Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚
Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚
Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚

Krwawienie z pochwy – przyczyny. Po stosunku, bez okresu

Krwawienie z pochwy może być spowodowane miesiączką, pęknięciem błony dziewiczej, czy początkiem ciąży. Krew z pochwy bez okresu może pojawić się także z powodu zaburzeń np. na tle rozrodczym, moczowym, pokarmowym, bądź innym. Stan ten może mieć miejsce również w czasie ciąży oraz po stosunku płciowym. Co to może oznaczać?
Kobieta trzyma się za łono
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest krwawienie z pochwy?

Krwawienie z pochwy stanowi normalny, fizjologiczny objaw, świadczący np. o rozpoczynającej się menstruacji, o trwaniu owulacji (w ciągu czterech owulacyjnych dni może dojść do takiego krwawienia okołoowulacyjnego) lub też o zagnieżdżeniu się zarodka w macicy (czyli rozpoczęciu ciąży). 

Niekiedy dziewczęta bądź też kobiety obserwują krew na bieliźnie zaraz po stosunku. Nie powinno to stanowić niepokoju, o ile było to pierwsze zbliżenie w życiu. 

Plamienie z pochwy po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej również nie jest niczym nadzwyczajnym.

Jeśli jednak krew z pochwy pojawia się bez związku z wyżej wymienionymi sytuacjami, może wynikać z jakiś zaburzeń ginekologicznych, hormonalnych, trawiennych, moczowych i innych, a także schorzeń, w tym chorób zagrażających zdrowiu i życiu.

Krwawienia z miejsc intymnych mogą przyjmować kolor jasnoczerwony, rdzawy, a nawet ciemnobrunatny. Takie plamienia można zauważyć zaraz po zakończeniu miesiączki, tuż przed okresem, czy w połowie cyklu miesiączkowego. Taki symptom zawsze powinien skłonić do wizyty u specjalisty, najczęściej ginekologa. 

Reklama

Przyczyny krwawienia z pochwy

Skąd bierze się niezwiązane z fizjologicznymi stanami krwawienie z pochwy? Przyczyny tego objawu mogą być różnorodne. Niektóre są drobne i po krótkim leczeniu, bądź wyeliminowaniu czynnika sprawczego mijają, inne – wymagają dogłębnej diagnostyki i dłuższego leczenia.

Bardziej obfite albo lekkie krwawienie z pochwy może być spowodowane chorobami związanymi z drogami rodnymi, np. nadżerkami, polipami, torbielami, mięśniakami, endometriozą, a nawet nowotworami. 

Krew płynąca z pochwy pomiędzy miesiączkami może także wynikać z nieprawidłowości w funkcjonowaniu hormonów (np. tarczycowych, ale również płciowych). Szczególnie na ten rodzaj dolegliwości są narażone panie w wieku okołomenopauzalnym. Dobrze wiedzieć, że między 6. a 12. miesiącem od wystąpienia ostatniej miesiączki mogą pojawiać się okresowe plamienia u pań po klimakterium i nie stanowi to nieprawidłowości.

Krew na bieliźnie może wynikać z niewielkiej infekcji ginekologicznej lub dróg moczowych, czy zakażenia bakteryjnego związanego z układem pokarmowym.

Krwawienie z pochwy przed okresem może stanowić oznakę zaburzeń związanych z krzepliwością krwi, wywołaną np. niedokrwistością hemolityczną, małopłytkowością, bądź białaczką. Organizm takim objawem może też manifestować swoją reakcję na przyjmowane leki.

Reklama

Krwawienie z pochwy po stosunku

Krwawienie z pochwy po stosunku może mieć związek z przerwaniem błony dziewiczej (zakładając, że było to pierwsze zbliżenie w życiu kobiety), a także zbyt intensywnym lub/i długotrwałym aktem miłosnym. 

Taka oznaka jednak powinna skłonić do udania się na kontrolną wizytę do ginekologa, nawet jeśli jest ona spowodowana „tylko” mechanicznym urazem, otarciem, itp. Na krwawienie z pochwy bez okresu po stosunku mogą także wskazywać bardziej poważne przypadki medyczne, jak np. nadżerki oraz polipy szyjkowe i endometrialne, a także nowotwory (w tym m.in. rak szyjki macicy).

