Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Kosmetyki do solarium: bronzer, krem, balsam. Jakie wybrać?

Krem do solarium, pomadka ochronna, balsam po solarium, bronzer – to najczęściej stosowane kosmetyki. Jak i kiedy należy je stosować? Jaki powinien być skład skutecznego preparatu do użytku w solarium?
Kobieta opala się w solarium
Źródło:123RF
Spis treści

Jak przygotować się do wizyty w solarium?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego solarium, w którym sztucznie przyciemnimy sobie skórę, powinniśmy przeanalizować ofertę różnych salonów. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? 

Z pewnością kwestią numer jeden są łóżka, które powinny mieć wymagane prawem atesty, powinny być one też na bieżąco konserwowane, a same lampy wymieniane co określony czas. Łóżko w solarium powinno być czyste oraz zdezynfekowane po poprzednim użytkowniku.

Za wyborem konkretnego solarium przemawia zaopatrzenie klienta w dodatkowe „luksusy”, takie jak np. waciki kosmetyczne, mleczka do usuwania makijażu, ręczniki papierowe, balsamy nawilżające do ciała, czy okulary, które będą chronić oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym. Z pewnością opalanie ciała w solarium daje szybszą opaleniznę w stosunku do naturalnego opalania na słońcu. Bardzo istotne jest jednak aby chronić, nawilżać oraz odżywiać skórę, którą wystawiamy na działanie solaryjnych lamp. Służą temu kosmetyki do solarium

Reklama

Jakie kosmetyki do solarium są najlepsze?

Omawiając kosmetyki do opalania w solarium na pierwszym miejscu należy wymienić preparat do opalania z filtrem, który bezwzględnie powinno się nałożyć na skórę przed skorzystaniem z solarium. Taki produkt może być w postaci mleczka, balsamu, kremu, olejku, sprayu, żelu, a nawet pianki. Ważne, aby posiadał faktor przeciwsłoneczny o wysokości co najmniej 30 SPF. Dodatkowo dobrze żeby zawierał składniki nawilżające, chłodzące i odbudowujące stan naskórka. Wiele preparatów tego typu posiada w składzie również substancje przyspieszające opalanie.

Innym środkiem, który powinien znajdować się w łazience jeśli korzystamy z usług solarium jest balsam po opalaniu. Taki produkt powinien być bogaty w komponenty natłuszczające, kojące, regenerujące oraz utrwalające proces opalania. 

Pomadka ochronna do ust z filtrem przeciwsłonecznym to następny produkt z listy preparatów stosowanych przez użytkowników solariów. Świetnie jeśli w jej składzie znajdziemy takie elementy jak olejek jojoba, witamina A, E i F oraz aloes. 

Następnym kosmetykiem, który przyda się z kolei po wizycie w solarium jest bronzer do solarium, który utrzymuje zdobyty pod lampami ciemniejszy odcień skóry.

Wiele pań stosuje także przyspieszacz do solarium, który zapewnia niemal błyskawiczne uzyskanie oliwkowej lub złotej barwy skóry. Dość łatwo rozprowadzają się one po skórze, a cenne składniki, takie jak witaminy A i E, ekstrakt z orzecha włoskiego, czy olej arganowy zawarte w tym kosmetyku odżywiają i nawilżają skórę.

Reklama

Jak używać kosmetyków do solarium?

Kremu na solarium należy użyć odpowiednio wcześniej przed opalaniem się pod lampami. Zakłada się, że optymalnym czasem jest około 30 minut przed wizytą w solarium. Taki okres czasu jest niezbędny, aby specyfik zdążył się wchłonąć w skórę i zapewnił rzeczywistą ochronę. Jeśli mamy oddzielny krem do opalania w solarium na twarz, także nim powinniśmy uprzednio posmarować twarz i odczekać aż jego substancje aktywne wnikną w głębsze warstwy skóry. Pomadkę ochronną do ust również stosujemy przed położeniem się na łóżku w solarium.

