Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Kosmetyki przeciwsłoneczne dla dzieci - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kosmetyki do opalania powinny być stosowane u dzieci już od pierwszych dni ich życia. Zapewniają skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Najpopularniejszymi wśród rodziców są kremy i mleczka posiadający filtr SPF 50. Szczególnej ochrony wymagają dzieci ze skórą skłonną do atopii. Kosmetyki dla tej grupy spełnić muszą nieco więcej wymagań. Oprócz ochrony przewidzianej na czas przebywania na słońcu, warto pomyśleć także o pielęgnacji skóry po opalaniu.
Chłopczyk ma na plecach uśmiechnięte słońce zrobione z kremu z filtrem przeciwsłonecznym. W tle piękna zatoka.
źródło: 123RF
W skrócie
  • Dzieci do ukończenia 6. miesiąca życia powinny przebywać w miejscach, które zapewnią im możliwość unikania promieniowania słonecznego. Ich delikatna skóra łatwiej ulega poparzeniom i dłużej się regeneruje.
  • Kremy do opalania należy stosować u maluchów od 1. dnia życia, także w pochmurne dni. Kosmetyki powinny posiadać odpowiednio wysokie filtry SPF (najlepiej o wartości 50), a także informację o tym, że zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Dla dzieci ze skórą skłonną do atopii bezpieczniej jest wybierać produkty zawierające filtry mineralne, które nie uczulają.
  • Oprócz dobrych kosmetyków nie wolno zapomnieć o tym, by w porze największego nasłonecznienia i promieniowania ograniczać zabawy na świeżym powietrzu, a wypoczynek zapewnić dziecku w wózku lub namiocie.
Spis treści

Od kiedy stosować kosmetyki przeciwsłoneczne dla dzieci?

Do ukończenia pierwszych sześciu miesięcy życia dziecka należy przyjąć zasadę całkowitej ochrony przed słońcem poprzez unikanie ekspozycji. Wcześniaki, noworodki i niemowlaki będąc na powietrzu powinny przebywać w wózkach, specjalnych namiotach chroniących przed promieniowaniem UV i pod parasolami. Na popularności zyskuje też specjalna, atestowana odzież chroniąca przed promieniowaniem.

Jednocześnie należy założyć, że malucha nie da się w stu procentach uchronić przed działaniem promieni słonecznych, choć próbę taką należy podejmować w czasie największego nasłonecznienia w godzinach od 10 do 16.

Skóra dziecka zawsze powinna być chroniona kremem przeciwsłonecznym z wysokiej jakości filtrem. Aplikację kosmetyków należy rozpocząć odpowiednio wcześnie, najlepiej 15–30 minut przed planowanym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Jeżeli producent kosmetyku umieścił na opakowaniu taką informację, to należy go stosować od pierwszego dnia życia i w każdym przypadku przebywania poza domem w miesiącach wiosennych i letnich.

Większość rodziców jest świadoma stosowania odpowiedniej ochrony. Krem do opalania dla dzieci warto stosować, ponieważ:

  • skóra dziecka jest bardziej delikatna, cieńsza i wrażliwsza na promienie słoneczne niż skóra osoby dorosłej,
  • dziecko szybciej, łatwiej i bardziej dotkliwie może zostać poparzone przez słońce niż dorośli,
  • skóra dziecka wolniej się regeneruje,
  • oparzenia słoneczne w wieku dziecięcym zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju raka skóra w dorosłym życiu,
  • stosowanie kremów z filtrami od najmłodszych lat uczy dziecko zdrowych nawyków i dbałości o swoje zdrowie,
  • skóra odpowiednio chroniona od pierwszego dnia życia dłużej pozostaje młoda, a proces jej starzenia przebiegnie wolniej.

Reklama

Jakie są kosmetyki przeciwsłoneczne dla dzieci?

