Kolagen naturalny
Kolagen to rodzaj białka występujący niemal we wszystkich tkankach i narządach. Stanowi 25 procent wszystkich białek w organizmie człowieka. Białka kolagenowe można znaleźć m.in. w kościach, chrząstkach, skórze, więzadłach i ścięgnach, zębach oraz naczyniach krwionośnych. Zapewniają one tkankom i narządom strukturalną integralność. Dzięki kolagenowi tkanki są sprężyste i wytrzymałe na rozciąganie. Z badań wynika, że około 40 procent całego kolagenu człowieka znajduje się w skórze, przez co odgrywa on kluczową rolę w procesie starzenia się skóry. Białka kolagenowe są także niezbędne do naprawy tkanek i prawidłowego gojenia się ran.
Naukowcy wyróżniają 29 typów kolagenu, które różnią się między sobą budową oraz lokalizacją w ciele.
Ze względu na budowę kolagen dzieli się na:
- kolagen fibrylarny,
- kolagen niefibrylarny:
- błony podstawowej,
- tworzący włókna kotwiczące,
- tworzący mikrowłókna,
- tworzący heksagonalne układy sieciowe,
- zawierający domeny transmembranowe,
- kolagen typu FACITs,
- kolagen typu MULTIPLEXINs.
Białka kolagenowe fibrylarne stanowią 90 procent całego kolagenu w ciele człowieka. Pozostałe 10 procent to kolagen niefibrylarny.
Reklama
Kolagen rybi i własny w wypełniaczach
Z wiekiem obniża się ilość kolagenu w tkance łącznej organizmu, co nieuchronnie prowadzi do starzenia się skóry. Szacunkowo skóra osób po 25. roku życia traci 1 procent kolagenu rocznie. Wszechobecny kult ciała i młodości sprawia, że naukowcy prowadzą niezliczoną ilość badań nad właściwościami i możliwościami kolagenu. Dzięki postępowi nauki udało się wyprodukować syntetyczne włókna kolagenowe, które wykorzystuje się w nanotechnologii i medycynie.
Kolagenowe wypełniacze wykorzystuje się medycynie estetycznej. Kolagen można także kupić w aptekach w postaci płynnej, tabletek i proszku do picia. Gabinety medycyny estetycznej od kilkudziesięciu lat oferują zabiegi z użyciem kolagenowych wypełniaczy. Zastrzyki z kolagenu stosuje się do wypełnienia zmarszczek, modelowania owalu twarzy, a także do modelowania konturu ust. W tym celu wykorzystuje się kolagen syntetyczny oraz naturalny – pozyskiwany z tkanek zwierzęcych lub tkanek ludzkich (własnych lub cudzych).
Reklama
Kolagen na stawy
Z wiekiem zmniejsza się nie tylko elastyczność skóry, ale także odporność chrząstek stawowych na urazy, dlatego suplementacja kolagenu zalecana jest seniorom odczuwającym dolegliwości chrzęstno-stawowe. Kolagen na stawy od wielu lat wykorzystuje się w profilaktyce schorzeń układu ruchu. Preparaty apteczne na stawy zawierają kolagen rybi, bydlęcy lub wieprzowy. Pacjentom zalecany jest szczególnie kolagen rybi, gdyż jest najbardziej zbliżony do ludzkiego.
Reklama
Kolagen do picia
W ostatnich latach zapanowała moda na picie kolagenu. Wiele gwiazd i celebrytek zapewnia, że młody wygląd zawdzięcza jego suplementacji, a producenci suplementów diety gwarantują, że ich preparaty poprawią wygląd skóry oraz opóźnią procesy starzenia.
Z badań prowadzonych na zwierzętach wynika, że dostępne w aptekach preparaty mogą korzystnie wpływać na opóźnienie efektów starzenia się skóry. Należy jednak pamiętać, że dzienna dawka kolagenu nie powinna przekraczać 4000 mg.
Reklama
Kolagen w tabletkach, w proszku, płynny
Na rynku aptecznym można znaleźć kolagen płynny, tabletki z kolagenem oraz kolagen w proszku.
Większość suplementów diety w tabletkach zawiera dodatkowe składniki, takie jak
- kwas hialuronowy,
- witaminę E,
- algi morskie.
Dużą popularnością wśród pacjentów cieszą się kapsułki z kolagenem rybim.
Kolagen w proszku natomiast stał się modny wśród celebrytów. Ma neutralny smak i zapach. Można go zmieszać z wodą lub wsypać do ulubionego koktajlu. Nowością w aptekach jest płynny kolagen, które jeszcze nie znalazł wielu zwolenników, ale przekonuje się do niego coraz więcej gwiazdy kina i muzyki.
Warto podkreślić, że takie preparaty są stosunkowo drogie. Za opakowanie zawierające 90 tabletek rybiego kolagenu trzeba średnio zapłacić 50-100 złotych. W proszku można kupić w podobnej cenie od 50 do 150 złotych. Płynne natomiast kosztują od 30 do 100 złotych.