Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Leczenie depresji elektrowstrząsami – przebieg i skuteczność

Leczenie depresji elektrowstrząsami – to hasło, które wielu osobom przywoła na myśl potworne obrazy rodem z „Lotu nad kukułczym gniazdem”. Tymczasem elektrowstrząsy uchodzą za najskuteczniejszą metodę leczenia depresji w jej skrajnych przypadkach, a zabieg mocno różni się od tego, który był stosowany kilkadziesiąt lat temu. Terapię elektrowstrząsową stosuje się, gdy chory jest w tak ciężkim stanie, że może targnąć się na swoje życie, a zawodzi leczenie depresji metodami farmakologicznymi, nie pomaga też psychoterapia.
Mózg człowieka wyświetlony na ekranie monitora
Źródło: 123RF
Spis treści

Depresja - leczenie

Światowa Organizacja Zdrowia podała, że na depresję choruje 350 milionów ludzi na świecie. W Polsce szacuje się, że objawy depresyjne zdradza około 1,5 miliona osób. Depresja już dawno przestała być uważana za fanaberię, dziś uchodzi za ciężką chorobę, w dodatku taką, którą ciężko wyleczyć.

Leczenie depresji prowadzi się kilkoma metodami, w zależności od stanu zaawansowania i przyjętej przez lekarza strategii. Rutynowo leczenie depresji odbywa się za pomocą środków farmakologicznych lub psychoterapii. Możliwe jest jednak także zastosowanie w leczeniu depresji światłoterapii oraz – w przypadkach skrajnie ciężkich – elektrowstrząsów. Elektrowstrząsów, które – jak zapewniają lekarze – wcale nie są doznaniem tak ciężkim, jak stereotypowo przyjęło się uważać, mając w pamięci choćby sceny ze starych filmów. Na czym więc polega nowoczesna terapia elektrowstrząsowa?

Reklama

Depresja - leczenie elektrowstrząsami – skuteczność

Skuteczność terapii elektrowstrząsowej w leczeniu depresji szacuje się na ponad 90 procent. Jej istotą jest, mówiąc w skrócie, elektryczna stymulacja mózgu. Elektrowstrząsy poprawiają ukrwienie mózgu. Elektrowstrząsy mają wpływ na poziom takich neuroprzekaźników, jak serotonina (tzw. hormon szczęścia - jej zbyt niski poziom wywołuje między innymi zaburzenia depresyjne) czy dopaminę (wzmacnia motywację do działania, powoduje efekt „różowych okularów”). Aczkolwiek – mimo przekonania o skuteczności tej metody - wszystkie mechanizmy działania elektrowstrząsów w leczeniu depresji wciąż nie zostały do końca poznane.

Reklama

Leczenie depresji elektrowstrząsami – przebieg

Terapia elektrowstrząsowa to cykl 4 do 12 zabiegów, odbywanych w odstępie 2-3 dni. Są bezbolesne, ponieważ odbywają się w znieczuleniu ogólnym. Dlatego w zabiegu elektrowstrząsów, oprócz psychiatry uczestniczą też anestezjolog i pielęgniarka. Pacjent poddawany elektrowstrząsom otrzymuje też środek zwiotczający mięśnie, co minimalizuje ryzyko wystąpienia silnych drgawek. To sprawia, że terapia elektrowstrząsowa niewiele ma wspólnego z zabiegiem wykonywanym kilkadziesiąt lat temu (pierwszy raz elektrowstrząsami leczono w latach trzydziestych XX wieku), który często kończył się odgryzieniem języka, czy połamaniem własnych kości, nie mówiąc o ujemnych skutkach dla funkcjonowania mózgu.

Elektrowstrząsy wciąż jednak budzą przerażenie. Wiele osób zastanawia się, czy terapia elektrowstrząsowa nie wyrządza szkód w mózgu. Specjaliści przekonują, że nie – dowodem na to mają być między innymi obrazy wykonanie w czasie tomografii komputerowej po zastosowaniu elektrowstrząsów. Aczkolwiek po samym zabiegu mogą wystąpić problemy z tzw. pamięcią krótkotrwałą, dotyczącą wydarzeń poprzedzających elektrowstrząsy, które powinny ustąpić jeszcze tego samego dnia. Pacjent poddany terapii elektrowstrząsowej może też mieć problem z zapamiętywaniem zdarzeń występujących tuż po zabiegu. Możliwe jest też odczuwanie bólu głowy.

Czy od elektrowstrząsów można umrzeć? Ryzyko śmierci w takim zabiegu oszacowano na 1 do 50 tysięcy. Jednak mimo występowania pewnych ryzyk, elektrowstrząsy uznaje się za najskuteczniejszą, czasem jedyną, metodę leczenia depresji w przypadkach ciężkich, skrajnych, grożących śmiercią samobójczą.

Co ważne, tak jak w przypadku innych metod leczenia depresji, nawet po zakończonej sukcesem terapii elektrowstrząsowej, istnieje ryzyko nawrotu choroby. Dlatego leczenie depresji należy kontynuować. Pacjent musi pozostać pod opieką psychiatry i zapewne – z jego wskazania – przyjmować leki antydepresyjne, które pozwolą ustabilizować stan w kolejnych miesiącach.

Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Depresja
Epizod depresyjny - ile trwa? Objawy depresji epizodycznej
Obniżenie nastroju
Zespół serotoninowy - objawy i leczenie. Po jakich lekach i kiedy się pojawia?
Zespół serotoninowy może być jednym ze skutków depresji
Jak wyleczyć depresję bez leków?
Jak wyleczyć depresję bez leków
Podobne artykuły
Mężczyzna z depresją siedzi na schodach i zakrywa twarz dłońmi
Depresja - przyczyny, objawy i leczenie. Jak pomóc sobie i innym?
Smutny mężczyzna patrzący w okno
Jak pomóc osobie z depresją - co robić, a czego nie mówić choremu?
Mężczyzna u psychologa
Psycholog a psychiatra – różnica? Do kogo z depresją?
Depresja poporodowa - kiedy się zaczyna? Objawy leczenie, test
Mózg człowieka wyświetlony na ekranie monitora
Leczenie depresji elektrowstrząsami – przebieg i skuteczność

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!