Natomiast preparaty po opalaniu w solarium stosujemy oczywiście po zakończeniu sesji opalającej. Dobrze jest odczekać jakiś czas po sztucznym opalaniu zanim wejdziemy pod prysznic. Woda, którą spłuczemy ciało nie może być zbyt gorąca aby dodatkowo nie podrażnić rozgrzanej skóry. Ciało tylko lekko osuszamy ręcznikiem, nie pocieramy nim skóry. Ciało można pozostawić delikatnie wilgotne i na taką skórę nakładamy balsam po opalaniu w solarium.

Będąc w solarium należy pamiętać żeby osłaniać oczy specjalnymi okularkami, a także przykrywać brodawki stanikiem, górą od kostiumu kąpielowego, ewentualnie płatkami kosmetycznymi, które powinny być na wyposażeniu obiektu.

Reklama

Co to jest bronzer?

Jeśli ktoś ma obiekcje dotyczące kosmetyku jakim jest przyspieszacz opalania do solarium, bronzer będzie dla niego lepszym rozwiązaniem. Preparat ten delikatnie przyciemnia barwę skóry, a przy tym nawilża ją, dotlenia oraz odżywia pozostawiając na ciele przyjemny zapach. 

Bronzer nie wysusza skóry. Występuje w formie kremu lub pudru. Krem brązujący nakłada się na ciało rękoma (najlepiej w jednorazowych rękawiczkach) lub gąbką do nakładania podkładu, natomiast puder brązujący aplikuje się na ciało za pomocą pędzla. Pudry brązujące do twarzy wysmuklają jej kształt, przez co bywają chętniej stosowane od zwykłych pudrów. 

Bronzer należy dobrać do naturalnego odcienia skóry. Nie dobrze jest przesadzić z intensywnością przyciemnienia naskórka, powinno się „opalać” skórę bronzerem o ton lub dwa tony ciemniejszym od naturalnej karnacji.

Bronzery zazwyczaj zawierają niższe stężenie DHA (dihydroksyaceton) niż samoopalacze, dzięki czemu zapach spalenizny często towarzyszący tym ostatnim produktom tak nie doskwiera. Niektóre bronzery zamiast DHA mają w składzie erytrulozę, jeszcze inne posiadają oba składniki.

Reklama

Co stosować po opalaniu w solarium?

Balsam do solarium to priorytetowa sprawa i topowy kosmetyk. Bardzo istotną kwestię stanowią także kosmetyki po opalaniu w solarium. Z pewnością powinny się one wyróżniać składem obfitym w substancje nawilżające, chłodzące, regenerujące oraz odbudowujące warstwę hydrolipidową skóry. W czasie tak intensywnego operowania lamp solaryjnych na ciało dewastacji ulegają kolagen i elastyna, które odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry. Stąd preparaty stosowane po opalaniu w solarium powinny zawierać komponenty odbudowujące te dwa składniki. 

Po umyciu ciała w letniej wodzie i osuszeniu jej ręcznikiem frotte lub miękkim ręcznikiem papierowym delikatnie wklepujemy w ciało krem po solarium. Najlepiej postawić na taki, w którego składzie odnajdziemy np. kwas hialuronowy, mocznik, oleje (np. arganowy, z wiesiołka, kokosowy), aloes, witaminy (A, E, C), masło shea. Jeśli nasza skóra wymaga silniejszej regeneracji i ukojenia warto poszukać produktu z panthenolem lub alantoiną.

Czytaj:

 

Bibliografia

  • http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,100961,18005625,Bezpiecznie__ale_nie_bezwonnie__Skad_bierze_sie_dziwny.html
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kosmetyki
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Mężczyzna psika się perfumami
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Podobne artykuły
Kobieta z makijażem na okres Halloween
Makijaż na Halloween - trendy 2024. Łatwe i szybkie pomysły
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Kobiety o różnych kolorach włosów
Jak dobrać kolor włosów do karnacji, koloru oczu i twarzy?
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!