Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Krem do twarzy w ciąży - jaki wybrać? Na co uważać?

Krem do twarzy w ciąży stosuje się na nieestetyczne przebarwienia, a także na przesuszenie lub przetłuszczenie cery, z ewentualnym trądzikiem włącznie. Zobacz, jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy w ciąży, jak dobierać kosmetyki do twarzy dla ciężarnych, na co uważać przy ich zakupie? Jakich kremów nie używać w ciąży?
Kobieta w ciąży smaruje twarz kremem
źródło:123RF
W skrócie
  • Krem do twarzy w ciąży jest używany do eliminacji przebarwień i problemów skórnych spowodowanych zmianami hormonalnymi, takimi jak ostuda - ciemne, brązowiejące plamy na twarzy.
  • W pielęgnacji skóry w ciąży ważna jest ochrona przed promieniowaniem UV oraz wybielanie przebarwień z wykorzystaniem bezpiecznych substancji, takich jak hydrochinon, wyciąg z ogórka, kwasy azaleinowy i kojowy, ale unikając retinoidów.
  • Konieczna może być także pielęgnacja nawilżająca i natłuszczająca skórę w ciąży, stosując kremy na bazie naturalnych składników jak aloes, rokitnik, brzoza oraz substancje utrzymujące nawilżenie skóry, np. ceramidy.
  • Wybierając kremy dla ciężarnych, należy unikać substancji szkodliwych dla płodu, takich jak alkohol, parabeny, substancje zapachowe i barwiące, retinol, retinoidy, oraz tetracyklina w leczeniu trądziku. Bezpieczne kosmetyki powinny być hipoalergiczne i spełniać restrykcyjne wymagania.
SPRAWDŹ TEŻ: Czym smarować brzuch w ciąży? Czego warto używać?
Spis treści

Po co krem do twarzy w ciąży?

Krem do twarzy w ciąży stosuje się między innym w celu eliminacji lub redukcji przebarwień, do których dochodzi wskutek hormonalnej burzy, przetaczającej się przez organizm przyszłej mamy. 

Jednym z typowych problemów pojawiających się w okresie ciąży jest tak zwana ostuda (chloasma). Jest to swego rodzaju defekt estetyczno-zdrowotny, polegający na występowaniu ciemnych, brązowiejących plam na twarzy – najczęściej na policzkach, czole oraz na grzbiecie nosa, czasem też nad górną wargą oraz na karku. Plamy te zazwyczaj są symetryczne. Przyczyną ostudy jest miejscowo i okresowo zwiększona pigmentacja, związana z nadprodukcją i punktowym gromadzeniem się melaniny. Wpływ na to mają zaburzenia hormonalne, jakże charakterystyczne w ciąży, a także światło słoneczne. 

Reklama

Jaki krem na przebarwienia w ciąży?

Krem na przebarwienia w ciąży spełniać powinien dwa podstawowe zadania. Pierwszym z nich jest ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym pochodzenia słonecznego, które stymuluje aktywność melanocytów, czyli znajdujących się w warstwie podstawnej naskórka komórek produkujących pigment. W tym celu z powodzeniem można wykorzystać zwykły krem z filtrem UVA i UVB, który nakładamy na twarz przed wyjściem z domu. Zaleca się przy tym wybieranie preparatów o wysokim SPF (20 lub więcej).

Drugim zadaniem, jakie ma do spełnienia krem na przebarwienia w ciąży, jest rozjaśnienie i wybielanie brązowych plam. Tego typu działanie wykazuje wiele kosmetyków, a docelowy efekt osiągany jest na różne sposoby. 

Dostępne na rynku produkty oparte są o takie komponenty, jak:

  • hydrochinonlub wyciąg z zielonego ogórka- substancje o działaniu wybielającym skórę,
  • kwasy azaleinowy i kojowy, B-Resorcinol– substancje blokujące syntezę melaniny,
  • retinoidy, czyli pochodne witaminy A– często stosowane na przebarwienia, co do których należy jednak zachować w czasie ciąży wyjątkową ostrożność, a najlepiej nie stosować ich wówczas w ogóle. 

