Krochmal to mikstura, która powstaje w wyniku połączenia skrobi roślinnej z wodą. Zwykle jest to skrobia ziemniaczana, rzadziej kukurydziana lub ryżowa. Po dodaniu do wrzątku jej odpowiedniej ilości rozpuszczonej wcześniej w wodzie, powstaje zawiesina, która konsystencją przypomina kisiel.
Krochmal do kąpieli i jego zbawienne działanie
Krochmal dla dzieci? Pozornie to dziwne jego zastosowanie. Krochmal może kojarzyć się nam bowiem głównie z użytkowaniem w gospodarstwie domowym - nasze babcie i mamy używały go niegdyś jako ostatni etap prania pościeli czy bielizny.
Tkanina wypłukana w krochmalu nie wchłania bowiem kurzu ani wilgoci, dzięki czemu zapobiega namnażaniu bakterii i pozwala szybciej uporać się z ewentualnymi zabrudzeniami. Dziś krochmalu w ten sposób używa się raczej rzadko - jeśli już, to głównie w szpitalach. To dlatego, że wykrochmalone tkaniny stają się sztywne, a przez to niezbyt przyjemne w dotyku.
Z krochmalu można jednak skorzystać także na zupełnie inne sposoby, np. zastosować go do kąpieli niemowląt. Na czym polega zbawienne działanie kąpieli noworodka w krochmalu?
Reklama
Po co dodaje się krochmal do kąpieli?
Krochmal dla dzieci to dobry sposób na złagodzenie podrażnień, na które narażona jest delikatna skóra noworodka. Wszelkie zmiany skórne takie jak zaczerwienienia czy odparzenia pieluszkowe zostaną zminimalizowane pod wpływem regularnych kąpieli w krochmalu. Ta domowa metoda sprawdzi się także w przypadku często występujących u maluszków otarć, potówek czy rekcji alergicznych spowodowanych środkami piorącymi czy nieodpowiednio dobranymi kosmetykami do pielęgnacji.
Krochmal do kąpieli dla dziecka znajdzie zastosowanie również przy skazie białkowej i atopowym zapaleniu skóry.
Krochmal dobrze działa też na trądzik niemowlęcy. Przemywa się wówczas skórę dziecka nasączonym nim wacikiem.
Reklama
Krochmal dla dzieci. Jakie daje efekty?
Kąpiel w krochmalu może wyraźnie poprawić stan skóry w przebiegu jej atopowego zapalenia (AZS), dlatego często jest ona polecana przez pediatrów. Lekarze proponują zastosować krochmal do kąpieli dziecka także jeśli mają one suchą, wrażliwą skórę. Skrobia wspomaga naturalne procesy jej regeneracji, przyspiesza gojenie zmian i łagodzi swędzenie.
Pozytywne rezultaty zwykle widać już po kilku kąpielach w krochmalu - zaczerwienienia czy wypryski ulegają wówczas wyraźnemu zmniejszeniu, zminimalizowany zostaje także świąd. Wyjątkiem jest sytuacja, w której problemy dermatologiczne są skutkiem zakażenia drożdżakami - wówczas krochmal może nasilić istniejące już zmiany. Jeśli więc nie mamy pewności co jest przyczyną zaczerwienień czy podrażnień, przed pierwszą kąpielą noworodka w krochmalu dobrze jest skonsultować się ze specjalistą.
Reklama
Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Aby przygotować krochmal dla niemowlaka wystarczy woda oraz mąka ziemniaczana, którą często mamy w kuchennych szafkach. Pierwszy krok to przygotowanie kisielu z mąki ziemniaczanej.
W tym celu należy rozpuścić 2 łyżki stołowe skrobi w dwóch szklankach zimnej wody. Następnie roztwór wlewamy do wrzątku (powinno być go około 5-5,5 litra), mieszając energicznie przez cały czas, by zapobiec powstaniu grudek. Efektem powinien być gładki, jedwabisty krochmal o konsystencji rzadkiego kisielu.
Wlewamy go do wanienki napełnionej ciepłą wodą i czekamy, aż całość osiągnie temperaturę około 37-38 stopni Celsjusza. Jeśli nie mamy w domu wystarczająco dużego garnka, krochmal możemy przygotować od razu w wanience i dopiero później dolać do niej wody. W tak zrobionej kąpieli trzymamy dziecko przez około 5 minut.
Po osuszeniu maluszka zwykle nie trzeba już dodatkowo natłuszczać jego skóry. W przypadku, gdy cierpi on z powodu atopowego zapalenia skóry można posmarować ją specjalnym balsamem przeznaczonym do jej pielęgnacji, np. z zawartością emolientów.
Reklama
Jak często stosować krochmal do kąpieli?
Jeśli skóra dziecka dobrze reaguje na krochmal, a zmiany skórne łagodnieją z każdą kolejną kąpielą z jego dodatkiem, możemy stosować ją nawet 3-4 razy w tygodniu. Częstotliwość najlepiej jest jednak przedyskutować z lekarzem, który ustali przyczyny pojawienia się zmian skórnych i zdecyduje czy powinniśmy zastosować kąpiel w krochmalu u naszego maluszka.
Jeśli problemy nie ustąpią mimo korzystania z tego sposobu lub wręcz się nasilą, konieczne będzie natychmiastowe zaprzestanie dodawania krochmalu do kąpieli i jak najszybszy kontakt ze specjalistą. Warto pamiętać, że nawet naturalne metody radzenia sobie z różnymi dolegliwościami mogą czasem wywołać efekt odwrotny od zamierzonego.
Właśnie dlatego ich wdrożenie zawsze dobrze jest konsultować z lekarzem.