Kosmetyki do opalania dla dzieci dostępne są w postaci kremów, balsamów, pianek, emulsji, mleczka, a nawet sztyftów. Spośród produktów w płynie, krem przeciwsłoneczny posiada najbardziej gęstą konsystencję. Najczęściej wskazaniem do jego stosowania jest delikatna skóra twarzy i dekoltu dziecka. Balsam, olejek, emulsja stosowane są z kolei do ochrony całego ciała. Kosmetyki te są bardzo wydajne, dlatego najczęściej są dostępne w pojemnościach od 50 do 100 ml. Część spośród nich dostępna jest w postaci sprayu.

Dla najmłodszych warto wybierać kosmetyki, które szybko się wchłoną, są wodoodporne i posiadają zapach akceptowalny dla dziecka. Część producentów ma w swojej ofercie produkty bezzapachowe.

Warto zapoznać się także z ofertą kosmetyków rodzinnych, które zapewniają wysoką jakość dla ochrony skóry dziecka, ale mogą być stosowane przez dorosłych. Zazwyczaj dostępne są w większych opakowaniach, co jest rozwiązaniem korzystnym ekonomicznie.

Wybierając się z dzieckiem na codzienne spacery, warto mieć zawsze ze sobą krem lub balsam w małym, poręcznym opakowaniu – o pojemności 30 – 50 ml.

Krem z filtrem do skóry atopowej dla dzieci

Podstawowym elementem, który odróżnia krem z filtrem do skóry atopowej dla dzieci od kosmetyku, który nie jest zdefiniowany jako produkt dla atopii jest obecność filtrów wyłącznie mineralnych.

Filtry te nie wywołują reakcji alergicznych w przeciwieństwie do filtrów chemicznych, które mogą ją wywołać. Oba typy filtrów są skuteczne i w pełni chronią skórę dziecka. Jednak maluchy cierpiące z powodu atopii powinny mieć zapewnione kosmetyki, które nie stwarzają ryzyka wystąpienia jakichkolwiek odczynów i dodatkowo będą hipoalergiczne.

Kosmetyki do skóry atopowej wolne są od substancji zapachowych, barwników czy substancji drażniących. Skóra atopowa wymaga intensywnego nawilżenia, dlatego kosmetyki dla tej grupy pacjentów zmniejszają ryzyko wystąpienia przesuszenia w czasie ekspozycji na słońce i bezpośrednio po niej.

Reklama

Czym kierować się przy wyborze kosmetyków przeciwsłonecznych dla dzieci? Jaki filtry wybrać?

Jednak to nie sama forma kosmetyku jest najważniejsza, a także jego fotostabliność (nie traci swoich właściwości pod wpływem promieniowania UV, światła i ciepła) i skład. Najważniejsze jest, aby preparat posiadał wysokiej jakości filtr UVA i UVB. Łatwo rozpoznać produkty spełniające ten ostatni warunek. Należy poszukiwać opakowań, na których widnieją charakterystyczne piktogramy – umieszczone w kółku literki „UVA”, tuż obok już bez koła – UVB.

Promieniowanie UVA to rodzaj promieniowania ultrafioletowego, które przenika głęboko w skórę, może prowadzić do fotostarzenia się oraz jest związane z ryzykiem nowotworów skóry. Przenika przez chmury i jest obecne nawet w pochmurne dni, dlatego skóra dzieci powinna być chroniona podczas aktywności na powietrzu, bez względu na stopień nasłonecznienia.

Promieniowanie UVB to rodzaj promieniowania ultrafioletowego, które ma większą energię niż UVA i jest główną przyczyną oparzeń słonecznych oraz występowania niektórych rodzajów raka skóry.

Warto zdefiniować skrót SPF widniejący na opakowaniach kosmetyków – Sun Protection Factor (czynnik ochrony przeciwsłonecznej). Jest to miara, która określa, w jakim stopniu krem do opalania chroni przed promieniowaniem UVB. Stosując u dziecka w prawidłowy sposób krem oznaczony jako SPF 30 należy się spodziewać, że do skóry przedostanie się ponad 30 razy mniej promieniowania UVB, niż miałoby to miejsce bez zastosowania produktu ochronnego. W przypadku SPF 50 – ochrona ta będzie 50-krtonie większa.

