Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Krew z nosa w ciąży - jakie są przyczyny i jak udzielić pierwszej pomocy?

Krew z nosa w ciąży jest częstym zjawiskiem, ale w wielu przypadkach niegroźnym. To niewielka utrata krwi, której główną przyczyną jest uszkodzenie naczyń włosowatych śluzówki. Przeczytaj, kiedy takie krwawienie powinno zaniepokoić.
Kobieta w czasie ciąży
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Krwawienie z nosa w ciąży w większości przypadków można zatamować w ciągu 10 minut.
  • Krew z nosa pojawia się najczęściej na skutek zmian hormonalnych w organizmie ciężarnej.
  • Przypadłość ta może także świadczyć o zmianach chorobowych, warto, zatem skonsultować takie przypadki z lekarzem.
Spis treści

Czy krew z nosa w ciąży to powód do niepokoju?

Krwotoki z nosa w ciąży zdarzają się dość często i w większości przypadków nie są powodem do niepokoju.

W organizmie ciężarnej kobiety zachodzi wiele zmian, a dodatkowo jama nosowa jest wyjątkowo silnie unaczyniona, aby odpowiednio nawilżać, oczyszczać i ocieplać powietrze.

Pojawienie się krwi z nosa w ciąży nie jest groźne pod warunkiem, że nie ma podłoża chorobowego, nie trwa zbyt długo (powyżej 10 minut) i nie towarzyszą mu dodatkowe niepokojące objawy.

Do takich zaliczyć należy:

  • silne bóle głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • osłabienie,
  • zaburzenia świadomości.

Jeśli krwawienie jest długotrwałe i pojawia się zbyt często, należy skonsultować to z lekarzem, bo być może jego przyczyna jest o wiele bardziej złożona.

Tylko lekarz jest w stanie ocenić, czy mamy do czynienia z krwawieniem, czyli z niewielką utrata krwi czy z krwotokiem, czyli nagłą i obfitą utraty krwi.

Pierwszy przypadek pojawia się na skutek uszkodzenia naczyń włosowatych śluzówki nosa i nie pociąga za sobą konsekwencji zdrowotnych, drugi wymaga już interwencji medycznej.

Krew z nosa w czasie ciąży może pojawiać się częściej, kiedy przyszła mama jest przeziębiona, choruje na zapalenie zatok lub ma alergię. Krwawienie może pojawiać się w każdym trymestrze ciąży.

W 1 trymestrze jest często sygnałem o zmianach hormonalnych w ciele kobiety i może być także objawem ciąży. W drugim trymestrze może świadczyć o niedoborze witamin. W trymestrze trzecim może być jednym z objawów gestozy, czyli zatrucia ciążowego.

Niezależnie od tego, czy krwawienie ma miejsce w 1, 2 czy 3 trymestrze zawsze wymaga obserwacji i konsultacji z lekarzem, szczególnie, gdy nie można go samodzielnie zatamować.

Przyszłe mamy muszą pamiętać, iż pojawiająca się w czasie ciąży krew z nosa jest najczęściej typowym objawem dla tego stanu, może także towarzyszyć infekcjom czy przeziębieniom, ale może też być sygnałem o rozwijającej się chorobie.  

Skrzepy krwi w nosie

Dłuższe przebywanie w pozycji leżącej, na przykład w nocy lub podczas drzemki, może skutkować pojawieniem się w nosie skrzepów krwi. Często kobiety uskarżają się w ciąży na krew z nosa rano, po przebudzeniu.

Co jest tego przyczyną? Najczęściej dochodzi do pęknięcia jakiegoś drobnego naczynia krwionośnego w czasie snu w śluzówce nosa.

Długotrwała pozycja leżąca nie pozwala na swobodne wypływanie krwi z nosa na zewnątrz i tworzą się skrzepy. Dopiero poranne wydmuchiwanie nosa uwalnia utworzone skrzepy.

Podobny problem pojawia się w sytuacji zatkanego nosa w trakcie kataru. Taka „wynaczyniona” krew nie ma wtedy ujścia, tworzy niewielkie skrzepy, które wydostają się dopiero po oczyszczeniu nosa. Czy w ciąży skrzepy krwi z nosa powinny niepokoić?

