Reklama
Na czym polega laserowe usuwanie żylaków?
Laserowe usuwanie żylaków to małoinwazyjny zabieg nowej generacji. Procedura polega na likwidacji poszerzonych naczyń poprzez zamknięcie ich światła. W tym celu wykorzystuje się energię termiczną, wytwarzaną przez światło lasera. Taką metodę nazywa się ablacją termiczną.
Obecnie, w nowoczesnych centrach leczenia chorób żylnych, najczęściej przeprowadza się terapie niewydolności żylnej nóg. Szczególnie popularne jest laserowe usuwanie żylaków metodą EVLT. Jej zalety w porównaniu do tradycyjnej operacji, to przede wszystkim mniejsze ryzyko powikłań oraz bólu, szybsza rekonwalescencja, brak nacięć oraz widocznych blizn.
Jak przebiega zabieg laserowego usuwania żylaków?
Laseroterapia chorób żylnych to przede wszystkim niewielka ingerencja w tkanki, co niesie za sobą szereg korzyści dla pacjenta. Jak wygląda laserowe usuwanie żylaków krok po kroku?
Etapem przygotowawczym jest wykonanie badań laboratoryjnych, m.in.: morfologii krwi, poziomu elektrolitów i glukozy. Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach. Konieczne jest również badanie USG Dopplera żył i tętnic kończyn dolnych. Jeśli wyniki nie stanowią przeciwwskazania, w określonym terminie można przystąpić do zabiegu.
Pierwszy krok procedury leczniczej, polega na uwidocznieniu układu żylnego przy pomocy aparatu USG. Następnie lekarz nakłuwa skórę i umiejscowienia w żyle wenflon, przez który wprowadza światłowód. Wszystko odbywa się w pozycji leżącej.
Kolejny etap to powolne wycofywanie sondy przy jednoczesnym uruchomieniu lasera. W tym czasie, zaczyna on wytwarzać energię podgrzewającą ściany naczynia. W wyniku wzrostu temperatury dochodzi do zamknięcia niewydolnej żyły. Na koniec zakładany jest opatrunek i pończocha uciskowa.
Wielu pacjentów pyta czy laserowe usuwanie żylaków boli. Nie, ponieważ wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Osoby o niskim progu bólu, mogą jednak odczuwać niewielki dyskomfort. Cała procedura trwa ok. 40-60 minut, w zależności od zakresu zabiegu.
Reklama
Wskazania i przeciwwskazania do laserowego usuwania żylaków
Laseroterapię zaleca się osobom zmagającym się z przewlekłą niewydolnością żylną, u których tradycyjne metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych efektów lub z różnych przyczyn nie mogły być zastosowane. Procedura jest również odpowiednia dla osób, które chcą szybciej wrócić do normalnego funkcjonowania ze względu na krótszą rekonwalescencję pozabiegową.
Czy laserowe usuwanie żylaków jest bezpieczne? Aby mieć pewność czy zabieg z użyciem lasera będzie odpowiedni w danym przypadku, lekarz musi wykonać specjalistyczne badanie USG żył. Przeciwwskazania do laserowego usuwania żylaków to m.in.: zakrzepica żył głębokich lub powierzchniowych, ale także zaburzenia krzepliwości krwi, choroby nowotworowe, nieleczona cukrzyca, ciężkie choroby serca i płuc, ciąża oraz uczulenie na środki znieczulające.
Reklama
Efekty laserowego usuwania żylaków
Jedno z najczęściej zadawanych w gabinecie pytań – kiedy widać efekty laserowego usuwania żylaków? Otóż rezultaty estetyczne są widoczne już po kilku dniach od zabiegu. Należy jednak wiedzieć, że całkowita przebudowa tkanek trwa ok. 6-12 miesięcy. Dopiero wtedy można ocenić całkowity rezultat leczenia.
Oprócz efektu kosmetycznego, bardzo ważny jest aspekt zdrowotny przeprowadzanej procedury. Laserowe usuwanie żylaków usprawnia pracę układu krążenia i zmniejsza obciążenie serca. Aby to potwierdzić, po zabiegu zaleca się konsultację kardiologiczną, zarówno przed, jak i po zabiegu.