Reklama

Codzienna pielęgnacja twarzy w ciąży

Pielęgnacja twarzy w ciąży może być związana także z koniecznością jej nawilżenia i natłuszczenia. Jedną bowiem w potencjalnie możliwych reakcji ciała na zmiany hormonalne, jest utrata wody i wyhamowanie pracy gruczołów łojowych.

 Skóra w takiej sytuacji staje się:

  • przesuszona, 
  • ziemista, 
  • cienka, 
  • podatna na przekrwienia i pękanie naczynek – jest to możliwe nawet u kobiet na co dzień mających cerę tłustą lub mieszaną. 

Krem nawilżający do twarzy w ciąży bazować może na naturalnych składnikach, takich jak wyciąg z aloesu, rokitnika czy brzozy. W składzie tego typu kosmetyków znajdujemy też ceramidy, zapobiegające utracie wody z naskórka, nazywane cementem międzykomórkowym. Inne substancje stosowane w kremach do pielęgnacji twarzy w ciąży to między innymi kojąca podrażnienia i przeciwzapalna neurosnesyna, czy zwykła woda termalna. 

Reklama

Krem na trądzik w ciąży

Reakcje organizmu w czasie ciąży są nieodgadnione. I tak jak skóra może stać się przesuszona, równie dobrze może nabrać cech cery tłustej, a nawet trądzikowej. W przypadku wystąpienia tego typu wykwitów zaleca się stosowanie kremów ograniczających wydzielanie sebum, zawierających substancje przeciwzapalne, antybakteryjne i łagodzące, takich jak alantoina, bisabolol, ekstrakty z rumianku, herbaty czy kwiatu bratka. Przydatna może też być obecność w składzie delikatnych filtrów UV. 

Pamiętajmy, że krem na trądzik w ciąży jest jednym z niewielu dopuszczalnych środków zaradczych, jako iż niezalecane lub niedozwolone jest stosowanie większości leków. Nie mniej, poważniejsze problemy skórne, tak czy inaczej, należy skonsultować z doświadczonym dermatologiem. 

Reklama

Na co uważać stosując kosmetyki do twarzy dla ciężarnych?

Kosmetyki do twarzy dla ciężarnych spełniać muszą niezwykle restrykcyjne wymagania dotyczące składu. Na co powinniśmy uważać, czego się wystrzegać, o czym pamiętać w aptece lub drogerii?

Jakich kremów nie używać w ciąży?

  • Kosmetyk powinien być wolny od alkoholu, parabenów i innych konserwantów, a także substancji zapachowych i barwiących. Krem powinien być hipoalergiczny, czyli taki, którego stosowanie wiąże się z minimalnym tylko ryzykiem wystąpienia reakcji uczuleniowej.
  • Krem do twarzy w ciąży nie może zawierać retinolu, retinoidów oraz innych pochodnych witaminy A, która po przedostaniu się drogą transdermalną do organizmu, doprowadzić może do uszkodzenia płodu. Tego typu substancje znajdują się między innymi w kosmetykach przeciwzmarszczkowych. 
  • Na trądzik nie wolno w ciąży stosować kremów z tetracykliną, która jest antybiotykiem i która również może powodować zagrożenie dla dziecka. Poza tym, tak jak wiele leków, nie jest zdrowa dla wątroby kobiety ciężarnej.

Bibliografia

  • Aneta Urbańska, Zaburzenia barwnikowe hiperpigmentacyjne jako problem kosmetyczny, Nowa Medycyna 1/2003
  • Agnieszka Bień, Agnieszka Turkosz, Sabina Stadnicka, Joanna Kasprzak, Magdalena Jamróg, Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, European Journal of Medical Technologies 2014; 2(3)
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Ciąża
Ciąża bliźniacza dwujajowa tydzień po tygodniu – USG, poród
Kobieta trzyma w dłoni zdjęcie z badania USG w ciąży
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Sfrustrowana para
Prowadzenie ciąży - jak wygląda na NFZ i prywatnie? Co przysługuje pacjentce?
Badanie przed porodem
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?
Kobieta w ciąży prezentująca zdjęcia z badania USG
Łożysko na przedniej ścianie - jakiej wielkości jest brzuch i jak czuć ruchy dziecka?
Wykonany test ciążowy
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Kobieta w ciąży bliźniaczej pokazuje zdjęcie USG
Ciąża bliźniacza - objawy. Jak w nią zajść i kiedy jest widoczna na USG?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!