W większości przypadków nie powinny wzbudzać obaw, ale jeśli zdarzają się bardzo często, są uciążliwe i obfite należy powiedzieć o tym swojemu lekarzowi.

Reklama

Przyczyny krwi z nosa w ciąży

Dlaczego w ciąży leci krew z nosa? Podłoże krwawienia to często efekt zmian w organizmie kobiety, które pojawiają się w okresie ciąży.

Przyczynami pojawiania się w ciąży krwi z nosa może być także alergia, infekcje czy inne choroby, które mogą dotknąć każdą kobietę.

Do typowych dla ciąży przyczyn krwawienia z nosa zaliczamy:

  • zwiększenie objętości krwi, która krąży w organizmie przyszłej mamy,
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
  • nadmierne rozszerzanie naczyń śluzówki nosa,
  • większa podatność naczyń w nosie na uszkodzenia (stają się bardziej kruche i łamliwe),
  • zmiany hormonalne, a głównie zwiększona produkcja estrogenów i progesteronu.

Do przyczyn, wynikających z zewnętrznych uwarunkowań zaliczamy:

  • infekcje,
  • alergie,
  • zapalenie zatok,
  • suche i zimne powietrze, które wysusza śluzówkę,
  • krwawienie z dziąseł,
  • skazy krwotoczne, na przykład małopłytkowość,
  • uraz nosa,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • ubytki w przegrodzie nosa,
  • przyjmowanie niektórych leków.

Warto konsultować wszystkie niepokojące przypadki z lekarzem, bo tylko specjalista potrafi z pełną odpowiedzialnością odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w ciąży leci krew z nosa.

Czy krew z nosa może być objawem ciąży?

Krew z nosa może być także objawem ciąży. Na początku zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety, także w obrębie jamy nosowej. Pojawiają się różne nietypowe objawy, które mogą sygnalizować stan błogosławiony.

Bardzo często błona śluzowa nosa staje się nabrzmiała, ponieważ zwiększa się ilość płynów w organizmie mamy. Dodatkowo zwiększona ilość krwi wywołuje pękanie naczynek w nosie i dochodzi do krwawienia.

Czasami wystarczy lekkie kichnięcie lub wydmuchiwanie nosa, aby na chusteczce pojawiła się niewielka ilość krwi. Oczywiście, nie zawsze sama krew z nosa oznacza początek ciąży.

Jeśli jednak towarzyszą jej inne objawy, jak poranne mdłości, zawroty głowy czy wahania nastroju to ciąża może okazać się faktem.

Zmiany w organizmie ciężarnej a krew z nosa

Zmiany hormonalne (głównie podwyższony poziom estrogenów i progesteronu), jakie zachodzą w organizmie ciężarnej kobiety są jedną z najczęstszych przyczyn pękania naczynek i krwawienia z nosa.

Co w ciąży oznacza krew z nosa? Przede wszystkim świadczy o kruchości naczyń krwionośnych. Wiele zmian zachodzi w naczyniach żylnych, które stają się większe i bardziej elastyczne.

Ich zadaniem jest stworzenie dodatkowego miejsca na większą ilość krwi, ponieważ jej objętość w czasie ciąży wzrasta o 50%.

Układ krwionośny dostarcza ją macicy, łożysku i rosnącemu płodowi. Ta dodatkowo wytworzona krew powoduje rozszerzenie naczyń, które w takiej sytuacji stają się bardziej kruche. 

Podrażnienie śluzówki nosa

Ciężarne często uskarżają się na uczucie obrzęku w nosie i podrażnienia śluzówki. Przyczyną nadmiernego wysuszenia jamy nosowej jest bardzo często zbyt suche powietrze, którym przyszła mama oddycha. Suchość w nosie wywołuje także ból i krwawienie.

Warto wietrzyć pomieszczenia, w których przebywa kobieta w ciąży, warto nawilżać służbówkę i pić dużo wody. Nieżyt i krew z nosa u kobiety w ciąży mogą być także objawem tak zwanego kataru hormonalnego.

