Reklama
Czym dokładnie są i jak działają leki na potencję?
Współczesny tryb życia wielu ludzi - ciągły pośpiech, nadmiar obowiązków, zmęczenie, nieregularne jedzenie, niedostatek snu i częsty stres – powoduje, że nierzadko borykają się oni z problemami natury seksualnej. Najczęstsze zaburzenia to brak popędu lub spadek libido i zaburzenia erekcji u mężczyzn.
W takiej sytuacji pomocne mogą być leki na potencję. Terminem tym określa się całe szerokie spectrum środków poprawiających sprawność seksualną, kiedy jej spadek związany jest z wymienionymi czynnikami środowiskowymi, czynnikami psychicznymi, a nawet niektórymi chorobami.
Istnieją leki na erekcję dostępne w aptekach bez recepty oraz takie, które kupić można jedynie z przepisu lekarza. Różnią się one przede wszystkim zawartymi substancjami czynnymi, co czasem wpływa na ich skuteczność. Zależy też ona jednak w dużej mierze od podłoża problemu. Jeśli nie jest to podłoże chorobowe, środki pobudzające popęd seksualny bez recepty mogą przynieść natychmiastowe, zadowalające rezultaty.
Jak działa lek na erekcję? Większość tabletek tego rodzaju zawiera substancje pobudzające krążenie w narządach płciowych. Właściwe krążenie jest niezbędne, by komórki układu były odpowiednio dożywione i dotlenione. Podczas erekcji do męskich narządów płciowych napływają duże ilości krwi. Aby przepływała ona swobodnie, konieczna jest drożność naczyń, poprawiana właśnie przez preparaty na potencję.
Leki stosowane w zaburzeniach wzwodu ujęte są w klasyfikacji ATC i oznaczone symbolem G04BE i stanowią podgrupę leków działających na układ moczowo-płciowy (G), a dokładniej leków stosowanych w urologii (G04).
Reklama
Skład leków na erekcję - który środek jest najmocniejszy?
Wśród uwzględnionych w klasyfikacji ATC leków na zaburzenia wzwodu wymienione są substancje:
- alprostadyl - rozszerza wszystkie naczynia krwionośne i zmniejsza agregację płytek krwi, stosuje się go w diagnostyce i leczeniu zaburzeń erekcji. Dostępny także w formie kremu;
- awanafil - zwiększa napływ krwi do prącia i wywołuje rozkurcz mięśni gładkich, dzięki czemu ułatwia osiągnięcie erekcji, składnik tabletek Spedra;
- sildenafil - również rozluźnia mięśnie gładkie i rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu stosowany jest w zaburzeniach erekcji. Jest składnikiem popularnych niebieskich tabletek na potencję.
- tadalafil - poprawia krążenie krwi w męskich narządach płciowych;
- wardenafil - składnik np. ulegających rozpadowi w jamie ustnej pastylek.
Środki na potencję zawierające te substancje dostępne są na całym świecie, jednak zawierają różne ich stężenie i mają różne nazwy. Inne preparaty można kupić w aptekach polskich, inne np. w niemieckich, choć istnieją też leki popularne wszędzie, takie jak viagra. Nie oznacza to jednak, że te wykazują właśnie najsilniejsze działanie.
Każda z wymienionych substancji ma podobny mechanizm działania i to właśnie głównie jej stężenie decyduje o skuteczności środka. Te o większym stężeniu niekiedy dostępne są wyłącznie na receptę, dlatego przy problemach z potencją najlepiej skonsultować się z lekarzem, by pomógł ustalić źródło problemu i zalecił najsilniejsze w danym przypadku leki.
Preparaty wspierające aktywność seksualną mają niekiedy wysokie ceny. Nie zawsze jednak „droższy” tożsamy jest ze „skuteczny”.
Koszty zależą w dużej mierze również od producenta, więc przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jaka substancja występuje w danym produkcie i jaka jest jej zawartość.
Reklama
Tabletki na erekcję na receptę
Do jakiego lekarza się udać, kiedy sprawność seksualna zaczyna zawodzić? Wielu mężczyzn ze wszelkimi problemami układu moczowego i płciowego udaje się do urologa.
Specjalista ten rzeczywiście zajmuje się dolegliwościami obu układów i może pomóc przy problemach tego rodzaju.