Dla dzieci z jasną karnacją, najmłodszych, przebywających długo na świeżym powietrzu i planujących wypoczynek w krajach o większym nasłonecznieniu warto wybierać najwyższy filtr, czyli SPF 50.

Należy wspomnieć, że w aptekach i drogeriach dostępne są kosmetyki oznaczone jako SPF 60, 90, 100. Krem z dla dzieci filtrem 100 zapewnia jednak ochronę zbliżoną do kremu z filtrem 50.

Na części kosmetyków do opalania możemy znaleźć jeszcze jedno oznaczenie – „IR”. Taki produkt chroni skórę przed skutkami promieniowania podczerwonego, które jest odpowiedzialne za starzenie się skóry, a także zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu skóry w przyszłości.

Kosmetyki do opalania dla dziecka mogą zawierać filtry chemiczne lub mineralne. Część produktów może mieć w składzie oba rodzaje. Trudno jednoznacznie wskazać, który rodzaj filtrów jest lepszy dla skóry dziecka. Kosmetyki z filtrami mineralnymi zazwyczaj mają gęstszą konsystencję i trudniej się rozsmarowują. Do tworzenia filtrów mineralnych stosowane są tlenek cynku i dwutlenek tytanu. To mineralne substancje ochronne, które często pozostawiają film na skórze, co może sprawić, że produkt będzie bardziej widoczny i trudniejszy do wchłonięcia.

Należy pamiętać, że ochrony przed promieniowaniem nie zapewni najlepszy krem, jeżeli nie będzie aplikowany odpowiednio często i w odpowiednich ilościach. Częstotliwość zależy nie tylko od typu kosmetyku, rodzaju filtrów, ale także aktywności fizycznej, intensywności słońca, wodoodporności kosmetyku.

Reklama

Jakie kosmetyki po opalaniu dla dzieci?

Skóra dzieci aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu wymaga odpowiedniej pielęgnacji nie tylko w czasie opalania, ale także bezpośrednio po niej. Ochrona polega na jej delikatnym natłuszczaniu, nawilżaniu, łagodzeniu podrażnień i regeneracji.

W ofercie aptek i drogerii dostępne są, są np. kremy i balsamy po opalaniu dla dzieci. Zazwyczaj ich głównym składnikiem jest panhetnol w stężeniu od 5 do 10 procent. Składnik ten łagodzi podrażnienie, likwiduje pieczenie, zaczerwienienie skóry. Przesuszonej po opalaniu skórze pomoże też delikatne natłuszczanie, które zniweluje uczucie nieprzyjemnego ściągnięcia.

Warto zapoznać się ze składem kosmetyków po opalaniu. Część spośród nich zawiera witaminę E wspomagającą regenerację skóry. Z kolei wyciąg z nasion bawełny delikatnie ją nawilża.

Reklama

Cena kosmetyków przeciwsłonecznych dla dzieci

Ceny kosmetyków dla dzieci są zbliżone do cen produktów przeznaczonych dla osób dorosłych. Koszt zakupu zależy od marki, producenta, pojemności, formy fizycznej produktu i wartości SPF. Z reguły im wyższy filtr, tym wyższa cena kosmetyku.

Najtańsze kremy do opalania dla dzieci kosztują już kilkanaście złotych za 50 mililitrów, a te najdroższych, renomowanych marek mogą kosztować nawet powyżej stu złotych za wspomnianą pojemność. Wysoka cena produktu nie oznacza, że będzie on lepiej chronił skórę niż produkt tańszy. Deklaracja producenta o ochronie SPF, UVA, UVB zapewnia pełną ochronę. Różnica w cenie może wynikać ze składników kosmetyku, np. obecności wody termalnej.