To przypadłość, która trwa, przez co najmniej 6 tygodni w ciąży, nie towarzyszą jej oznaki przeziębienia oraz nie ma podłoża alergicznego.

Wzrost poziomu hormonów w ciąży bardzo często podrażnia śluzówkę nosa, stymuluje przerost błony śluzowej i zmniejsza drożność. Ten rodzaj kataru najczęściej mija już w ciągu dwóch tygodni po porodzie.  

Przyczyną podrażnienia śluzówki może być także alergia. Wiele zachodzących w trakcie ciąży zmian w organizmie kobiety dotyka układu immunologicznego.

Organizm kobiety może w tym czasie zupełnie inaczej reagować na różne czynniki zewnętrzne i wywoływać reakcje alergiczne, która wcześniej nie miały miejsca.

Bardzo często pojawia się nieżyt nosa, mylony z przeziębieniem. Hormony ciążowe mają dość duży wpływ na unaczynienie śluzówki nosa i dodatkowo potęgują uczucie obrzęku i niedrożności.

Katar z krwią w ciąży

Katar i krew z nosa w ciąży są dość powszechnym zjawiskiem. Jeśli mają podłoże chorobowe to wymagają szybkiej interwencji medycznej, ale u większości kobiet mają jednak ścisły związek ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ciele ciężarnej.

Co może oznaczać krew z nosa przy katarze w ciąży? Krew w wydzielinie z nosa jest objawem podrażnienie delikatnej śluzówki nosa.

Ściany naczyń krwionośnych przyszłych mam są osłabione, a objętość krwi znacznie zwiększona.

Krew pojawia się przy intensywnym oczyszczaniu nosa, która z kolei wywołuje pękanie ścian naczynek w nosie, wyjątkowo delikatnych w okresie ciąży. Nie ma raczej powodów do obaw, ale warto takie przypadki skonsultować z lekarzem.

Anemia a krwawienie z nosa w ciąży

Anemia w ciąży, nazywana także niedokrwistością to przypadłość, która często dotyka przyszłe mamy.

Oznacza stan obniżenia stężenia hemoglobiny, liczby czerwonych krwinek i hematokrytu poniżej wartości, określonej dla danej grupy populacji. W ciąży najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza.

Zapotrzebowanie organizmu ciężarnej kobiety na ten składnik znacznie wzrasta, szczególnie w trzecim trymestrze i wynika głównie ze zwiększonej masy krwinek czerwonych, potrzeb płodu i zwiększonej objętości łożyska naczyniowego.

Anemia kontrolowana nie ma negatywnego wpływu na płód, ale wymaga stałej kontroli, odpowiedniej diety i leków.

Nieleczona może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju płodu i niedotlenienia, dlatego też nie wolno bagatelizować żadnych sygnałów ze strony organizmu. W trzecim trymestrze anemia może nawet wywołać przedwczesny poród.

Jakie są objawy anemii u ciężarnej? Oto przykłady:

  • uczucie nasilającego się zmęczenia, nawet przy niewielkim wysiłku,
  • bóle głowy,
  • nawracające zawroty głowy,
  • bladość,
  • zajady,
  • bóle brzucha,
  • wypadanie i rozdwajanie włosów,
  • problemy z widzeniem,
  • napady duszności,
  • przyspieszone bicie serca.

Podczas anemii w ciąży pojawia się także krew z nosa. Taka przypadłość jest wynikiem ogólnego osłabienia i może przynieść negatywne skutki, dlatego należy szybko reagować i zatamować napływ krwi. Wiele czynników zwiększa ryzyko anemii w ciąży.

Do takich należą:

  • choroby układu pokarmowego o charakterze przewlekłym,
  • palenie tytoniu,
  • picie alkoholu,
  • wrodzone choroby krwi mamy,
  • częste i silne wymioty w ciąży,
  • źle skomponowana dieta, z niedoborem składników mineralnych i witamin.

Reklama

Jak zatamować krew z nosa w ciąży?

Podstawową zasadą postępowania przy krwotoku z nosa w ciąży powinien być spokój w działaniu, bez niepotrzebnej paniki. Przy tej skłonności warto, aby przyszła mama poznała najważniejsze wskazówki, jak zachować się w takiej sytuacji.

