Czy krew z nosa w ciąży to powód do niepokoju?
Krwotoki z nosa w ciąży zdarzają się dość często i w większości przypadków nie są powodem do niepokoju.
W organizmie ciężarnej kobiety zachodzi wiele zmian, a dodatkowo jama nosowa jest wyjątkowo silnie unaczyniona, aby odpowiednio nawilżać, oczyszczać i ocieplać powietrze.
Pojawienie się krwi z nosa w ciąży nie jest groźne pod warunkiem, że nie ma podłoża chorobowego, nie trwa zbyt długo (powyżej 10 minut) i nie towarzyszą mu dodatkowe niepokojące objawy.
Do takich zaliczyć należy:
- silne bóle głowy,
- nudności,
- wymioty,
- osłabienie,
- zaburzenia świadomości.
Jeśli krwawienie jest długotrwałe i pojawia się zbyt często, należy skonsultować to z lekarzem, bo być może jego przyczyna jest o wiele bardziej złożona.
Tylko lekarz jest w stanie ocenić, czy mamy do czynienia z krwawieniem, czyli z niewielką utrata krwi czy z krwotokiem, czyli nagłą i obfitą utraty krwi.
Pierwszy przypadek pojawia się na skutek uszkodzenia naczyń włosowatych śluzówki nosa i nie pociąga za sobą konsekwencji zdrowotnych, drugi wymaga już interwencji medycznej.
Krew z nosa w czasie ciąży może pojawiać się częściej, kiedy przyszła mama jest przeziębiona, choruje na zapalenie zatok lub ma alergię. Krwawienie może pojawiać się w każdym trymestrze ciąży.
W 1 trymestrze jest często sygnałem o zmianach hormonalnych w ciele kobiety i może być także objawem ciąży. W drugim trymestrze może świadczyć o niedoborze witamin. W trymestrze trzecim może być jednym z objawów gestozy, czyli zatrucia ciążowego.
Niezależnie od tego, czy krwawienie ma miejsce w 1, 2 czy 3 trymestrze zawsze wymaga obserwacji i konsultacji z lekarzem, szczególnie, gdy nie można go samodzielnie zatamować.
Przyszłe mamy muszą pamiętać, iż pojawiająca się w czasie ciąży krew z nosa jest najczęściej typowym objawem dla tego stanu, może także towarzyszyć infekcjom czy przeziębieniom, ale może też być sygnałem o rozwijającej się chorobie.
Skrzepy krwi w nosie
Dłuższe przebywanie w pozycji leżącej, na przykład w nocy lub podczas drzemki, może skutkować pojawieniem się w nosie skrzepów krwi. Często kobiety uskarżają się w ciąży na krew z nosa rano, po przebudzeniu.
Co jest tego przyczyną? Najczęściej dochodzi do pęknięcia jakiegoś drobnego naczynia krwionośnego w czasie snu w śluzówce nosa.
Długotrwała pozycja leżąca nie pozwala na swobodne wypływanie krwi z nosa na zewnątrz i tworzą się skrzepy. Dopiero poranne wydmuchiwanie nosa uwalnia utworzone skrzepy.
Podobny problem pojawia się w sytuacji zatkanego nosa w trakcie kataru. Taka „wynaczyniona” krew nie ma wtedy ujścia, tworzy niewielkie skrzepy, które wydostają się dopiero po oczyszczeniu nosa. Czy w ciąży skrzepy krwi z nosa powinny niepokoić?
W większości przypadków nie powinny wzbudzać obaw, ale jeśli zdarzają się bardzo często, są uciążliwe i obfite należy powiedzieć o tym swojemu lekarzowi.
Reklama
Przyczyny krwi z nosa w ciąży
Dlaczego w ciąży leci krew z nosa? Podłoże krwawienia to często efekt zmian w organizmie kobiety, które pojawiają się w okresie ciąży.
Przyczynami pojawiania się w ciąży krwi z nosa może być także alergia, infekcje czy inne choroby, które mogą dotknąć każdą kobietę.
Do typowych dla ciąży przyczyn krwawienia z nosa zaliczamy:
- zwiększenie objętości krwi, która krąży w organizmie przyszłej mamy,
- wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
- nadmierne rozszerzanie naczyń śluzówki nosa,
- większa podatność naczyń w nosie na uszkodzenia (stają się bardziej kruche i łamliwe),
- zmiany hormonalne, a głównie zwiększona produkcja estrogenów i progesteronu.
Do przyczyn, wynikających z zewnętrznych uwarunkowań zaliczamy:
- infekcje,
- alergie,
- zapalenie zatok,
- suche i zimne powietrze, które wysusza śluzówkę,
- krwawienie z dziąseł,
- skazy krwotoczne, na przykład małopłytkowość,
- uraz nosa,
- nadciśnienie tętnicze,
- ubytki w przegrodzie nosa,
- przyjmowanie niektórych leków.