Warto jednak pamiętać o dwóch jeszcze specjalistach zajmujących się sferą płciowo-seksualną u mężczyzn, a mianowicie:
- andrologu - to lekarz nazywany męskim ginekologiem, zajmujący się męskim układem płciowym i zaburzeniami seksualnymi,
- seksuologu - specjalista zajmujący się stricte problemami seksuologicznymi, takimi jak zaburzenia erekcji, brak orgazmu, przedwczesny wytrysk.
Niektóre leki na erekcję dostępne są w aptece wyłącznie na receptę (RX). Zwykle wykazują one wyższą skuteczność, a zawartość substancji czynnej jest w nich wyższa niż w środkach bez recepty.
Rankingi leków na potencję publikowane są w Internecie, można więc zapoznać się z opiniami użytkowników na temat ich skuteczności. Najlepiej jednak poradzić się lekarza, który środek będzie najlepszy w danym przypadku klinicznym.
Specjalista powinien także, przepisując lek, określić jego dawkowanie. Środki na erekcję z reguły zażywa się doraźnie - w razie potrzeby, na około godzinę przed spodziewanym zbliżeniem intymnym. Zwykle jedna dawka leku to jedna tabletka, jeśli jednak lekarz zaleci inne dawkowanie, należy postępować zgodnie z tymi zaleceniami.
Reklama
Leki na potencję bez recepty
W Polsce dostępnych jest w aptekach wiele leków na potencję bez recepty (OTC). Czym różnią się one od środków wydawanych z przepisu lekarza? Co jest dobre i który lek bez recepty jest najmocniejszy? Wiele jest preparatów, które właściwie od tych na receptę różnią się tylko stężeniem zawartej w nich substancji czynnej.
Leki na potencję dla mężczyzn bez recepty są „słabsze” od tych na receptę, zawierają mniej substancji odpowiedzialnej za ich działanie, jednak w wielu przypadkach ich stosowanie jest wystarczające.
Jeśli chodzi o najpopularniejszą substancję - sildenafil, środki wydawane z przepisu lekarza zawierają go zwykle w stężeniu 100 mg, podczas gdy te bez recepty - maksymalnie 50 mg.
Warto pamiętać, że nawet w przypadku stosowania środków na wzwód bez recepty, należy przestrzegać ściśle zasad ich dawkowania. Najlepiej uzgodnić je z lekarzem, poradzić się farmaceuty lub dokładnie zapoznać z zaleceniami producenta.
Reklama
Przeciwwskazania i skutki uboczne przyjmowania leków na erekcję
Stosowanie leków na potencję dla większości pacjentów jest bezpieczne i nie wywołuje skutków ubocznych, są jednak przypadki, w których istnieją przeciwwskazania do ich przyjmowania. Ponieważ środki tego rodzaju z reguły wpływają na funkcje naczyń krwionośnych, rozszerzają je, poprawiając ukrwienie tkanek i narządów płciowych, nie zawsze mogą stosować je pacjenci z chorobami układu krążenia, takimi jak:
- zaawansowane nadciśnienie tętnicze,
- niedociśnienie,
- choroba wieńcowa,
- dławica piersiowa,
- przebyty zawał serca lub udar mózgu,
- arytmia serca,
- ciężka niewydolność krążeniowa.
Inne schorzenia będące przeciwwskazaniem do przyjmowania leków na erekcję to:
- ciężka niewydolność wątroby i nerek,
- zwyrodnienie siatkówki oka,
- niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego,
- nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą.
W przypadku stwierdzenia którejkolwiek z tych dolegliwości przez zażyciem leku należy skonsultować się z lekarzem.
Skutki uboczne, jakie może wywołać stosowanie środków na erekcję to przede wszystkim:
- bóle i zawroty głowy,
- zaburzenia widzenia,
- zaburzenia widzenia barwnego (tabletki na potencję powodują niekiedy widzenie na czerwono, zielono, niebiesko czy żółto),
- uderzenia gorąca,
- niestrawność,
- łzawienie i ból oczu,
- kołatanie serca,
- zaburzenia ciśnienia,
- inne zaburzenia układu krążenia i narządu wzroku.
Efekty uboczne występują jednak rzadko. W przypadku ich zaobserwowania należy niezwłocznie udać się do lekarza.