Ginekolog oprócz badania fizykalnego wykona cytologię oraz zrobi, bądź zleci ultrasonografię narządów rodnych. W zależności od postawionej diagnozy zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie. Jeśli krwawienie międzymiesiączkowe było spowodowane zmianą wykrytą w jakimś organie rodnym, zazwyczaj usuwa się ją przy użyciu lasera, krioterapii lub inną metodą.

Reklama

Krwawienie z pochwy w ciąży

Krew nie mająca związku z menstruacją może świadczyć o byciu w ciąży. W ten sposób u niektórych kobiet ustrój informuje, że implantacja zarodka zakończyła się pomyślnie. Jednak już krwawienie z pochwy w ciąży na dalszym etapie bywa groźne dla płodu i może skończyć się poronieniem lub przedwczesnym porodem. Takim symptomem może objawiać się również ciąża zlokalizowana poza macicą. Na ciążę pozamaciczną mogą wskazywać takie oznaki jak pozamiesiączkowe krwawienie z pochwy i ból podbrzusza oraz całego brzucha.

W przypadku, gdy ciężarna kobieta będąca w drugim lub trzecim trymestrze zaobserwuje u siebie krew wydobywającą się z pochwy, niezwłocznie powinna udać się do ginekologa albo na szpitalny oddział ratunkowy. Mogło bowiem dojść do odklejenia się łożyska lub do wystąpienia łożyska przodującego.

Niektóre z opisywanych sytuacji stanowią zagrożenie dla życia dziecka oraz matki. Dlatego ginekolog może zdecydować o przerwaniu ciąży i np. usunięciu jej, czy wykonaniu operacji cięcia cesarskiego, bądź też może zalecić inne postępowanie.

Reklama

Jak zatrzymać krwawienie z pochwy?

Jak zatrzymać krwawienie z pochwy? Najpierw warto pochylić się nad zagadnieniem dotyczącym tego jak nie dopuścić do wystąpienia tego objawu. Powinno się przede wszystkim zadbać o odpowiednią profilaktykę, czyli regularne wizyty u ginekologa, systematyczne wykonywanie cytologii, USG narządów rodnych, itp. Bardzo ważna jest także samoobserwacja, by w razie ewentualnych niepokojących symptomów, jak najszybciej na nie reagować (nie należy zwlekać z udaniem się po diagnozę do specjalisty).

Kiedy już krwawienia z pochwy wystąpią, należy jak najszybciej udać się na wizytę ginekologiczną. Ginekolog wykona badanie palpacyjne przy użyciu wziernika, a także przeprowadzi badania jak cytologia, USG, biopsja i inne analizy obrazowe oraz laboratoryjne. 

Lekarz będzie różnicował ten rodzaj krwawienia z krwią wydobywającą się z odbytu lub z pęcherza moczowego. Po wykryciu źródła problemu – czynnika sprawczego, bądź pierwotnej choroby, likwiduje się ów problem albo leczy się to schorzenie. 

 

Czytaj również

Bibliografia

  • 1. Skrzypczak Jan, Zaburzenia miesiączkowania, Medical Tribune, 2017, ISBN 9788364153747.
  • 2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Krwawienia_z_dróg_rodnych
  • 3. Bręborowicz Grzegorz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020, I, ISBN 9788320036787.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zdrowie kobiety
Ból jajnika przed okresem - prawego i lewego. Ile dni trwa i czy zawsze oznacza ciążę?
Kobietę boli brzuch
Pochwa po stosunku. Jakie są przyczyny bólu, pieczenia i swędzenia?
Kobieta trzyma ręce na podbrzuszu
Jak wygląda szyjka macicy w ciąży i jak zapobiec jej skracaniu?
Kobieta w ciąży trzyma małe buciki
Podobne artykuły
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Wizualizacja szyjki macicy
Szyjka macicy przed okresem - jak wygląda? Rozpulchniona i miękka
Kobietę boli brzuch
Ból jajnika po okresie - przyczyny. Ile trwa i czy może oznaczać ciążę?
Kobieta trzyma się za łono
Krwawienie z pochwy – przyczyny. Po stosunku, bez okresu
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca się za podbrzusze
Ból macicy - po stosunku, w ciąży i przed okresem. Kiedy jeszcze się go odczuwa?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Na jakie cechy preparatu na blizny zwracasz największą uwagę?
Contractubex