Kolagen na rozstępy
Kolagen jest rodzajem białka, które występuje niemal we wszystkich tkankach ludzkiego organizmu - w skórze, chrząstkach stawowych, kościach, zębach, więzadłach, ścięgnach, a nawet w naczyniach krwionośnych. Najwięcej kolagenu znajduje się w skórze. To właśnie dzięki białkom kolagenowym skóra jest sprężysta i odporna na rozciąganie. Odpowiadają one także za gojenie się ran.
Z wiekiem ilość kolagenu w skórze zmniejsza się, co nieuchronnie prowadzi do starzenia się skóry. Naukowcy od lat zajmują się badaniem właściwości kolagenu, co zaowocowało wyprodukowaniem syntetycznego kolagenu, a także naturalnego pozyskiwanego z tkanek zwierzęcych lub ludzkich. Te dwa rodzaje białek kolagenowych są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznych oraz w medycynie estetycznej.
Zastrzyki z kolagenu oferuje wiele gabinetów medycyny estetycznej. Są stosowane do wypełniania zmarszczek, modelowania owalu twarzy oraz konturowania ust. Kolagen jest dostępny także w nutriceutykach, czyli suplementach diety i hydrolizatach do picia. Dodawany jest także do kremów, balsamów, żeli, maseczek etc. Można go znaleźć między innymi w kosmetykach na rozstępy.
Reklama
Kolagen naturalny na rozstępy
Kolagen stosowany w medycynie lub przemyśle kosmetycznym można podzielić na syntetyczny oraz naturalny. Kolagen naturalny pozyskuje się z tkanek zwierzęcych (głównie cielęcych, bydlęcych lub rybich) lub tkanek ludzkich – własnych lub pochodzących od innego człowieka.
Kolagen pochodzący od człowieka jest stosowany głównie w wypełniaczach, natomiast w kosmetykach oraz nutriceutykach znajdziemy hydrolizaty białkowe pochodzenia zwierzęcego. W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie kolagenem rybim, który cechuje się większą rozpuszczalnością aniżeli bydlęcy czy wieprzowy. Ponadto przy produkcji kolagenu rybiego nie potrzebna jest intensywna obróbka chemiczna lub enzymatyczna, co sprawia, że ma on lepsze właściwości. Stosując preparaty z kolagenem naturalnym, mamy duże szanse na to, że wrzecionowate pasma nazywane rozstępami nie pokryją naszego ciała. Należy jednak odpowiednio wcześnie zacząć je stosować.
Reklama
Kolagen w tabletkach na rozstępy
Wśród specyfików z kolagenem naturalnym na rozstępy można wyróżnić suplementy diety w tabletach, proszku i płynie oraz kosmetyki. Walkę z rozstępami warto prowadzić dwutorowo, mianowicie stosować preparaty doustne oraz środki do stosowania miejscowego. Jeśli zdecydujemy się na tabletki, poszukajmy preparatów aptecznych, które będą miały w składzie kolagen rybi.
Zaletą kolagenu w tabletach na rozstępy jest to, że zwykle zawiera on dodatkowe składniki, takie jak:
- kwas hialuronowy,
- witaminy E, A i C czy algi morskie, których raczej nie znajdziemy w kolagenie w proszku lub płynie.
Aczkolwiek warto podkreślić, że coraz większą popularnością cieszy się kolagen w płynie, który w mediach społecznościowych promują gwiazdy i celebryci. Zażywając suplementy diety z kolagenem należy przestrzegać dawkowania. Dzienna dawka nie powinna przekraczać 4000 mg.
Reklama
Krem na rozstępy z kolagenem
Oprócz środków doustnych można także stosować krem na rozstępy z kolagenem. Podobnie jak w przypadku tabletek, krem także powinien zawierać kolagen rybi, gdyż jest on najbardziej zbliżony do kolagenu ludzkiego.
O skuteczności kremów na rozstępy z kolagenem decyduje przede wszystkim to, kiedy zaczniemy je stosować. Jeśli zatem nasza skóra jest narażona na nadmierne rozciąganie, dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, kulturystów oraz młodzieży w okresie pokwitania, zacznijmy stosować kremy jak najwcześniej. Rozstępy rozwijają się bowiem w dwóch fazach. Pierwsza to faza zapalana, która trwa średnio 2-3 miesiąc. W tej fazie na skórze pojawiają się czerwone pasma, które następnie przybierają kolor fioletowy. Następna to faza zanikowa, w której pasma bledną, a skóra wokół nich zaczyna się marszczyć. Rozstępów uformowanych w fazie zanikowej już nie usuniemy za pomocą kremu. Dlatego w walce z rozstępami liczy się czas. Kremy należy aplikować na skórę w fazie zapalnej lub jeszcze zanim się ona rozpocznie.
Reklama
Kolagen na rozstępy po ciąży?
Czy zatem warto stosować kolagen na rozstępy po ciąży? Tak, ale nie miejmy złudzeń, że po zastosowaniu kremu w pełni uformowane rozstępy znikną. Pamiętajmy, że wszelkie preparaty z kolagenem stosowane w fazie zanikowej nie będą w stanie usunąć rozstępów. Możliwe natomiast będzie ich rozjaśnienie oraz wygładzenie skóry.
Jeśli będziemy chcieli całkowicie pozbyć się już uformowanych wrzecionowatych blizn ze skóry, konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Co warto podkreślić, rozstępy nie mają żadnego wpływu na stan zdrowia, stanowią jedynie defekt estetyczny. Jeśli zależy nam na tym, by naszej skóry nie pokryły nieestetyczne blizny, zacznijmy w porę stosować odpowiednie preparaty z kolagenem na rozstępy.