Zapalenie kaletki maziowej powstaje na skutek urazu (pojedynczego, silnego bodźca lub stale powtarzającego się bodźca o stosunkowo niewielkim nasileniu) lub w wyniku infekcji bądź choroby przewlekłej (RZS, ŁZS, dna moczanowa). Leczenie tego schorzenia zależy od źródła jego pochodzenia.
Leczenie zapalenia kaletek maziowych opiera się na:
- odciążeniu chorego stawu,
- fizykoterapii,
- ćwiczeniach ruchowych,
- leczeniu farmakologicznym (niesteroidowe leki przeciwzapalne – NLPZ, glikokortykosterydy),
- w przypadku infekcji – na podawaniu antybiotyków,
- w przypadku gdy leczenie farmakologiczne nie skutkuje, a zapalenia kaletek nawracają, pacjent i lekarz mogą podjąć wspólną decyzję o wdrożeniu leczenia chirurgicznego.
Jak się leczyć?
Leczenie zapalenia kaletek maziowych w pierwszej kolejności opiera się na odciążeniu chorego stawu. Często odpoczynek w połączeniu z niewielką dawką leków powoduje ustąpienie choroby. Długofalowe rozwiązanie problemu będzie polegało np. na zmianie pozycji pracy na wygodniejszą (wymianie krzesła, korekcji wysokości blatu do pisania), wprowadzeniu regularnych i odpowiednich rozgrzewek (minimum 10-minutowych) przed ćwiczeniami lub właściwej ochronie stawów (dobrze dobrane ubranie w stosunku do warunków pogodowych).
W odciążeniu stawu mogą pomóc usztywniacze i ochraniacze (szczególnie przydatne przy uszkodzeniu nadgarstka), a w przypadku urazu któregoś ze stawów kończyn dolnych (np. biodra, kolana) pomocne może być używanie laski.
Kolejnym sposobem walki z zapaleniem kaletki maziowej jest fizykoterapia. Przykładowo mogą to być chłodne okłady na bolące miejsce. Okłady należy stosować przez 10 do 15 minut 2 razy dziennie (zarówno w dniu, kiedy ból pojawił się po raz pierwszy, jak i przez wszystkie dni, kiedy ból i obrzęk się utrzymują). Najprostszą formą schładzania jest ręcznik namoczony zimną wodą lub lód zawinięty w ręcznik i przyłożony do obrzękniętego miejsca.
Reklama
Leki
Leczenie farmakologiczne opiera się na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Można je przyjmować w formie tabletek (doustnie) lub w formie żelu wcieranego w bolące i obrzęknięte miejsce. Zarówno tabletki, jak i żel dostępne są w aptekach bez recepty. Przed zażyciem leku należy zawsze przeczytać ulotkę i bezwzględnie stosować się do informacji tam podanych.
W przypadku, gdy dolegliwości bólowe oraz obrzęk nie ustępują, lekarz może podjąć decyzję o podaniu glikokortykosterydów („sterydów”, GKS). Sterydy podaje się bezpośrednio do stawu (wstrzyknięcie). GKS nie zawsze prowadzą do zmniejszenia się bólu (około 20–30% chorych nie odczuwa poprawy). Sterydy nie mogą być podawane często (zazwyczaj maksymalnie raz na 3 miesiące), co utrudnia ich stosowanie przy nawracających zapaleniach kaletki maziowej. Obecność infekcji wyklucza możliwość podania GKS, a to dlatego, że sterydy osłabiają układ odpornościowy.
Jeśli przyczyną zapalenia jest infekcja, to oprócz leczenia przeciwzapalnego lekarz przepisze również antybiotyki w celu zwalczenia przyczyny infekcji.
Czasami lekarz może zdecydować się na nakłucie kaletki i usunięcie z niej płynu w celu zmniejszenia dolegliwości. Przy zapaleniu kaletek maziowych zabiegi chirurgiczne są rzadko potrzebne. Operację należy rozważyć, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanych rezultatów oraz gdy zapalenia nawracają z dużą częstością.