodzy opisują go jako niewielkie wybrzuszenie, umiejscowione na wysokości około 3-4 centymetrów od wejścia do pochwy, które uwydatnia się pod wpływem stymulacji.
Uważa się, że do kobiecego wytrysku dochodzi najczęściej w trakcie orgazmu pochwowego wynikającego z pobudzania punktu G podczas seksu.
Istnieje jednak teoria, która zakłada możliwość kobiecego wytrysku bez orgazmu (tak jak jest orgazm bez wytrysku), jednak także wynikającego ze stymulacji tej wrażliwej na dotyk strefy umiejscowionej na przedniej ścianie pochwy.
Taki pogląd głosi Deborah Sundahl, autorka książki Kobieca ejakulacja i punkt G. Sundahl w swojej książce podpowiada kobietom jak uwrażliwić strefę G, by wywołać damski wytrysk nie tylko w trakcie orgazmu.
Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:
Reklama
Na czym polega wytrysk u kobiety?
Mechanizm damskiego wytrysku zwykle opisywany jest następująco. W strefie G znajdują się tzw. gruczoły przedsionkowe Skenego, które powstały z tych samych tkanek zarodkowych co męska prostata.
Jak zatem wygląda wytrysk u dziewczyn i jakie wywołuje uczucie? Czy można nazwać go jeszcze inaczej?
Pod wpływem podniecenia seksualnego wspomniane gruczoły wypełniają się płynem o odczynie zasadowym, czyli kobiecym ejakulatem.
Następnie skurcze mięśni dna miednicy w czasie orgazmu powodują wyrzucenie płynu na zewnątrz.
Kobiecy orgazm z wytryskiem bywa jednak podważany przez naukowców. Istnieją teorie, wedle których wytrysk u kobiety jest wiązany z tzw. squirtingiem, czyli opróżnianiem pęcherza moczowego w trakcie podniecenia seksualnego.
Czy można powiedzieć, że kobiecy wytrysk związany jest z nietrzymaniem moczu? Kwestię sporną chciał rozstrzygnąć Dr Samuel Salama, francuski ginekolog ze szpitala Parly II w Le Chesnay, który przeprowadził badania na grupie 7 kobiet.
Analiza pobranego od kobiet ejakulatu wykazała, że w pięciu próbkach znajdowały się substancje obecne w męskim ejakulacie, takie jak antygen PSA (glikoproteina), a także glukoza i fruktoza.
W pozostałych dwóch próbkach ich nie odnaleziono. Podobne badania prowadziła dr Beverley Whipple, seksuolog z Rutgers Univeristy w New Jersey, która ostatecznie zaproponowała, by nie mylić kobiecej ejakulacji ze squirtingiem.
O wytrysku damskim powinno mówić jedynie wtedy, gdy podczas orgazmu produkowana jest niewielka ilość mleczno-białej substancji. Z czego się ona wydobywa?
Wiele osób twierdzi, że pochodzi z gruczołów przedsionkowych mniejszych (gruczołów Skenego), znajdujących się wewnątrz warg sromowych mniejszych i uznawanych za żeński „odpowiednik” prostaty.
Niewątpliwe jednak w tym zakresie potrzebne są kolejne badania.
Reklama
Jak osiągnąć kobiecy wytrysk?
O tym, jak wywołać kobiecy wytrysk, opowiada Ewa Cetera w rozmowie z Agatą Kozak z pisma Wysokie Obcasy.
Edukatorka seksualna zachęca kobiety, by same spróbowały uwrażliwić swoją strefę G poprzez odpowiednie ćwiczenia.
W tym celu warto wyposażyć się w lustro, ręcznik i środek nawilżający, a także gadżet erotyczny.
Cetera zachęca, by usiąść naprzeciwko lustra i dobrze przyjrzeć się swojej pochwie. Następnie napiąć mięśnie dna miednicy, by wejście do pochwy się otworzyło, a jej ścianki uwypukliły.
Kolejny krok to zlokalizowanie punktu G z pomocą palca, najlepiej nawilżonego lubrykantem, a następnie jego stymulacja.
Drogą do kobiecego orgazmu z wytryskiem nie musi być oczywiście autostymulacja. Można go osiągnąć razem z partnerem, wybierając pozycje seksualne, które będą pobudzać punkt G.
Przez brak powszechnej wiedzy na ten temat, kobieta może jednak obawiać się, czy jej partnerowi/partnerce się to spodoba. Najlepiej wcześniej porozmawiać na ten temat,.
Reklama
Czy każda kobieta ma wytrysk?
Kobiety nie powinny się zniechęcać, jeśli ich poszukiwania nie zaowocowały znalezieniem punktu G.
Warto próbować do skutku, gdyż każda kobieta ma gruczoły przedsionkowe Skenego. Co to oznacza dla kobiecego wytrysku? Potencjalnie każda kobieta jest do niego zdolna.
Statystyki na temat kobiecego wytrysku sa dość zaskakujące. Milan Zaviacić, słowacki naukowiec, udowodnił, że jedynie 8 proc. kobiet może mieć problem ze znalezieniem punktu G, gdyż posiada tylko szczątkową formę prostaty.
Nie oznacza to jednak, że nie mogą one mieć orgazmu z wytryskiem. Kluczem do jego osiągnięcia jest akceptacja własnego ciała oraz otwarcie się na poszukiwania punktu G i jego stymulację.