Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Krem do twarzy z mocznikiem – jak działa? Efekty, stosowanie

Kremy z mocznikiem do ciała cieszą się dużą popularnością ze względu na ogrom właściwości, jakie skrywają w sobie te produkty. Krem do twarzy z mocznikiem to jeden z preparatów, który w zależności od jego stężenia może działać nawilżająco, regenerująco, złuszczająco lub antybakteryjnie, a także niwelować uczucie napięcia skóry.
Kobieta wklepuje w twarz krem z mocznikiem
źródło:123RF
W skrócie
  • Mocznik występuje naturalnie w organizmie. Odpowiada za odpowiednie nawilżenie oraz złuszczanie zrogowaciałych warstw skóry. Jego stężenie wraz z wiekiem się obniża, co może się objawiać suchością i szorstkością skóry.
  • Kremy z mocznikiem mogą mieć pozytywny wpływ na każdy typ cery od dojrzałej, suchej, wrażliwej aż po problematyczną.
  • Ze względu na swoje niezastąpione właściwości mocznik stosowany jest nie tylko w kremach do twarzy, ale także w innych produktach kosmetycznych np. kremach do rąk, balsamach po opalaniu.
  • Kremy do twarzy z mocznikiem są dostępne w różnych stężeniach. W zależności od potrzeb należy sięgnąć po odpowiednio silny krem. Najmocniejsze (50) są przepisywane przez dermatologów. Zawsze warto skonsultować swoje problemy skórne z lekarzem specjalistą.
Spis treści

Co to jest i jak działa mocznik?

Mocznik to nazwa substancji, która przez większość ludzi jest znana właśnie pod tym określeniem. Przez chemików jest określany jako diamid kwasu węglowego, inaczej karbamid. Występuje naturalnie w ciele człowieka i produkowany jest w wątrobie jako końcowy produkt przemian białkowych. W przemyśle kosmetycznym natomiast oznaczany jest takimi nazwami jak urea, carbamide, czy carbamimidic acid.  

Mocznik naturalnie występuje w ludzkim organizmie (jako jeden z elementów NMF – Natural Moisturizing Factor) jednak wraz z wiekiem oraz pod wpływem różnych czynników zewnętrznych go ubywa. Jego obniżenie może spowodować suchość oraz szorstkość skóry. Dzięki tej substancji skóra jest elastyczna, napięta oraz dobrze nawodniona, dlatego warto stosować ją w codziennej pielęgnacji ciała. 

Jakie jeszcze cechy skrywa w sobie coraz popularniejszy w świecie kosmetologii mocznik? Właściwości tego humektanta są olbrzymie: prawidłowe nawilżenie skóry poprzez odbudowę ubytków skórnych, aż po złuszczanie zrogowaciałych warstw skóry.

Niemiecki chemik Fridrich Wӧchler już w roku 1828  wyodrębnił syntetyczną postać mocznika z cyjanianu amonu, jednak pierwsze kosmetyki zawierające mocznik ukazały się na rynku dopiero w 1943 roku. Przemysł kosmetyczny wiedząc o tym, jak działa mocznik, nie mógł dłużej czekać na wprowadzenie tego składnika do preparatów służących do codziennej pielęgnacji skóry. 

Mocznik jest bezzapachowy, nie wywołuje podrażnień, dlatego może być stosowany przez alergików. Bardzo często w różnych kremach, szamponach i balsamach występują składniki takie jak aloes, pantenol, masło shea, czy ceramidy, a także substancje z kwasem salicylowym, które mają bezpośredni wpływ na odpowiednie nawilżenie oraz elastyczność skóry, niwelując uczucie szorstkości.

Reklama

Dla kogo działanie mocznika będzie odpowiednie?

Krem przeznaczony jest dla każdego typu skóry, szczególnie polecany jest jednak dla skóry suchej, ze względu na swoje działanie nawilżające i zapobiegające utracie wody. Świetnie sprawdzi się także przy skórze problematycznej — za jego pomocą zmiany trądzikowe mogą zostać skutecznie zredukowane. Co istotne, w kosmetyce stosowany jest do normalizowania problemów skórnych obejmujących całe ciało, w tym występują kremy dedykowane specjalnie do stóp, dłoni i cery. Może być niezwykle pomocny przy wielu dolegliwościach skórnych, m.in. łagodzić stany zapalne, zaczerwienienia czy efekty łuszczycy.

