Czym jest lecytyna sojowa?
Lecytyna sojowa to związek chemiczny należący do grupy fosfolipidów. Pozyskuje się ją z oleju sojowego przy użyciu metod mechanicznych i chemicznych. Lecytyna wyprodukowana w ten sposób może być poddawana dalszym procesom (odbarwiania, oczyszczania) w zależności od zastosowania.
Lecytyna sojowa ma wygląd żółtobrunatnej masy, jest lepka i mazista. Ma charakter amfifilowy co oznacza, że zawiera zarówno część hydrofobową, jak i hydrofilową. Dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym. Z jednej strony działa jako emulgator i umożliwia tworzenie emulsji, a z drugiej poprawia konsystencję emulsji.
Reklama
Skład i właściwości lecytyny sojowej
Podstawowe składniki lecytyny sojowej to: kwas fosfatydowy, fosfatydyloetanoloamina (PE), fosfatydylocholina (PC) i fosfatydyloinozytol (PI). Ze względu na swoją budowę wykazuje szereg właściwości, które są wykorzystywane w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym.
Właściwości lecytyny sojowej:
- jest dobrym emulgatorem – może stabilizować mieszaniny substancji, które normalnie się nie łączą (olej i woda);
- ma zdolność do tworzenia miceli, umożliwiając rozpuszczanie lipidów w wodzie;
- zmniejsza napięcie powierzchniowe między składnikami i tym samym ułatwia tworzenie stabilnych emulsji oraz zapobiega rozwarstwianiu składników;
- wykazuje stabilność termiczną, dzięki czemu może być stosowana w procesach z użyciem wysokiej temperatury;
- może poprawiać teksturę i wygląd produktów spożywczych;
- jako antyoksydant chroni komórki organizmu ludzkiego przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
- jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (głównie omega-6);
- stanowi dobre źródło choliny, dzięki czemu może wpływać na zwiększenie syntezy acetylocholiny – neuroprzekaźnika niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania mózgu;
Reklama
Lecytyna sojowa – korzyści zdrowotne
Lecytyna sojowa to związek chemiczny, który nie tylko poprawia teksturę produktów spożywczych czy ułatwia tworzenie stabilnych emulsji. Warto mieć na uwadze, że jest to składnik bioaktywny, który ma korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu.
W jaki sposób działa na ludzki organizm i dlaczego jest dodawana do suplementów diety? Najbardziej znana jest z tego, że usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego. Dzieje się tak, ponieważ jest składnikiem otoczek mielinowych komórek nerwowych. Ponadto jest prekursorem acetylocholiny – neuroprzekaźnika uczestniczącego w procesach utrzymania koncentracji, uczenia się i zapamiętywania.
Lecytyna sojowa ma korzystny wpływ również na funkcjonowanie układu pokarmowego. Zmniejsza ryzyko tworzenia się kamieni żółciowych i działa ochronnie na ściany żołądka.
Ponadto jest to składnik polecany w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Argumentuje się to tym, że lecytyna sojowa ułatwia transport cholesterolu i jego usuwanie z organizmu, a także usprawnia krążenie krwi.