Reklama
Co to jest lek urologiczny i na co się go stosuje?
Leki urologiczne to szerokie pojęcie określające środki stosowane w leczeniu rozmaitych chorób i dysfunkcji układu moczowego. Układ ten pełni w ludzkim organizmie szereg istotnych ról - filtruje krew, utrzymuje równowagę płynów, tworzy mocz i pomaga organizmowi oczyszczać się z toksyn.
Kiedy więc dzieje się coś złego i układ moczowy zaczyna chorować, jego funkcje ulegają zaburzeniu, co może wpływać negatywnie na samopoczucie i ogólną kondycję zdrowotną. Dlatego stan taki z reguły wymaga rozpoczęcia odpowiedniej terapii i podania leków urologicznych.
Niektóre z nich dostępne są w aptekach bez recepty, inne - bardziej specjalistyczne - wyłącznie na receptę. To, jakie środki są potrzebne, zależy przede wszystkim od rodzaju problemu.
Leki urologiczne stosowane są przede wszystkim przy:
- zaburzeniach nietrzymania moczu,
- stanach zapalnych narządów układu moczowego,
- wirusowych i bakteryjnych zakażeniach dróg moczowych,
- chorobach męskich narządów płciowych, w tym - zaburzeniach erekcji i łagodnym przeroście gruczołu krokowego.
Spis leków urologicznych ujęty jest w klasyfikacji ATC, gdzie są one oznaczone symbolem G - Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe. W grupie tej obowiązuje podział na:
- G01 - Leki przeciwinfekcyjne i antyseptyki stosowane w ginekologii,
- G02 - Inne leki stosowane w ginekologii,
- G03 - Hormony płciowe i leki regulujące czynność układu płciowego,
- G04 - Leki stosowane w urologii.
Wśród tych ostatnich wyróżnione są podgrupy:
- G04A - Leki przeciwzakaźne i antyseptyczne,
- G04B - Inne leki stosowane w urologii, łącznie z przeciwskurczowymi (są to: środki zakwaszające, stosowane w urologii leki rozpuszczające konkrementy, leki stosowane w częstomoczu i w nietrzymaniu moczu, leki stosowane w zaburzeniach wzwodu oraz inne leki stosowane w urologii),
- G04C - Leki stosowane w łagodnym rozroście gruczołu krokowego.
Leki urologiczne dla mężczyzn znajdują zatem zastosowanie nie tylko w chorobach układu moczowego, ale również narządów płciowych (np. leki na prostatę).
Mężczyźni często z nieprawidłowościami obu układów - moczowego i płciowego - zgłaszają się do urologa, co nie jest błędne, ponieważ specjalista ten z reguły potrafi rozwiązać problemy z nimi związane - przeprowadzić diagnostykę i zalecić leczenie.
Reklama
Leki urologiczne na nietrzymanie moczu i łagodny rozrost gruczołu krokowego
Nietrzymanie moczu jest powszechną dolegliwością, która w samej Polsce dotyka ponad 2 mln osób. Znacznie częściej dotyka ona kobiety (25-45 proc.) niż mężczyzn, choć i co piąty mężczyzna boryka się z problemem nieprawidłowego oddawania i nietrzymania moczu. Terminem tym określa się każdy stan wycieku moczu z pęcherza o charakterze niekontrolowanym. Istnieją różne formy tej przypadłości:
- wysiłkowe nietrzymanie moczu,
- nietrzymanie moczu z parcia,
- mieszane nietrzymanie moczu,
- nietrzymanie moczu z przepełnienia.
U mężczyzn problem ten wiąże się z reguły z rozrostem gruczołu krokowego, u kobiet natomiast - z zaburzeniami gospodarki hormonalnej lub (częściej) z osłabieniem lub uszkodzeniem mięśni (miednicy mniejszej, mięśni Kegla i tych okalających cewkę moczową).
W zależności od podłoża problemu, zaleca się przyjmowanie różnych leków na nietrzymanie moczu. Tabletki dostępne na receptę, zmniejszające napięcie mięśni pęcherza moczowego i ograniczające jego niekontrolowane skurcze prowadzące do wycieku moczu.
Środki OTC można stosować, kiedy problem nie ma charakteru zaawansowanego. Jeśli jednak ich przyjmowanie nie przynosi spodziewanych rezultatów, należy skonsultować się z lekarzem.
W Klasyfikacji ATC leki stosowane w łagodnym rozroście gruczołu krokowego oznaczone są symbolem G04C i podzielo je na kilka podgrup:
- G04CA - Alfa-adrenolityki,
- G04CB - Inhibitory 5-alfa-reduktazy testosteronu,
- G04CX - Inne leki stosowane w łagodnym rozroście gruczołu krokowego.