Kolagen na stawy
Kolagen na stawy jest białkiem strukturalnym, występującym niemal we wszystkich ludzkich tkankach i narządach. Gdyby podliczyć wszystkie białka, jakie znajdują się w organizmie człowieka, kolagen stanowiłby aż 25 proc. Największa ilość białek kolagenowych znajduje się w chrząstkach, więzadłach, ścięgnach oraz skórze.
Kolagen decyduje o strukturalnej integralności tkanek i narządów. Nadaje im sprężystości oraz sprawia, że są wytrzymałe na rozciąganie. Dotyczy to zwłaszcza skóry, ścięgien i stawów. Ponadto bierze udział w procesie gojenia się ran, wspomaga metabolizm organizmu oraz pracę układu krwionośnego, a także łagodzi ból pochodzenia mięśniowego i redukuje obrzęki.
Ilość kolagenu w organizmie maleje wraz z wiekiem. Z tego powodu skóra z czasem traci swoją elastyczność, a stawy stają się bardziej obolałe i podane na urazy. W związku z tym zaleca się dostarczanie kolagenu z zewnątrz, w tym w postaci suplementów diety. Dotyczy to zwłaszcza seniorów oraz sportowców.
Reklama
Kolagen rybi na stawy
Na rynku aptecznym dostępnych jest wiele preparatów zawierających kolagen. Można znaleźć kolagen w proszku, tabletkach, kapsułkach oraz w płynie. Preparaty apteczne różnią się nie tylko formą podania, ale także pochodzeniem kolagenu – mogą bowiem zawierać kolagen rybi, bydlęcy lub wieprzowy. W przypadku dolegliwości kostno-stawowych zalecany jest przede wszystkim kolagen rybi, gdyż jest najbardziej zbliżony budową do ludzkiego.
Reklama
Stawy - kolagen czy glukozamina?
Siarczan glukozaminy jest naturalnym składnikiem mazi stawowej. Glukozamina występuje także w owocach morza, a konkretnie w pancerzach skorupiaków. Jej obecność w organizmie prowadzi do zatrzymywania wody w tkance łącznej, co skutkuje poprawą jej sprężystości. Ponadto glukozamina jest niezbędna do syntezy glikozoaminoglikanów chrząstek, które z kolei stanowią nośnik dla kolagenu.
Reklama
Lek na stawy
Ilość kolagenu w organizmie maleje wraz z wiekiem. Dlatego seniorzy tak powszechnie odczuwają różne dolegliwości związane z narządem ruchu – ból, sztywność stawów, obrzęk etc. Postępującego procesu zwyrodnienia stawów niestety nie da się zatrzymać – jest on nieodłącznym elementem starzenia się organizmu. Mimo ogromnego postępu medycyny, naukowcom nie udało się opracować leku na stawy, który zatrzymałby ten proces. Warto pamiętać, że w przypadków wystąpienia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów zastosowanie znajdują głównie środki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Pacjentów kieruje się także na zabiegi fizjoterapeutyczne oraz chirurgiczne.
Reklama
Suplement diety na stawy
Większość suplementów diety na stawy zawiera nie tylko kolagen, ale także inne składniki, m.in. siarczan glukozaminy. Na szczególną uwagę zasługują suplement diety, które zawierają 4 substancje budulcowe – hydrolizat kolagenu, siarczan glukozaminy, a także siarczan chondroityny i kwas hialuronowy. Z kolei siarczan chondroityny należy do wspomnianych wcześniej glikozaminoglikanów. Glikozaminoglikany po połączeniu z białkami tworzą tzw. proteoglikany, będące tym składnikiem tkanki łącznej, który odpowiada za właściwości mechaniczne chrząstki stawowej.