Warto konsultować wszystkie niepokojące przypadki z lekarzem, bo tylko specjalista potrafi z pełną odpowiedzialnością odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w ciąży leci krew z nosa.
Czy krew z nosa może być objawem ciąży?
Krew z nosa może być także objawem ciąży. Na początku zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety, także w obrębie jamy nosowej. Pojawiają się różne nietypowe objawy, które mogą sygnalizować stan błogosławiony.
Bardzo często błona śluzowa nosa staje się nabrzmiała, ponieważ zwiększa się ilość płynów w organizmie mamy. Dodatkowo zwiększona ilość krwi wywołuje pękanie naczynek w nosie i dochodzi do krwawienia.
Czasami wystarczy lekkie kichnięcie lub wydmuchiwanie nosa, aby na chusteczce pojawiła się niewielka ilość krwi. Oczywiście, nie zawsze sama krew z nosa oznacza początek ciąży.
Jeśli jednak towarzyszą jej inne objawy, jak poranne mdłości, zawroty głowy czy wahania nastroju to ciąża może okazać się faktem.
Zmiany w organizmie ciężarnej a krew z nosa
Zmiany hormonalne (głównie podwyższony poziom estrogenów i progesteronu), jakie zachodzą w organizmie ciężarnej kobiety są jedną z najczęstszych przyczyn pękania naczynek i krwawienia z nosa.
Co w ciąży oznacza krew z nosa? Przede wszystkim świadczy o kruchości naczyń krwionośnych. Wiele zmian zachodzi w naczyniach żylnych, które stają się większe i bardziej elastyczne.
Ich zadaniem jest stworzenie dodatkowego miejsca na większą ilość krwi, ponieważ jej objętość w czasie ciąży wzrasta o 50%.
Układ krwionośny dostarcza ją macicy, łożysku i rosnącemu płodowi. Ta dodatkowo wytworzona krew powoduje rozszerzenie naczyń, które w takiej sytuacji stają się bardziej kruche.
Podrażnienie śluzówki nosa
Ciężarne często uskarżają się na uczucie obrzęku w nosie i podrażnienia śluzówki. Przyczyną nadmiernego wysuszenia jamy nosowej jest bardzo często zbyt suche powietrze, którym przyszła mama oddycha. Suchość w nosie wywołuje także ból i krwawienie.
Warto wietrzyć pomieszczenia, w których przebywa kobieta w ciąży, warto nawilżać służbówkę i pić dużo wody. Nieżyt i krew z nosa u kobiety w ciąży mogą być także objawem tak zwanego kataru hormonalnego.
To przypadłość, która trwa, przez co najmniej 6 tygodni w ciąży, nie towarzyszą jej oznaki przeziębienia oraz nie ma podłoża alergicznego.
Wzrost poziomu hormonów w ciąży bardzo często podrażnia śluzówkę nosa, stymuluje przerost błony śluzowej i zmniejsza drożność. Ten rodzaj kataru najczęściej mija już w ciągu dwóch tygodni po porodzie.
Przyczyną podrażnienia śluzówki może być także alergia. Wiele zachodzących w trakcie ciąży zmian w organizmie kobiety dotyka układu immunologicznego.
Organizm kobiety może w tym czasie zupełnie inaczej reagować na różne czynniki zewnętrzne i wywoływać reakcje alergiczne, która wcześniej nie miały miejsca.
Bardzo często pojawia się nieżyt nosa, mylony z przeziębieniem. Hormony ciążowe mają dość duży wpływ na unaczynienie śluzówki nosa i dodatkowo potęgują uczucie obrzęku i niedrożności.
Katar z krwią w ciąży
Katar i krew z nosa w ciąży są dość powszechnym zjawiskiem. Jeśli mają podłoże chorobowe to wymagają szybkiej interwencji medycznej, ale u większości kobiet mają jednak ścisły związek ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ciele ciężarnej.
Co może oznaczać krew z nosa przy katarze w ciąży? Krew w wydzielinie z nosa jest objawem podrażnienie delikatnej śluzówki nosa.
Ściany naczyń krwionośnych przyszłych mam są osłabione, a objętość krwi znacznie zwiększona.
Krew pojawia się przy intensywnym oczyszczaniu nosa, która z kolei wywołuje pękanie ścian naczynek w nosie, wyjątkowo delikatnych w okresie ciąży. Nie ma raczej powodów do obaw, ale warto takie przypadki skonsultować z lekarzem.
