Jakie właściwości ma kurkuma?
Kurkuma nazywana też szafranem indyjskim oraz złotym imbirem to szlachetna przyprawa, która dotarła do Polski z Indii. Uprawiana jest także w Chinach i na Tajwanie. Znane są przede wszystkim spożywcze walory tej rośliny, a ma ona znacznie więcej właściwości, w tym leczniczych i służących profilaktyce zdrowotnej.
Okazuje się, że kurkuma w kosmetyce także zajmuje ważne miejsce, stanowiąc remedium na trądzik, zmarszczki, przebarwienia oraz na włosy dotknięte łupieżem.
Kurkuma dzięki zawartości takich składników jak błonnik, witaminy: C, K, E i z grupy B (B1, B2, B3, B6, B11), cynk, potas, magnez, żelazo, sód, fosfor, wapń oraz tiamina, niacyna i kwas foliowy stanowi bardzo zdrową alternatywę dla preparatów witaminowych o różnorodnym działaniu.
Posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze, przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe, przeciwnowotworowe oraz przeciwwirusowe. Kurkuma m.in.:
- wspomaga funkcjonowanie mózgu,
- wzmacnia odporność,
- redukuje poziom cukru we krwi oraz złego cholesterolu, a także
- leczy schorzenia układu pokarmowego oraz oddechowego.
Reklama
Jak kurkuma działa na włosy?
Kurkuma jest stosowana na włosy w celu ich rozjaśnienia. Jeśli tą żółtą przyprawę użyje się na włosy, będą one bardziej rozświetlone, a ich barwa stanie się cieplejsza. Szczególnie zabieg takiej naturalnej koloryzacji poleca się paniom o ciepłej, brązowej nucie kosmyków.
Czy jednak kurkuma naprawdę działa na włosy? Przejawia ona właściwości antyłupieżowe. Szafran indyjski posiada też cechy dezynfekujące i przeciwgrzybicze, dzięki czemu reguluje łojotok, a płaty łupieżu łatwiej usunąć z włosów i skóry głowy.
Ponadto stosowaniu kurkumy zawdzięcza się także wyhamowywanie procesu wypadania włosów oraz przyrost nowych włosów.
Przyprawa ta poprawia ogólną kondycję włosów, które po jej regularnym stosowaniu wzmacniają się, zyskują zdrowy wygląd oraz złotawy połysk.
Reklama
Jak używać kurkumy na włosy?
Kurkumę można stosować zewnętrznie oraz wewnętrznie, tzn. nakładać ją na włosy lub przyjmować w postaci suplementów diety lub naturalnej przyprawy, dodawanej do napojów oraz dań.
Przykładem zewnętrznego użycia tej substancji jest maseczka z kurkumy na włosy. Może ona mieć rozmaite zastosowanie, dlatego samą kurkumę łączy się z różnymi komponentami, które wmasowuje się w skórę głowy oraz we włosy i pozostawia tam na odpowiednią ilość czasu (najczęściej około 15 minut), następnie myje się włosy delikatnym szamponem.
Najczęściej dodawanym do kurkumy składnikiem maseczek do włosów jest oliwa z oliwek, ale też olej kokosowy. Zioła (takie jak np. szafran, rumianek, nagietek) natomiast dołącza się do kurkumy w celu uzyskania płukanki, dzięki której można delikatnie ufarbować włosy (również siwe).
Trzeba jednak uważać, by nie wyszedł zbyt żółty, czy pomarańczowy kolor włosów, chyba, że planuje się otrzymanie właśnie takiego odcienia.
Reklama
Jakie są przepisy zastosowania kurkumy na włosy?
Kurkumę można wykorzystać np. jako maseczkę przeciwłupieżową. Jej samodzielne przygotowanie nie jest trudne. Wystarczy, że do około 100 ml oliwy z oliwek dodasz łyżkę zmielonej kurkumy, a po dokładnym wymieszaniu nałożysz na skórę głowy na mniej więcej kwadrans. Po tym czasie spłucz maskę i umyj włosy lekkim szamponem.
Z tych samych składników można wykonać maskę przyspieszającą wzrost włosów. Jak? Do ok ¼ szklanki oliwy z oliwek (można też użyć innego oleju, np. kokosowego) wsyp łyżkę kurkumy i po połączeniu obu komponentów wetrzyj maskę ruchami okrężnymi w skórę głowy.
Wkłóż czepek foliowy, nakryj głowę ręcznikiem i czekaj ok 40-45 minut. Po tym czasie spłucz głowę wodą i umyj ją delikatnym szamponem.
Aby powyższe zabiegi były skuteczne, powinny być stosowane regularnie, minimum raz w tygodniu.
Do czego jeszcze przyda się kurkuma? Farbowanie włosów stanowi odpowiedź. Płukankę z kurkumą farbującą włosy przyrządza się gotując napar z ziół (np. nagietka, szafranu, czy rumianku) i zalewa się nim 2 łyżki sypkiej kurkumy.
Uzyskaną papkę nakłada się na włosy i pozostawia na nich na około pół godziny. Po tym czasie farbę się spłukuje. Włosy należy umyć przed przystąpieniem do naturalnej koloryzacji.
Reklama
Czy kurkuma na włosy jest bezpieczna w użyciu?
Jednak to nie wszystko co da się powiedzieć o przyprawie, jaką jest kurkuma. Właściwości i zastosowanie tej rośliny są olbrzymie i bezsprzeczne. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że kurkuma ma także minusy.
Po pierwsze jest bardzo trudna do usunięcia z ubrań, tworzyw sztucznych, armatury łazienkowej, czy skóry.
Jej nadmierna ilość użyta jako koloryzator na włosy może doprowadzić do uzyskania niechcianej barwy włosów: żółtej, a nawet pomarańczowej. Dlatego przy stosowaniu kurkumy powinno się zachować szczególną ostrożność.
Po drugie, kurkuma może uczulać, zatem przed jej użyciem powinno się sprawdzić, czy nie jesteśmy na nią uczuleni. Wystarczy niewielką ilością kurkumy, czy maski, jaką planujemy zastosować na włosy, wetrzeć w skórę za uchem. Jeśli po co najmniej 24 godzinach nie obserwuje się niepokojących symptomów alergicznych, można korzystać z dobra kurkumy.