Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Krochmal do kąpieli. Co daje? Jak często go stosować? Jak zrobić krochmal do kąpieli?

Kąpiel w krochmalu to metoda naszych babć na podrażnioną, zaczerwienioną skórę. Jakie efekty przynosi jej regularne stosowanie? Kiedy warto przygotować kąpiel w krochmalu dla dziecka?
Dziecko po kąpieli
Źródło:123RF
W skrócie
  • Krochmal do kąpieli stosuje się, by złagodzić podrażnienia skóry dziecka. To świetny sposób na potówki, odparzenia czy trądzik niemowlęcy.
  • Kąpiel tego rodzaju stosować można nawet 3-4 razy w tygodniu. Jednak przed pierwszym przygotowaniem krochmalu do kąpieli, najlepiej skonsultować się z lekarzem.
  • Jak zrobić krochmal do kąpieli? To bardzo proste - większość z nas wszystkie niezbędne składniki ma w kuchni.
Spis treści

Krochmal to mikstura, która powstaje w wyniku połączenia skrobi roślinnej z wodą. Zwykle jest to skrobia ziemniaczana, rzadziej kukurydziana lub ryżowa. Po dodaniu do wrzątku jej odpowiedniej ilości rozpuszczonej wcześniej w wodzie, powstaje zawiesina, która konsystencją przypomina kisiel.

Krochmal do kąpieli i jego zbawienne działanie

Krochmal dla dzieci? Pozornie to dziwne jego zastosowanie. Krochmal może kojarzyć się nam bowiem głównie z użytkowaniem w gospodarstwie domowym - nasze babcie i mamy używały go niegdyś jako ostatni etap prania pościeli czy bielizny.

Tkanina wypłukana w krochmalu nie wchłania bowiem kurzu ani wilgoci, dzięki czemu zapobiega namnażaniu bakterii i pozwala szybciej uporać się z ewentualnymi zabrudzeniami. Dziś krochmalu w ten sposób używa się raczej rzadko - jeśli już, to głównie w szpitalach. To dlatego, że wykrochmalone tkaniny stają się sztywne, a przez to niezbyt przyjemne w dotyku.

Z krochmalu można jednak skorzystać także na zupełnie inne sposoby, np. zastosować go do kąpieli niemowląt. Na czym polega zbawienne działanie kąpieli noworodka w krochmalu?

Reklama

Po co dodaje się krochmal do kąpieli?

Krochmal dla dzieci to dobry sposób na złagodzenie podrażnień, na które narażona jest delikatna skóra noworodka. Wszelkie zmiany skórne takie jak zaczerwienienia czy odparzenia pieluszkowe zostaną zminimalizowane pod wpływem regularnych kąpieli w krochmalu. Ta domowa metoda sprawdzi się także w przypadku często występujących u maluszków otarć, potówek czy rekcji alergicznych spowodowanych środkami piorącymi czy nieodpowiednio dobranymi kosmetykami do pielęgnacji. 

Krochmal do kąpieli dla dziecka znajdzie zastosowanie również przy skazie białkowej i atopowym zapaleniu skóry.

Krochmal dobrze działa też na trądzik niemowlęcyPrzemywa się wówczas skórę dziecka nasączonym nim wacikiem.

Reklama

Krochmal dla dzieci. Jakie daje efekty?

Kąpiel w krochmalu może wyraźnie poprawić stan skóry w przebiegu jej atopowego zapalenia (AZS), dlatego często jest ona polecana przez pediatrów. Lekarze proponują zastosować krochmal do kąpieli dziecka także jeśli mają one suchą, wrażliwą skórę. Skrobia wspomaga naturalne procesy jej regeneracji, przyspiesza gojenie zmian i łagodzi swędzenie

Pozytywne rezultaty zwykle widać już po kilku kąpielach w krochmalu - zaczerwienienia czy wypryski ulegają wówczas wyraźnemu zmniejszeniu, zminimalizowany zostaje także świąd. Wyjątkiem jest sytuacja, w której problemy dermatologiczne są skutkiem zakażenia drożdżakami - wówczas krochmal może nasilić istniejące już zmiany. Jeśli więc nie mamy pewności co jest przyczyną zaczerwienień czy podrażnień, przed pierwszą kąpielą noworodka w krochmalu dobrze jest skonsultować się ze specjalistą.

Reklama

Jak zrobić krochmal do kąpieli?

Aby przygotować krochmal dla niemowlaka wystarczy woda oraz mąka ziemniaczana, którą często mamy w kuchennych szafkach. Pierwszy krok to przygotowanie kisielu z mąki ziemniaczanej.


W tym celu należy rozpuścić 2 łyżki stołowe skrobi w dwóch szklankach zimnej wody. Następnie roztwór wlewamy do wrzątku (powinno być go około 5-5,5 litra), mieszając energicznie przez cały czas, by zapobiec powstaniu grudek. Efektem powinien być gładki, jedwabisty krochmal o konsystencji rzadkiego kisielu.

Wlewamy go do wanienki napełnionej ciepłą wodą i czekamy, aż całość osiągnie temperaturę około 37-38 stopni Celsjusza. Jeśli nie mamy w domu wystarczająco dużego garnka, krochmal możemy przygotować od razu w wanience i dopiero później dolać do niej wody. W tak zrobionej kąpieli trzymamy dziecko przez około 5 minut.

Po osuszeniu maluszka zwykle nie trzeba już dodatkowo natłuszczać jego skóry. W przypadku, gdy cierpi on z powodu atopowego zapalenia skóry można posmarować ją specjalnym balsamem przeznaczonym do jej pielęgnacji, np. z zawartością emolientów.

Reklama

Jak często stosować krochmal do kąpieli?

Jeśli skóra dziecka dobrze reaguje na krochmal, a zmiany skórne łagodnieją z każdą kolejną kąpielą z jego dodatkiem, możemy stosować ją nawet 3-4 razy w tygodniu. Częstotliwość najlepiej jest jednak przedyskutować z lekarzem, który ustali przyczyny pojawienia się zmian skórnych i zdecyduje czy powinniśmy zastosować kąpiel w krochmalu u naszego maluszka.

Jeśli problemy nie ustąpią mimo korzystania z tego sposobu lub wręcz się nasilą, konieczne będzie natychmiastowe zaprzestanie dodawania krochmalu do kąpieli i jak najszybszy kontakt ze specjalistą. Warto pamiętać, że nawet naturalne metody radzenia sobie z różnymi dolegliwościami mogą czasem wywołać efekt odwrotny od zamierzonego.

Właśnie dlatego ich wdrożenie zawsze dobrze jest konsultować z lekarzem.

Czytaj również

Bibliografia

  • Cave S., Fertleman C., Twoje niemowlę tydzień po tygodniu. Poradnik opieki nad maluszkiem, wyd. K. E. Liber, Warszawa 2011.
  • Usiarczyk A., Zablokuj atopię, Only You, Listopad 2014.
  • Brzeziński P., Dermatologia okresu noworodkowego choroby skóry niewymagające leczenia, Przegląd Lekarski 2009/66/9.
  • Sybilski A. J., Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią! Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2012/8/4.
  • Łosik M., Pieluszkowe zapalenie skóry i inne odparzenia u niemowląt, Postępy Neonatologii, 2018;24(2).
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Joanna Kosielska
Autoryzacja medyczna
Joanna Kosielska
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?
Kobieta karmiąca dziecko
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Krochmal do kąpieli. Co daje? Jak często go stosować? Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Niemowlak z gorączką
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Dziecko trzymające główkę
Kiedy dziecko trzyma główkę?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!