Anemia a krwawienie z nosa w ciąży
Anemia w ciąży, nazywana także niedokrwistością to przypadłość, która często dotyka przyszłe mamy.
Oznacza stan obniżenia stężenia hemoglobiny, liczby czerwonych krwinek i hematokrytu poniżej wartości, określonej dla danej grupy populacji. W ciąży najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza.
Zapotrzebowanie organizmu ciężarnej kobiety na ten składnik znacznie wzrasta, szczególnie w trzecim trymestrze i wynika głównie ze zwiększonej masy krwinek czerwonych, potrzeb płodu i zwiększonej objętości łożyska naczyniowego.
Anemia kontrolowana nie ma negatywnego wpływu na płód, ale wymaga stałej kontroli, odpowiedniej diety i leków.
Nieleczona może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju płodu i niedotlenienia, dlatego też nie wolno bagatelizować żadnych sygnałów ze strony organizmu. W trzecim trymestrze anemia może nawet wywołać przedwczesny poród.
Jakie są objawy anemii u ciężarnej? Oto przykłady:
- uczucie nasilającego się zmęczenia, nawet przy niewielkim wysiłku,
- bóle głowy,
- nawracające zawroty głowy,
- bladość,
- zajady,
- bóle brzucha,
- wypadanie i rozdwajanie włosów,
- problemy z widzeniem,
- napady duszności,
- przyspieszone bicie serca.
Podczas anemii w ciąży pojawia się także krew z nosa. Taka przypadłość jest wynikiem ogólnego osłabienia i może przynieść negatywne skutki, dlatego należy szybko reagować i zatamować napływ krwi. Wiele czynników zwiększa ryzyko anemii w ciąży.
Do takich należą:
- choroby układu pokarmowego o charakterze przewlekłym,
- palenie tytoniu,
- picie alkoholu,
- wrodzone choroby krwi mamy,
- częste i silne wymioty w ciąży,
- źle skomponowana dieta, z niedoborem składników mineralnych i witamin.
Reklama
Jak zatamować krew z nosa w ciąży?
Podstawową zasadą postępowania przy krwotoku z nosa w ciąży powinien być spokój w działaniu, bez niepotrzebnej paniki. Przy tej skłonności warto, aby przyszła mama poznała najważniejsze wskazówki, jak zachować się w takiej sytuacji.
Naczelną zasadą jest pochylenie głowy do przodu i uciskanie palcami skrzydełek nosa.
Co zrobić, gdy w ciąży z nosa leci krew? Oto krok po kroku zasady postępowania, skierowane do ciężarnej kobiety:
- usiądź wygodnie na krześle,
- pochyl głowę do przodu, aby kontrolować wypływ krwi,
- delikatnie wysmarkaj nos, aby pozbyć się jej nadmiaru lub powstałych skrzepów,
- dociśnij delikatnie skrzydełka nosa dwoma palcami (kciukiem i wskazującym),
- potrzymaj nos w ten sposób przez 5-10 minut,
- pamiętaj, aby taki ucisk był stały, bo tylko taki zapewnia prawidłowy proces krzepnięcia krwi,
- jeśli krwawienie nie ustępuje spróbuj włożyć do jamy nosa tampon z waty na 15 minut, nasączony kroplami do nosa, które obkurczają śluzówkę,
- jeśli nie jesteś sama poproś drugą osobę o zimny kompres na czoło i kark,
- gdy czujesz, że krew spływa po tylnej stronie gardła, postaraj się ją wypluwać, a nie połykać.
Jeśli nie uda się zatamować krwotoku przez 10 minut lub pojawią się dodatkowo inne niepokojące objawy (głównie podwyższone ciśnienie tętnicze czy ból głowy) lub osłabienie i krew z nosa u ciężarnej nasilają się należy niezwłocznie udać się do lekarza lub wezwać pogotowie.
Czego nie wolno robić w sytuacji takiego krwotoku? Przede wszystkim nie kładziemy się i nie odchylamy głowy do tyłu, aby nie zachłysnąć się krwią.
Reklama
Zapobieganie krwawieniu z nosa w ciąży
Co robić, aby zapobiegać pojawianiu się krwi z nosa w ciąży? Pamiętajmy, że dieta, tryb życia czy przyjmowanie określonych leków mają wpływ na takie zdarzenia.
Oto najważniejsze zasady postępowania:
- picie odpowiedniej ilości wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu (około 2 litrów płynów dziennie),
- dużo produktów z witaminą C w codziennej diecie,
- kichanie z otwartymi ustami,
- delikatne oczyszczanie nosa,
- wycieranie nosa nawilżoną chusteczką,
- unikanie suchego i zimnego powietrza,
- odpowiednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniach,
- nawilżanie śluzówki specjalnym żelem lub sprayem.