Co to jest koronarografia?
Zabieg koronarografii (angiografii wieńcowowej) przeprowadzany jest przede wszystkim u osób, u których podejrzewa się poważne zmiany w naczyniach krwionośnych.
To badanie inwazyjne naczyń wieńcowych. Z reguły pacjent ma do niego określone przez lekarza rodzinnego lub kardiologa wskazania. Badanie wykonywane jest w szpitalu rejonowym.
Koronarografia serca ułatwia ocenę stanu mięśnia sercowego, jak również nasilenie zmian miażdżycowych. Dzięki zabiegowi można również sprawdzić skuteczność prowadzonego do tej pory leczenia, bądź ułatwić spersonalizowaną terapię. Jak wiadomo, niedrożne naczynia w konsekwencji mogą przerodzić się w stan zawałowy, a ich zwężenie prowadzi do niedokrwienia, co z kolei skutkuje chorobą niedokrwienną serca.
Kardiolog w celu sprawdzenia stanu naczyń wieńcowych u pacjenta może zlecić badanie koronarografii. Warto wspomnieć, że jest to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów diagnostycznych, pozwalających na ocenę drożności naczyń krwionośnych.
Reklama
Na czym polega koronarografia?
Badanie to polega na wstrzyknięciu do naczyń wieńcowych środka kontrastowego i sfilmowaniu tego wstrzyknięcia kontrastu przez kamerę, która przepuszcza promienie Rentgena przez ciało pacjenta. Te miejsca, przez które płynie kontrast, bardziej chłoną promienie Rentgena, dzięki czemu obrazują naczynia wieńcowe, co pozwala dostrzec lekarzowi ich wewnętrzny obraz.
Jest to badanie inwazyjne. Co to dokładnie oznacza? Lekarz musi podać kontrast, a część chorych jest na niego uczulona. Substancja musi się dostać do naczynia wieńcowego.
Reklama
Zabieg koronarografii
Z reguły kontrast podawany jest przez tętnice promieniowe – to dziś najczęstszy dostęp i większa część kardiologów inwazyjnych preferuje tę drogę. Jest ona wygodniejsza dla pacjenta i daje mu większy komfort w czasie badania i po nim, w przeciwieństwie do drugiego dostępu, czyli przez tętnice udowe.
Pacjenci odczuwają dyskomfort podczas manipulowania w okolicy pachwiny, a po badaniu mogą powstać krwiaki. To i nałożony opatrunek mogą utrudnić banademu funcjonowanie i załatwianie codziennych potrzeb fizjologicznych. To sprawia, że osoby poddające się badaniu wolą dostęp przez tętnicę promieniową. Kardiochirurdzy apelują, aby każdy kardiolog inwazyjny wykonywał to badanie przez tętnice promieniowe ręki dominującej.
Reklama
Wskazania do koronarografii
Na koronarografię serca kierowani są chorzy, którzy mają konkretne wskazania. Tacy, u których występuje podejrzenie choroby wieńcowej. Osoby skarżące się na bóle w klatce piersiowej, tak zwane „zatykanie w piersi” lub uczucie ucisku w klatce piersiowej przy wysiłku.
Na zabieg często kierowane są również osoby, które cierpią na takie dolegliwości, jak:
- tętniak aorty,
- zawał serca,
- ucisk w mostku,
- niewłaściwy wynik próby obciążeniowej serca,
- zaburzenia rytmu serca,
- niewydolność mięśnia sercowego,
- wady zastawek,
- zastój krążenia z nieznanych przyczyn,
- bóle w klatce piersiowej z niewiadomych względów,
- dławica piersiowa,
- znacznie podwyższony poziom cholesterolu.
Należy pamiętać, iż o konieczności wykonania badania decyduje lekarz.
Reklama
Przygotowanie do koronarografii
Jak się przygotować do zabiegu koronarografii? Przede wszystkim jest to uzależnione od stopnia konieczności jego wykonania.
Przygotowując się do koronarografii serca należy spełnić następujące zalecenia:
- zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
- wykonać szereg dodatkowych badań,
- zaprzestać zażywania niektórych medykamentów – najczęściej chodzi o leki przeciwcukrzycowe, jednak należy pamiętać o wcześniejszym ustaleniu tego
z lekarzem.
Zwykle wykonanie koronarografii wiąże się z koniecznością kilkudniowego pobytu w szpitalu. W nagłych sytuacjach, gdy w grę wchodzi zagrożenie życia, zabieg wykonywany jest bez wcześniejszych przygotowań.
Reklama
Ile trwa koronarografia?
Ile trwa zabieg koronarografii? Zwykle nie dłużej niż 35-40 minut. Jest on inwazyjny, ale bezbolesny, gdyż wykonywany w znieczuleniu.
Jak szybko pacjent dochodzi do siebie po zabiegu koronarografii? Bardzo szybko. Jeśli nie ma istotnych problemów wieńcowych, które wymagają natychmiastowej interwencji lub operacji, może wrócić do domu w ciągu kilku godzin. Niekiedy pacjent powinien zostać w szpitalu przez okres 2-3 dni.
Reklama
Ryzyko przy koronarografii
Przed przystąpieniem do zabiegu warto również dowiedzieć się o możliwych komplikacjach.
Ryzyko przy koronarografii obejmuje:
- pojawienie się zakrzepu, bądź krwiaka w miejscu, które zostało nakłute – może dojść do tego na skutek odczepienia się tzw. blaszki miażdżycowej,
- wystąpienie uczulenia na podawany kontrast – wysypka, nudności, zawroty głowy.
Powikłania po koronarografii
Dodatkowo u osób, które cierpią na poważne zaburzenia kardiologiczne może dojść do znacznie poważniejszych powikłań, jak:
- niewydolność krążenia,
- arytmia mięśnia sercowego,
- degradacja naczyń tętniczych.
Przeciwwskazania do koronarografii
By zmniejszyć ryzyko wystąpienia niechcianych skutków ubocznych, lekarz powinien poinformować pacjenta o przeciwwskazaniach do wykonywania zabiegu. Przede wszystkim nie należy przeprowadzać go u osób:
- z anemią,
- w ciąży,
- z nieprawidłowościami krzepnięcia krwi,
- z zapaleniem wsierdzia.
Każdy przypadek definiowany jest indywidualnie, dlatego niezwykle ważny jest szczegółowy wywiad lekarski, podczas którego należy poinformować o chorobach przewlekłych, infekcjach czy zażywanych lekach.
Cena koronarografii
Cena koronarografii jest zależna od wyboru placówki, a także od miejscowości, w której zostanie wykonana. Jej średni koszt waha się w granicach 2300 zł.
Badanie można wykonać również w ramach NFZ po okazaniu odpowiedniego skierowania. Trzeba się jednak wówczas liczyć ze zdecydowanie dłuższym czasem oczekiwania na badanie.