Ważnym podkreślenia jest fakt, że krem z mocznikiem nie wywołuje alergii oraz nie działa toksycznie, dzięki czemu jest bezpieczny i może być używany przez bardzo szerokie grono konsumentów.

Reklama

Krem mocznikowy do twarzy

Nawilżający krem do twarzy z mocznikiem jest odpowiedni dla cery dojrzałej, suchej, wrażliwej, ale też problematyczną. Posiada lekką konsystencję, dzięki czemu łatwo się wchłania. Ma działanie odżywcze, dzięki czemu wpływa na regenerację skóry, a także skutecznie redukuje niedoskonałości. W przypadku skóry mającej tendencje do przesuszania mocznik odpowiednio nawodnia oraz sprawia, że cząsteczki wody nie będą z niej ulatywały, lecz zatrzyma ją na poziomie głębszych warstw skóry. Utrzymuje także optymalny poziom nawilżenia w warstwie rogowej naskórka. Z kolei krem z mocznikiem dla skóry, na której są już widoczne oznaki starzenia sprawia, że jest ona bardziej elastyczna i napięta. Jeśli natomiast ktoś boryka się z problemami takimi jak np. podatność na alergie skórne, silne rogowacenie naskórka, itp., mocznik w kremie będzie powodował łagodzenie stanów zapalnych, działał antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo oraz będzie złuszczał nabudowaną skorupę z fałd skórnych.

Reklama

W jakich produktach można znaleźć preparaty z mocznikiem?

Zakres działania mocznika w kosmetykach zależy od stężenia tej substancji występującej w preparacie. Preparaty z mocznikiem to nie tylko kremy do twarzy, ale też m.in.:

  • kremy do stóp, 

  • kremy do dłoni,

  • balsamy do ciała, 

  • balsamy po opalaniu (również wykorzystywany do leczenia oparzeń słonecznych), 

  •  żel do oczyszczania skóry,

  • szampony i odżywki do włosów (w tym przypadku zwalcza łupież oraz nadmierne przetłuszczanie się włosów), 

  • produkty antybakteryjne do zębów, dziąseł i języka. 

W tej bogatej ofercie można znaleźć również krem nawilżający skórę twarzy z mocznikiem dla dzieci, który zaleca się stosować od trzeciego roku życia np. do usuwania nieczystości z buzi, niwelowania uczucia swędzenia oraz zwalczania suchej czy podrażnienia skóry.

Reklama

Kosmetyki z mocznikiem - stężenie mocznika

Na rynku dostępne są kosmetyki z mocznikiem występujące w rozmaitych stężeniach tego produktu. W zależności od ilości mocznika w preparacie jego oddziaływanie będzie inne. 

Kremy nawilżające i odżywiające oraz wspierające naskórek najczęściej występują w małym stężeniu o wysokości 2 proc. Krem nawilżający z mocznikiem 5 (czyli z 5-procentowym stężeniem mocznika) wykazuje właściwości nawadniające oraz zmiękczające naskórek, dlatego w takiej postaci jest wykorzystywany w preparatach do stóp (na zrogowacenia, ostre pięty itp.). 

Natomiast krem z mocznikiem 10 działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, co sprawia, że po taki produkt mogą sięgać osoby z cerą trądzikową. Krem z mocznikiem 30 to preparat, który z kolei złuszcza naskórek, co stanowi atrakcyjną ofertę dla osób z cerą suchą lub chcących wykonać porządny peeling twarzy. Krem z mocznikiem 50 to zaś propozycja dla osób zmagających się z poważniejszymi schorzeniami skórnymi. Dzięki działaniu składników aktywnych pomaga w leczeniu dermatoz np. łuszczyc, rybiej łuski czy atopowego zapalenia skóry. Ten rodzaj kosmetyków przepisują dermatolodzy, dlatego na własną rękę lepiej nie stosować tego typu środków.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie stężenie mocznika w kremie będzie dla nas najodpowiedniejsze, najbezpieczniej jest wybrać się do dermatologa lub lekarza rodzinnego, którzy pomogą dobrać właściwy kosmetyk lub lek.

