Krwiak mózgu
Krwiak mózgu jest częstym powikłaniem po urazach głowy powstałych na skutek silnego uderzenia w twardą powierzchnię. Mózg człowieka zamknięty jest w twardej czaszce, która wewnątrz posiada ostre grzebienie kostne. W wyniku silnego uderzenia w głowę, mózg nie ma gdzie się cofnąć, a ostre grzebienie kostne tną naczynia krwionośne w obrębie czaszki i wywołują krwawienie śródczaszkowe.
W zależności od położenia krwiaka w mózgu w stosunku do jednej z opon mózgu (opony twardej), wyróżnia się:
- krwiak podtwardówkowy,
- krwiak nadtwardówkowy,
- krwiak śródmózgowy.
Reklama
Krwiak podtwardówkowy
Krwiak podtwardówkowy powstaje w wyniku bardzo ciężkich urazów głowy, głównie tych, w których dochodzi do złamania kości czaszki. W wyniku tego dotkliwego urazu mózgu dochodzi do gromadzenia krwi żylnej między oponą twardą i oponą pajęczą w mózgu w rezultacie czego może dojść do pęknięcia żył w mózgu.
Do objawów krwiaka podtwardówkowego zalicza się:
- niedowład kończyn,
- zaburzenie mowy,
- bóle głowy,
- utrata i zaburzenia świadomości,
- senność,
- napady padaczki.
Leczenia krwiaka podtwardówkowego przebiega tak samo jak w przypadku leczenia udaru mózgu. Objawy krwiaka mózgu mogą być bardzo różne i przebiegają w zależności od umiejscowienia krwiaka w mózgu, a także wielkości obszaru, jaki zajmuje.
Reklama
Krwiak nadtwardówkowy
Krwiak nadtwardówkowy (nadoponowy) powstaje w wyniku wylewu krwi do przestrzeni między kością czaszki, a oponą twardą i wiąże się z pęknięciem kości czaszki w okolicy skroniowo-ciemieniowej.
Do charakterystycznych objawów krwiaka nadtwardówkowego zalicza się:
- zaburzenia świadomości (tzw. przejaśnienia świadomości), które polegają na tym, że osoba początkowo traci świadomość, a następnie ją odzyskuje na kilkadziesiąt minut lub kilka godzin a następnie ponownie ją traci;
- niedowład połowy ciała, który zazwyczaj poprzedzony jest drgawkami w obszarze określonych grup mięśni, jest to tzw. marsz drgawek – drgawki rozprzestrzeniają np. od palców dłoni aż po całą rękę.
W ponad połowie przypadków krwotok nadtwardówkowy wymaga natychmiastowej interwencji neurochirurgicznej. W sytuacji braku leczenia operacyjnego może dojść do śpiączki.
Reklama
Krwiak śródmózgowy
Krwiak śródmózgowy powstaje w sytuacji gdy krew gromadzi się w obrębie podstawy płatów czołowych i skroniowych. Umiejscowienie krwiaka śródmózgowego może być jednak różne. Krwiaki tego typu mogą wystąpić także w tylnej części jamy czaszki i w związku z tym mogą nieść wiele powikłań takich jak zaburzenie oddychania.
Reklama
Krwiak w głowie
Krwiak w głowie może także powstać w wyniku samoistnego nagromadzenia się krwi w tkance mózgowej. Są to samoistne krwiaki śródmózgowe, które nie powstały w wyniku urazu. Samoistny krwiak w głowie najczęściej powstaje w wyniku nieleczonego nadciśnienia tętniczego. Czynnikami ryzyka zwiększającymi prawdopodobieństwo wystąpienia tego rodzaju krwiaka w głowie są także:
- cukrzyca,
- alkoholizm,
- uzależnienie od nikotyny.