Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Ksylometazolina na katar - jak dokładnie działa?

Ksylometazolina to lek wynaleziony pod koniec lat 50-tych XX wieku. Pomimo wielu lat istnienia, to wciąż jeden z najpopularniejszych środków na świecie, stosowanych w leczeniu nieżytu nosa różnego pochodzenia. Niewątpliwą zaletą tego środka jest fakt, że mogą go stosować zarówno dorośli jak i małe dzieci. Sprawdź, jak go dawkować, aby nie popaść w uzależnienie.
Leki z ksylometazoliną
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Ksylometazolina jest starym, lecz wciąż popularnym lekiem stosowanym w leczeniu kataru różnego typu.
  • Lek ten jest niewskazany w ciąży, ale można stosować go w czasie karmienia piersią.
  • Trzeba pamiętać, aby nie stosować ksylometazoliny dłużej niż tydzień, ponieważ w innym przypadku może dojść do tzw. kataru z odbicia. Czym on jest?
SPRAWDŹ TEŻ: Co na katar? Alergiczny, zatokowy, bakteryjny i wodnisty
Spis treści

Jak działa ksylometazolina?

Chemiczna nazwa popularnej ksylometazoliny to chlorowodorek ksylometazoliny. Co to jest? To amina, która wykazuje działanie sympatykomimetyczne, czyli pobudzające współczulny (sympatyczny) układ nerwowy, a szczególnie receptory α-adrenergiczne.

Działanie ksylometazoliny podawanej miejscowo polega na aktywizowaniu receptorów zlokalizowanych w błonie śluzowej i przez to obkurczaniu okolicznych naczyń krwionośnych. Dzięki temu zmniejsza się obrzęk i przekrwienie śluzówki oraz ilość wydzieliny. W ten sposób dochodzi do udrożnienia nosa.

Efekt jest widoczny już po kilku minutach i może utrzymywać się nawet do 10 godzin. To właśnie dlatego tak chętnie używa się ksylometazolinę na katar.

Więcej informacji odnośnie działania tego leku można znaleźć w ChPL ksylometazoliny, czyli w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Reklama

Dawkowanie ksylometazoliny w kroplach - jaka powinna być dawka?

Efekt działania ksylometazoliny jest widoczny już po kilku minutach pod warunkiem, że aplikacja będzie przeprowadzona prawidłowo.

Warto pamiętać, że aerozol z lekiem powinno się podać na małżowinę nosową, a nie na przegrodę nosa. Ponadto nie należy odchylać głowy do tyłu trakcie aplikacji i chwilę po niej.

Wyjątek stanowi stosowanie ksylometazoliny w kroplach - wówczas głowa musi zostać lekko skierowana do tylu tak, żeby lek odpowiednio trafił na błonę śluzową.

Dawkowanie ksylometazoliny jest uzależnione od wieku pacjenta i stężenia użytego preparatu. Leki o stężeniu 0,05% są przeznaczone dla dzieci od 2 do 12. roku życia. Podaje się wtedy 1-2 aplikacje do każdego otworu nosa raz lub dwa razy na dobę, co 8-10 godzin. Nie można przekroczyć 3 dawek do każdego otworu nosowego na dwadzieścia cztery godziny.

W przypadku użycia 0,1% ksylometazoliny, która jest dostępna dla osób po 12. roku życia, zaleca się stosowanie 2-3 aplikacji do każdego otworu nosa, co 8-10 godzin. Również nie można przekroczyć 3 dawek do otworu nosowego na dobę.

Spośród preparatów z ksylometazoliną mamy do dyspozycji krople, aerozole lub żele. Trzeba także koniecznie pamiętać, że leczenie nie może przekroczyć 3-5 dni. Jeśli katar nie ustaje, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Reklama

Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania ksylometazoliny

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania ksylometazoliny jest uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu. Ponadto, uważać muszą pacjenci z suchym zapaleniem błony śluzowej nosa.

Szczególną ostrożność powinny zachować także osoby, u których po zastosowaniu innych sympatykomimetyków wystąpiły takie objawy, jak: bezsenność, zawroty głowy, drżenia, zaburzenia rytmu serca lub nadciśnienie.