Reklama

Właściwości mocznika

Mocznik jest humektantem, co oznacza, że posiada on zdolności wiążące wodę. Jeśli jakiś kosmetyk ma w składzie mocznik, to taki preparat będzie blokował „ucieczkę” wody ze skóry na zewnątrz. Od stężenia mocznika w danym produkcie zależy, w jakim stopniu skóra będzie nawilżona. Preparat zmiękcza i wygładza skórę, pozytywnie wpływając na jej odżywienie. Jeśli będziemy stosować taki kosmetyk przez dłuższy czas, zauważymy poprawę elastyczności. Krem z mocznikiem pozostawia skórę gładką. Składnik w postaci mocznika jest zatem pożądanym komponentem kremów służących, jako narzędzie niwelujące suchość skóry. Z wiekiem jego stężenie znajdujące się w ciele maleje. U siedemdziesięciolatki naturalnego mocznika może już nie być wcale. Dlatego krem z mocznikiem polecany jest także dla cery dojrzałej, dzięki czemu ilość mocznika w skórze może być utrzymana pod kontrolą.

Krem z mocznikiem pozwala na prawidłowy poziom nawilżenia nawet bardzo głębokich warstw skóry. Preparaty o kompleksowym składzie, korzystnie wpływają na kondycję skóry. Krem zmiękcza naskórek, odżywia i dba o elastyczność, a skóra staje się miękka i pełna blasku. Tworzy także specjalną warstwę ochronną, która zapobiega ponownemu przesuszeniu się skóry Dzięki bogatym właściwościom, warto stosować go w codziennej pielęgnacji.

Reklama

Kremy z mocznikiem - właściwości złuszczające

Kolejna cecha mocznika jest to, że usuwa martwy naskórek, co dla osób borykających się z przesuszeniem skóry może być zbawienne. Mocznika w odpowiednim stężeniu należy szukać, kiedy pragniemy, aby kosmetyk zadziałał jak peeling i miał działanie złuszczające. Ten składnik aktywny zwiększa poziom lipidów, dzięki czemu dobrze sprawdzi się także w wypadku, gdy chcemy przyspieszyć gojenie się ran.

Mocznik w kosmetykach może także mieć właściwości:

  • przeciwzapalne, 

  • przeciwbakteryjne, 

  • znieczulające,

co przydaje się w sytuacji, kiedy posiadamy cerę ze skłonnością do alergii, podrażnień oraz trądzikową.

Jak się stosuje preparaty z mocznikiem w codziennej pielęgnacji skóry?

Krem do twarzy z mocznikiem stosuje się identycznie jak większość innych kosmetyków do twarzy. Przed użyciem preparatu musimy dokładnie oczyścić skórę z zabrudzeń, potu, kurzu, kosmetyków do makijażu itp. Wykonujemy tę czynność przy użyciu toników, mleczek, płynów itp. środków myjących oraz służących do demakijażu.

Na czystą, lekko wilgotną twarz nakładamy krem z mocznikiem, delikatnie wklepując lub wmasowując go w skórę. Aplikację kremu zaczynamy od wnętrza twarzy i przesuwamy się w kierunku zewnętrznych części buzi. Staramy się przy tym nie pocierać skóry i czekamy, aż preparat wchłonie się w ciało.  

Taki zabieg należy wykonywać przynajmniej dwa razy w ciągu dnia: rano, po porannym oczyszczeniu twarzy i wieczorem, gdy makijaż będzie już zmyty.

 

Bibliografia

  • Praca zbiorowa pod redakcją Schroedera Grzegorza: Kosmetyki – chemia dla ciała. Wydanie I 2011. Cursiva. ISBN 978-83-62108-11-4.
  • Mężyńska I.: Nawilżające i keratolityczne działanie mocznika. Cosmetology Today 2010, 4, 19–32.
  • Kapuścińska Alicja, Nowak Izabela: Wykorzystanie mocznika i jego pochodnych w przemyśle kosmetycznym. Czasopismo „Chemik” 2014, 86, 2, 91-96.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kosmetyki
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Mężczyzna psika się perfumami
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Podobne artykuły
Kobieta z makijażem na okres Halloween
Makijaż na Halloween - trendy 2024. Łatwe i szybkie pomysły
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Kobiety o różnych kolorach włosów
Jak dobrać kolor włosów do karnacji, koloru oczu i twarzy?
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!