Kosmetyki do opalania dla dzieci są szeroko dostępne – można nabyć je w supermarketach, drogeriach i aptekach. Dobrze szukać ich również przez Internet. Sprawdź: https://www.apo-discounter.pl/kosmetyki-do-opalania-dla-dzieci-c-1764.

Reklama

Jak jeszcze chronić skórę dziecka przed słońcem?

Jak już wspominano, opiekunowie dzieci, które nie ukończyły 6. miesiąca życia powinni chronić maluchy przed promieniami słonecznymi. Jeśli maluch zasnął na balkonie lub tarasie, warto, oprócz posmarowania jego skóry kremem z filtrem, dodatkowo okryć go tetrową pieluszką, która oochroni przed promieniami słonecznymi, a także insektami.

W czasie urlopu, maluchy powinny spędzać większość czasu pod parasolami lub w plażowych namiotach. Nie zwalnia to rodziców od konieczności regularnego aplikowania kremów i balsamów posiadających wysoki filtr SPF.

Warto dodatkowo stosować ubrania chroniące przed promieniowaniem. Wykonane z syntetycznych i szybkoschnących materiałów pełnią też funkcję strojów kąpielowych.

Starsze dzieci spędzające aktywnie czas na świeżym powietrzu powinny korzystać z kapelusza lub czapki chroniącej głowę.

Jeżeli w przeszłości doszło do poparzenia słonecznego, to rekomenduje się, by zakryć te miejsca odzieżą i nie wystawiać na działanie promieni słonecznych.

Bibliografia

  • Adamski Z, Kaszuba A (red.). Dermatologia dla kosmetologów. Edra Urban & Partner, Wrocław 2018
  • Farberg A.S., Glazer A.M., Rigel A.C., White R., Rigel D.S. Dermatologists' perceptions, recommendations, and use of sunscreen. Journal of the American Academy of Dermatology 2017; 153: 99-101
  • Gliwa E, Goździalska A, Jaśkiewicz J. Wpływ promieniowania UV na skórę. [w:]
  • Goździalska A, Jaśkiewicz J (red.). Współczesne kierunki w medycynie prewencyjnej. Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków 2013: 93-101.
  • Paller A.S., Hawk J.L., Honig P., Giam Y.C., et al. New insights about infant and toddler skin: Implications for sun protection, Pediatrics, 128 (2011), pp. 92-102
  • Robinson NG, White KM, Young RM et al. Young people and sun safety: the role of attitudes, norms and control factors. Health Promot J Austr 2008;19:45–51
  • Stanisz B.: Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV A. Farm Pol, 2009, 65(5): 363-368
  • Understanding Sun Protection: What Your SPF Label Means https://colorescienceuk.com/blogs/news/understanding-sun-protection-what-your-spf-label-means [dostęp: 02.05.2024]
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Opalanie
Czy dreszcze po opalaniu to normalny objaw? Przewodnik po przyczynach i leczeniu
Młoda i spragniona kobieta piję wodę z powodu dreszczy po opalaniu
Opalenizna - ile się utrzymuje? Jak dbać o opaloną skórę?
Atrakcyjna kobieta z piękną opalenizną, w tle spokojne morze skąpane w słońcu
Filtry UV - mineralne, chemiczne i naturalne. Jakie wybrać i jak działają?
Słońce zrobione z kremu z filtrem uv na lewej łopatce kobiety
Podobne artykuły
Kobieta w bieliźnie w czasie opalania natryskowego
Opalanie natryskowe jak długo się utrzymuje? Efekty, wady i opinie
atrakcyjna kobieta w stroju kąpielowym opala się nad basenem
Jaki SPF na zimę wybrać?
Opalanie - jak robić to bezpiecznie? Sprawdzone sposoby i alternatywne metody
Kobieta smaruje dziecko balsamem do opalania 50
Balsam do opalania 50, 30, 10. Jaki w solarium i na słońce?
Zaczerwieniona skóra po opalaniu
Jak pozbyć się swędzenia skóry po opalaniu?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!