Co to jest kolka wątrobowa?
Kolka wątrobowa to objaw zaburzonej pracy pęcherzyka żółciowego. By zrozumieć, czym jest kolka wątrobowa, trzeba przede wszystkim wiedzieć na czym polega praca woreczka żółciowego.
Pęcherzyk żółciowy magazynuje i zagęszcza żółć, niezbędną do trawienia pokarmów, a produkowaną przez wątrobę. Woreczek żółciowy po zjedzeniu pokarmu przez człowieka, zaczyna się kurczyć i wyrzuca żółć do dwunastnicy.
Jeśli odżywiasz się niewłaściwie, jesz produkty zawierające dużo tłuszczu zwierzęcego, w woreczku żółciowym odkładają się złogi cholesterolu, które utrudniają pracę pęcherzyka żółciowego - zmuszają go do bardziej intensywnych skurczów.
Ponadto złogi prowadzą do rozwoju kamicy żółciowej, a ta często objawia się atakiem kolki wątrobowej. Do ataku dochodzi kiedy kamień przechodzi przez drogi żółciowe do dwunastnicy.
To nie wszystko. Spożywanie tłuszczu zwierzęcego w dużych ilościach sprawia, że dwunastnica i jelito czcze wydziela za dużo cholecystokininy, a ta powoduje nadmierne skurcze woreczka żółciowego i stymuluje produkcję żółci.
Intensywne skurcze pęcherzyka żółciowego spowodowane cholecystokininą lub kamica żółciowa utrudniająca przepływ żółci do dwunastnicy to najczęstsze powody ataku kolki wątrobowej.
Reklama
Objawy kolki wątrobowej
Kolka wątrobowa objawia się niezwykle silnym i pojawiającym się nagle bólem po prawej stronie brzucha, dokładnie pod żebrami. Inne objawy kolki wątrobowej to mdłości, wzdęcia, zgaga, a także objaw Chełmońskiego (ból w okolicy prawego łuku żebrowego pojawiający się po uciśnięciu jamy brzusznej w tym miejscu).
Cechą charakterystyczną ataku kolki wątrobowej jest ból promieniujący do łopatki lub ramienia. Niekiedy ból jest tak silny, że powoduje wymioty żółcią. Kolka wątrobowa trwa od kilku do nawet kilkunastu godzin.
Reklama
Jaką dietę stosować przy kolce wątrobowej?
Najczęściej można wyleczyć kolkę wątrobową domowymi sposobami. Oznacza to wprowadzenie odpowiedniej diety. Skoro do ataku kolki wątrobowej często doprowadza zła dieta, to zmiana nawyków żywieniowych pozwoli nie tylko zniwelować objawy, ale także może doprowadzić do wyleczenia.
Odpowiednia w kolce wątrobowej dieta jest przede wszystkim niskotłuszczowa i lekkostrawna. Należy całkowicie wyeliminować z jadłospisu:
- tłuste mięso,
- ser żółty i topiony,
- majonez,
- masło,
- śmietanę.
Wystrzegać należy się potraw smażonych, zamiast nich spożywać gotowane i ewentualnie pieczone. Dania powinny być przygotowywane ze świeżych i nieprzetworzonych produktów. Trzeba też unikać produktów zawierających cholesterol - przede wszystkim dań gotowych i fast foodów. I co bardzo ważne, trzeba jeść 4-5 posiłków dziennie.
Zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami sprzyjają powstawaniu zastojów żółci w pęcherzyku.
Reklama
Kolka wątrobowa w ciąży
Kobiety w ciąży są bardziej narażone na wystąpienie ataku kolki wątrobowej z powodu zmian hormonalnych, jakie zachodzą w ich organizmach.
W czasie ciąży ciałko żółte jajników i łożysko wydzielają dużo więcej progesteronu, który umożliwia zagnieżdżenie się zarodka w macicy i utrzymanie ciąży.
Progesteron powoduje jednak zagęszczenie żółci w pęcherzyku żółciowym, a w gęstej żółci szybciej odkładają się złogi prowadzące do kolki wątrobowej.
Reklama
Kolka wątrobowa po usunięciu woreczka
Kolka wątrobowa po usunięciu woreczka żółciowego nazywana jest zespołem po cholecystektomii. Występuje on u około 10 procent pacjentów, którzy przeszli zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego.
Zwykle kolka wątrobowa po usunięciu woreczka żółciowego sama ustępuje, ale niekiedy może oznaczać, że powstały nowe kamienie, tym razem w przewodach żółciowych.
Jeśli kolka wątrobowa utrzymuje się, należy zgłosić się do lekarza.
Reklama
Leczenie kolki wątrobowej
Atak kolki wątrobowej w pierwszej kolejności leczy się objawowo. Leczenie można rozpocząć od przyłożenia do brzucha ciepłego okładu. Następnie podaje się leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe i rozkurczające mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.
Kiedy dolegliwości bólowe ustąpią, trzeba znaleźć przyczynę kolki wątrobowej. W przypadku zdiagnozowania kamicy żółciowej konieczna może okazać się cholecystektomia, czyli usunięcie pęcherzyka żółciowego.
Przeprowadza się także endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną (ECPW), która daje m.in. możliwość poszerzenia dróg żółciowych, usunięcia złogów w pęcherzyku żółciowym oraz protezowania dróg żółciowych.