Każdy kolor ma swoją moc i charakter. Są barwy o różnym stopniu natężenia i działania, np. uspokajające, odprężające i pobudzające. Każdy może stać się naszym sprzymierzeńcem, trzeba tylko dobrać takie, które są dla naszego samopoczucia najlepsze i odpowiadają naszym potrzebom psychofizycznym. Różnorodność barw pobudza nasz umysł i wyobraźnię. Ważne jest więc, w jakich barwach nosimy ubranie, w jakim kolorze są wnętrza naszego domu i jak kolorystycznie urozmaicone jest to, co jemy.
Zobacz: Jak można leczyć za pomocą koloru?
Czerwień - siła i ogień
Czerwień, symbolizująca siłę i ogień, jest odpowiedzialna m.in. za kondycję narządów płciowych. Pobudza zmęczony organizm, przywracając mu żywotność. Sprawia, że krew zaczyna szybciej krążyć, co ma szczególne znaczenie dla osób o niskim ciśnieniu. Kiedy czujemy się przygnębieni, melancholijni, smutni - czerwony kolor dostarczy nam niezbędnego "zastrzyku energii". Czerwona żywność jest wzmacniająca dla naszego organizmu, dlatego warto pamiętać w domowym jadłospisie o papryce, pomidorach, jabłkach, ketchupie. Ubrania w tym kolorze noszą osoby odważne i pewne swojej wartości. Natomiast czerwony wystrój całego mieszkania może być męczący. Wskazane są jednak wszelkie dodatki w tym kolorze jak: obrusy, małe nocne lampki, świeczki, wazony itd.
Reklama
Żółty - kolor umysłu
Kolor żółty korzystnie wpływa na jasność i precyzję myślenia oraz refleks. Jest barwą optymizmu, radości i zadowolenia. Ludzie ubierający się na żółto mają łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi, lubią towarzystwo i wymianę informacji. Robią dobre wrażenie, ponieważ kolor ten należy do grupy tzw. "ciepłych". Wnętrza mieszkania pomalowane na żółto wyglądają przytulniej i ocieplają atmosferę nawet w najzimniejsze dni. Barwa ta odpowiedzialna jest także za pracę żołądka i pomocna w trakcie odchudzania. Żywność w tym kolorze (żółta papryka, cytryny, kukurydza, banany) łagodzi zaburzenia hormonalne, anoreksje i schorzenia reumatyczne.
Reklama
Zieleń - bliżej natury
Barwa ta powstaje z połączenia żółtego i niebieskiego. Ten kolor symbolizuje naturę i chęć zespolenia się z nią. Charakteryzuje się silnymi właściwościami uzdrawiającymi, regeneruje siły i korzystnie wpływa na znużony, przepracowany umysł. Przy zieleni odpoczywają oczy, co jest szczególnie ważne dla osób pracujących przy komputerze. Zieleń pomaga w dolegliwościach żołądkowych, bólach głowy, męczących migrenach, a także chroni organizm przed chorobami nowotworowymi. Ubranie w kolorze zielonym wzbudza zaufanie i szacunek. Nie tylko ze względu na urodę, ale głównie z przyczyn zdrowotnych zaleca się hodowanie w domu kwiatów doniczkowych, które oczyszczają powietrze, a dzięki temu lepiej oddychamy. Zieleń odpowiedzialna jest za serce. Większość leczniczych ziół jest w tym kolorze, a zielona żywność - papryka, sałata, ogórki, fasola, pietruszka, szczypiorek, kiwi - przywraca równowagę wewnętrzną naszemu organizmowi.
Reklama
Niebieski - inteligencja i kontemplacja
Ten kolor przynosi wyciszenie i uspokojenie silnych emocji. To barwa kontemplacji i inteligencji. Jeżeli odczuwasz sztywność szyi albo karku (spowodowaną lekiem albo napięciem nerwowym), niebieski przyniesie ulgę w tych dolegliwościach. Pozwala leczyć "dziecięce przypadłości" takie jak: ząbkowanie, bóle uszu czy gardła. Niebieskie światło łagodzi i uspokaja chorego, pomaga "zbić" temperaturę i przynosi ulgę w ciężkich schorzeniach. Osoby lubiące ten kolor unikają kłótni, drażni je nieuczciwość i nieszczerość. Niebieskie ściany pokoju pomagają w osiągnięciu wewnętrznej równowagi i wyciszeniu się. Barwa ta bardzo korzystnie wpływa na dzieci nadpobudliwe i znerwicowane.