Reklama
Powikłania po laserowym usuwaniu żylaków
Z uwagi na małą inwazyjność zabiegu, poważne powikłania po laserowym usuwaniu żylaków zdarzają się bardzo rzadko. Skutki uboczne leczenia, niezagrażające zdrowiu, które zgłaszają pacjenci to natomiast:
- nieznaczne zasinienie skóry,
- delikatny obrzęk,
- umiarkowany ból,
- uczucie zesztywnienia w miejscu poddanym procedurze.
Aby im zapobiec lub je zminimalizować, należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza.
W rzadkich przypadkach pacjenci mogą uskarżać się na silny ból, gorączkę, duszność czy duży obrzęk. Bardzo rzadko po laserowym usuwaniu żylaków może powstać opuchlizna całej kończyny, dojść do zapalenia żył, zakrzepicy żył głębokich, zatoru w tętnicy płucnej czy powstania dużych krwiaków. W takich przypadkach należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Reklama
Zalecenia i rekonwalescencja po laserowym usuwaniu żylaków
Rekonwalescencja po zabiegu laserowego usuwania żylaków trwa krótko – zwykle 4-6 tygodni. Co ważne, już po godzinie, jeśli pacjent nie zgłasza żadnych dolegliwości podczas próby chodzenia, może opuścić klinikę.
Normalnymi objawami, bezpośrednio po zabiegu może być uczucie pewnego dyskomfortu – ciągnięcia i delikatnego bólu w miejscu stosowania lasera. Klasyczną reakcją organizmu jest również obrzęk. Pacjenci często pytają jak długo boli noga po laserowym usuwaniu żylaków. Jest to kwestia indywidualna, ale ból najczęściej mija po ok. tygodniu od wykonania zabiegu.
Aby przyspieszyć proces gojenia, należy ściśle przestrzegać instrukcji lekarza. Najważniejsze zalecenia po laserowym usuwaniu żylaków to m.in.: rezygnacja z wysiłku fizycznego oraz długich podróży samochodem lub samolotem przez ok. 2 tygodnie od zabiegu. Co jeszcze można zrobić? Ważne jest również chodzenie przynajmniej 2 razy dziennie przez pół godziny w ciągu pierwszych 7 dni po przeprowadzonej terapii i unikanie długiego stania.
Od momentu zabiegu, przez następne 6 tygodni należy nosić specjalne pończochy uciskowe, które wspierają prawidłowe krążenie krwi i minimalizują obrzęk. To, ile zwolnienia z pracy potrzebuje pacjent lekarz ustala indywidulanie, w zależności od charakteru wykonywanej pracy.
Reklama
Laserowe usuwanie żylaków – ile kosztuje zabieg?
Cena za usuwanie żylaków laserowo waha się zwykle między 3000 a 5000 zł i dotyczy ona jednej nogi. Na ostateczny koszt wpływa wiele czynników, m.in.: rodzaj i rozległość zmian, stosowany sprzęt i doświadczenie lekarza. W niektórych placówkach do całkowitego kosztu dolicza się badanie USG, odzież uciskową i wizytę kontrolną.
Cennik laserowego usuwania żylaków różni się też w zależności od lokalizacji. W mniejszych miejscowościach ceny zwykle są niższe niż w dużych aglomeracjach.
Laserowe usuwanie żylaków a NFZ
Czy laserowe usuwanie żylaków jest refundowane przez NFZ?
W niektórych przypadkach zabieg usunięcia żylaków, refunduje NFZ, nie precyzuje jednak metody leczenia. Teoretycznie oznacza to, że laseroterapia jest możliwa w ramach opłacanej składki zdrowotnej. W praktyce jednak, niewiele placówek oferuje tak nowoczesne rozwiązania.
Aby zakwalifikować się do zabiegu opłacanego przez NFZ, muszą istnieć ku temu odpowiednie powody, m.in.: nieskuteczność leczenia zachowawczego, owrzodzenia kończyn dolnych i inne uciążliwe dolegliwości. Należy również pamiętać, że czas oczekiwania jest znacznie dłuższy niż w placówkach prywatnych i wynosi średnio pół roku.