Jak pielęgnować okolice oczu oraz powiek?
Pielęgnacja okolic oczu, w tym pielęgnacja powiek powinna stanowić podstawę dbania o urodę. Przecież to oczy są zwierciadłem duszy, zatem widać po nich od razu kiedy jesteśmy zmęczeni, smutni, niewyspani, czy radośni i szczęśliwi.
Jedną z ważniejszych czynności pielęgnacyjnych dotyczących okolicy oczu jest staranne wykonanie codziennego demakijażu. Z okolic oczu usuwamy makijaż, pozostałości pozostałych kosmetyków, a także kurz i inne nieczystości. Najlepiej zrobić to przy pomocy wacików kosmetycznych oraz płynu do demakijażu. Można także zastosować wodę micelarną. Warto uprzednio sprawdzić czy preparat do usuwania makijażu poradzi sobie z tuszem wodoodpornym (jeśli oczywiście takiego używamy).
Kiedy jeszcze skóra pod oczami oraz górna powieka są wilgotne po przemyciu ich środkiem do demakijażu bardzo delikatnie nakładamy krem na powiek i oraz na okolice oczu. Ma on dużo lżejszą konsystencję od zwykłego kremu do twarzy, jest też pozbawiony substancji alergizujących oraz bogatszy w składniki nawilżające i przeciwzmarszczkowe.
Poza tym warto się wysypiać (dobrze, aby sen trwał minimum 7-8 godzin) w dobrze przygotowanej do tego sypialni. Pokój, w którym śpimy powinien być dobrze przewietrzony, nie powinno w nim być za gorąco, ani za sucho. Powinniśmy także dbać o regularną wymianę pościeli (co najmniej raz w tygodniu) i o podkładanie pod głowę dobrej poduszki. Warto też w słoneczne dni (również zimą) nosić okulary przeciwsłoneczne.
Kolejnym sposobem na dbanie o okolice oczu jest trening mięśni znajdujących się wokół oczu oraz w samych gałkach ocznych. W Internecie oraz fachowej literaturze można znaleźć wiele ćwiczeń określanych mianem np. jogi twarzy.
Reklama
Czym jest krem na powieki?
Krem na powieki i pod oczy powinien stanowić trzon każdej damskiej (i nie tylko damskiej, bo mężczyznom także robią się zmarszczki wokół oczu i opadają powieki) kosmetyczki. Dlaczego? Dlatego, że skóra powiek oraz skóra pod oczami i wokół oczu jest bardzo cienka, w dodatku pozbawiona ochronnej warstwy tłuszczowej i lipidowej. Ponadto w tym rejonie twarzy znajduje się ogromnie dużo mięśni, które niećwiczone wiotczeją i zaczynają się kurczyć, co z kolei prowadzi do zmarszczek. Co więcej skóra w okolicy oczu szybciej się wysusza, jest bardziej podatna na podrażnienia i reakcje alergiczne oraz zauważa się tam słabe krążenie krwi. Wszystko to sprawia, że dobry krem na powieki i okolice oczu to absolutny „must have” każdej kobiety oraz dbającego o siebie mężczyzny.
Taki preparat powinien mieć lekką konsystencję po to żeby łatwiej wchłaniał się w delikatną skórę wokół oczu, ale też po to żeby bez kłopotu i nadmiernego dociskania czy masowania rozprowadzić kosmetyk po newralgicznej okolicy.
Kremu na powieki oraz okolice oczu należy używać już w młodym wieku, czyli nawet mając 20 lat, dlatego, że tzw. kurze łapki to jedne z pierwszych zmarszczek jakie pojawiają się na ciele, często nawet przed 30-tką. Warto jednak dobrać do wieku i typu skóry skład i gęstość preparatu.
Reklama
Jakie właściwości powinien posiadać krem na powieki?
Wiele pań życzyłoby sobie znaleźć krem na opadające powieki, jednak nie jest to łatwe zadanie. To, co jest pewne to łatwa dostępność produktów na okolice oczu, które mocno nawilżają skórę w tym rejonie, odżywiają ją, łagodzą podrażnienia, niwelują efekt zmęczonych, podkrążonych oczu, pobudzają produkcję kolagenu oraz działają przeciwstarzeniowo.
Taki specyfik nie powinien obciążać powiek i skóry w okolicy oczu, powinien łatwo się rozprowadzać i szybko wchłaniać.
Skład polecanego kremu na powieki i okolice oczu powinien wyróżniać się m.in. takimi komponentami jak:
- zielona herbata,
- proteiny pszenicy (wygładzają drobne zmarszczki),
- wyciągi ziołowe (np. z arniki, bławatka, kasztanowca),
- witamina C (wpływa na wytwarzanie się kolagenu w skórze), F i K, masło shea, olej z ogórecznika oraz inne oleje roślinne, aloes, kwas hialuronowy, prowitamina B5, alantoina, a także filtry UVA i UVB.
Na efekt należy zazwyczaj poczekać kilka tygodni, ale bogaty w wyżej wymienione składniki krem do powiek i okolic twarzy jest tego wart.
Reklama
Jak stosować krem na powieki?
Krem ujędrniający powieki oraz okolice oczu powinno się nakładać dopiero po oczyszczeniu skóry oczu i wokół oczu płynem do demakijażu. Podobnie należy postąpić ze skórą całej twarzy. Następnie niewielką ilość preparatu umieszczamy na opuszku środkowego palca i delikatnie punkt po punkcie przemieszamy go począwszy od wnętrza oka po górnej powiece ku zewnętrznemu kącikowi oka, teraz zmieniamy go na palec serdeczny i „rysujemy” nim półkole pod dolną powieką zmierzając do wnętrza oka. Taki łagodny masaż możemy powtórzyć trzykrotnie.
Na resztę twarzy aplikujemy krem do twarzy na odpowiednią porę dnia: na noc lub na dzień omijając przy tym okolice oczu. Jeśli stosujemy jakieś maseczki na twarz także powinniśmy uważać, aby taki preparat nie dostał się do oka, ponieważ może je podrażnić. Jeżeli jesteśmy wyjątkowo podatni na reakcje alergiczne wywołane różnymi substancjami zawartymi w kosmetykach warto wybrać wówczas krem na powieki dla alergików. Zanim zastosujemy produkt do okolicy oczu można wykonać próbę uczuleniową w innym miejscu na skórze.
Reklama
Jakie są jeszcze inne preparaty na powieki i pod oczy?
Oprócz kremu na powieki i okolice oczu występują jeszcze inne preparaty, które mają za zadanie spłycić zmarszczki mimiczne wokół oczu, rozjaśnić skórę wokół nich, nawilżyć, napiąć oraz zlikwidować obrzęki. Są to m.in. sera do okolic oczu, przeznaczone przede wszystkim dla cery dojrzałej. Poza tym można wypróbować płatki kolagenowe działające podobnie jak krem na suche powieki. Mogą być one dodatkowo „wyposażone” w takie składniki jak algi, wyciąg z miłorzębu, kawioru lub też z ogórka. Pod oczy, na powieki oraz na okolice oczu można stosować też rozmaite żele oraz koncentraty, sprzedawane najczęściej w ampułkach.
Żeby oczy i ich okolice nie wyglądały na zmęczone, a pokazywały się światu jako promienne, świeże i młode warto też postawić na zdrową dietę, z której należy wyeliminować lub ograniczyć słone i tłuste produkty, alkohol oraz proste węglowodany. Poza tym trzeba czytać książki tylko przy dobry, białym świetle, siedzieć w odległości przynajmniej 3 metrów od telewizora oraz pracować przy komputerze, na którego ekran został założony ochronny filtr.