Do najczęstszych skutków ubocznych chlorowodorku ksylometazoliny należą:

  • duszności,
  • bóle głowy,
  • obrzęk naczynioruchowy,
  • senność,
  • kołatanie serca,
  • zaburzenia widzenia,
  • podwyższenie ciśnienia krwi,
  • nudności,
  • zmęczenie,
  • przyspieszona akcja serca.

Czy można stosować ksylometazolinę w ciąży? Niestety brak jest dostatecznych badań na ten temat. Według wszystkich oficjalnych wytycznych, lek ten nie jest rekomendowany w czasie ciąży.

Można za to stosować ksylometazolinę przy karmieniu piersią - im dziecko jest starsze, tym jest to bezpieczniejsze. Środek ten jest stosowany miejscowo, więc jego przenikanie do mleka matki powinno być znikome. Trzeba tylko pamiętać o prawidłowej aplikacji i krótkim czasie stosowania.

Bardzo istotnym skutkiem ubocznym ksylometazoliny, który często jest świadomie ignorowany przez pacjentów, jest tzw. katar z odbicia. Występuje on wówczas, gdy lek jest mocno nadużywany, np. gdy leczenie przy jego użyciu trwa dłużej niż 7-10 dni.

Reklama

Uzależnienie od ksylometazoliny. Kiedy jest zagrożenie?

Wspomniany wcześniej katar z odbicia jest najczęstszym skutkiem długotrwałego stosowania ksylometazoliny. Wynika to z mechanizmu błędnego koła - stosowanie środka na katar, implikuje nieżyt nosa.

W efekcie prowadzi to do uzależnienia od ksylometazoliny i stosowanie preparatu praktycznie bez przerwy.

Wynika to z faktu, że w obrębie nosa naczynia krwionośne są bardzo małe, więc ich obkurczenie przy pomocy ksylometazoliny prawie całkowicie niweluje w nich przepływ krwi.

W efekcie tkanki, które powinny być regularnie zaopatrywane w substancje odżywcze obumierają, co w ostateczności może doprowadzić do suchego, zanikowego zapalenia błony śluzowej nosa, a to z kolei objawiać się może chronicznym katarem.

Dlatego tak ważne jest, by preparaty tego typu były używane maksymalnie przez 7 dni. Nie można także przekraczać ilości zalecanych dawek. Po tygodniu stosowania leku należy go odstawić i wypróbować alternatywne metody leczenia lub udać się do lekarza po poradę.

Reklama

Leki z ksylometazoliną - lista preparatów

Najpopularniejszym preparatem ksylometazoliny jest Otrivin. Lek pod tą nazwą możemy spotkać w wielu krajach świata. Istnieje możliwość kupienia go w różnych wersjach, z dodatkami w postaci: mentolu, środka przeciwalergicznego, środka nawilżającego czy z bromku ipratropium.

Cena ksylometazoliny jest w dużym stopniu zależna od rodzaju preparatu i marży sklepu z lekami, ale powinna oscylować między 10 a 30 zł. Trzeba pamiętać, że zakup ksylometazolinę w jakiejkolwiek postaci jest możliwy jedynie w aptece.

Bibliografia

  • M. Śliwińska-Kowalska; Leczenie alergicznego i infekcyjnego nieżytu nosa i zatok przynosowych w świetle konsensusów międzynarodowych; Otorynolaryngologia; 2016; 15(4); 145-151
  • https://opieka.farm/leki-i-ciaza/ksylometazolina-i-oksymetazolina-w-ciazy-wyjasniamy/ [data dostępu 26.07.2022]
  • https://opieka.farm/leki-i-laktacja/ksylometazolina-i-oksymetazolina-a-karmienie-piersia-wyjasniamy/ [data dostępu 26.07.2022]
  • Charakterystyka Produktu Leczniczego Otrivin; http://chpl.com.pl/data_files/2013-05-06_pl-spc-otrivin_aerozol.pdf [data dostępu 26.07.2022]
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Substancje czynne
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta zakrapla oczy
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Metamizol - działanie, dawkowanie i cena. Jak stosować?
Kobieta z bólem brzucha
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny pregabaliny
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!