Naczelną zasadą jest pochylenie głowy do przodu i uciskanie palcami skrzydełek nosa.

Co zrobić, gdy w ciąży z nosa leci krew? Oto krok po kroku zasady postępowania, skierowane do ciężarnej kobiety:

  • usiądź wygodnie na krześle,
  • pochyl głowę do przodu, aby kontrolować wypływ krwi,
  • delikatnie wysmarkaj nos, aby pozbyć się jej nadmiaru lub powstałych skrzepów,
  • dociśnij delikatnie skrzydełka nosa dwoma palcami (kciukiem i wskazującym),
  • potrzymaj nos w ten sposób przez 5-10 minut,
  • pamiętaj, aby taki ucisk był stały, bo tylko taki zapewnia prawidłowy proces krzepnięcia krwi,
  • jeśli krwawienie nie ustępuje spróbuj włożyć do jamy nosa tampon z waty na 15 minut, nasączony kroplami do nosa, które obkurczają śluzówkę,
  • jeśli nie jesteś sama poproś drugą osobę o zimny kompres na czoło i kark,
  • gdy czujesz, że krew spływa po tylnej stronie gardła, postaraj się ją wypluwać, a nie połykać.

Jeśli nie uda się zatamować krwotoku przez 10 minut lub pojawią się dodatkowo inne niepokojące objawy (głównie podwyższone ciśnienie tętnicze czy ból głowy) lub osłabienie i krew z nosa u ciężarnej nasilają się należy niezwłocznie udać się do lekarza lub wezwać pogotowie.

Czego nie wolno robić w sytuacji takiego krwotoku? Przede wszystkim nie kładziemy się i nie odchylamy głowy do tyłu, aby nie zachłysnąć się krwią.

Reklama

Zapobieganie krwawieniu z nosa w ciąży

Co robić, aby zapobiegać pojawianiu się krwi z nosa w ciąży? Pamiętajmy, że dieta, tryb życia czy przyjmowanie określonych leków mają wpływ na takie zdarzenia.

Oto najważniejsze zasady postępowania:

  • picie odpowiedniej ilości wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu (około 2 litrów płynów dziennie),
  • dużo produktów z witaminą C w codziennej diecie,
  • kichanie z otwartymi ustami,
  • delikatne oczyszczanie nosa,
  • wycieranie nosa nawilżoną chusteczką,
  • unikanie suchego i zimnego powietrza,
  • odpowiednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniach,
  • nawilżanie śluzówki specjalnym żelem lub sprayem.

Czytaj również

Bibliografia

  • K. Rytlewski „Zmiany fizjologiczne w organizmie kobiety ciężarnej i ich znaczenie w praktyce lekarza ogólnego”, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Przegląd Lekarski 2008/65/4
  • M. Warowna, K. Tokarczyk i inni „Styl życia oraz zmiany ogólnoustrojowe u kobiet w ciąży”, Kosmetologia Estetyczna 1/2019/vol. 8
  • J. Olszewski, Otolaryngologia, PZWL, Wydawnictwo Lekarskie, 2022
  • I. Łukawska, P. Zarębska-Karpieszuk „Pourazowe krwawienia z nosa-przyczyny, diagnostyka, postępowanie”, Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny 4 (2012): 295-298
  • B. Pietrzak, B. Marciniak i inni „Niedokrwistość z niedoboru żelaza w położnictwie i ginekologii”, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Lubelski Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2016, tom 1, nr 3
  • H. Zielińska-Bliźniewska, A. Kowalski, J. Olszewski „Nieżyt nosa a ciąża”, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Medycyna po Dyplomie, 2019.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Ból brzucha na początku ciąży - co może oznaczać?
Kobietę boli brzuch na początku ciąży
Leukocyty w moczu w ciąży – norma. Co oznaczają podwyższone i jak wygląda leczenie?
Próbka moczu do badania poziomu leukocytów w czasie ciąży
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Podobne artykuły
Kobieta prezentująca swój twardy brzuch w okresie ciąży
Twardy brzuch w ciąży - jak go rozpoznać i co oznacza?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!