Obie strony twojego mózgu są aktywne, uzupełniają się i wspierają się w pracy. Prawa półkula podsunie ci pomysł – a lewa podpowie jak go zrealizować. Tak w dużym skrócie działa twój mózg.
Aby odnosić sukcesy w życiu należy być kreatywnym i umieć przekuwać swoje pomysły w realne działania. A to właśnie zapewnia aktywny mózg i doskonała komunikacja między półkulami.
Lewa i prawa półkula mózgu - za co odpowiadają?
Twój mózg tylko z pozoru dzieli się na dwie identyczne półkule. Każda z nich jest inna i pełni różne funkcje. Poznaj te funkcje i rozwijaj je każdego dnia.
Funkcje lewej półkuli mózgu
Dzięki lewej półkuli mózgu możesz:
- mówić i rozumieć, to, co inni do ciebie mówią
- myśleć logicznie
- analizować różne sprawy
- wykonywać obliczenia matematyczne
- rozpoznawać przedmioty za pomocą dotyku
- pisać
Funkcje prawej półkuli mózgu
Dzięki prawej półkuli możesz:
- być artystą
- myśleć abstrakcyjnie
- tworzyć dzieła muzyczne
- kierować się swoją intuicją
- być kreatywny i wymyślać nietypowe rzeczy
- wyobrażać sobie w przestrzeni różne przedmioty
Specjalizacja danej półkuli - np. lewej w mowie, a prawej w wyobraźni przestrzennej, nie oznacza, że półkule te potrafią realizować swoje funkcje samodzielnie. Aby każda z półkul mózgu mogła działać zgodnie ze swoją specjalizacją, musi zachodzić między nimi nieustanna komunikacja.
Nie ma żadnych różnic w aktywności lub liczbie połączeń́ między komórkami nerwowymi w prawej i lewej półkuli. Każdy z nas jednocześnie używa obu półkul – dzięki temu mózg działa prawidłowo, a my sprawnie radzimy sobie z codziennymi obowiązkami.
Reklama
Prawo i leworęczność
Określenie ręczności - czyli tego, którą ręką w dominujący sposób będziemy się w życiu posługiwać, zależy od uwarunkowanej genetyczne aktywności lewej lub prawej półkuli mózgu. Ponadto, określenie prawo lub leworęczności związane jest z lateralizacją ciała - czyli również ustaloną genetycznie dominującą i rozwijającą się jako silniejszą stroną ciała.
Rozwój dominującej strony ciała wpływa zwrotnie na kształtowanie się półkul mózgu i bierze udział w określaniu prawo lub leworęczności. Półkule mózgu w sposób krzyżowy sterują ruchami kończyn.
Oznacza to, że w przypadku osób praworęcznych, za ruch prawymi kończynami w sposób dominujący odpowiada lewa półkula, a u osób leworęcznych prawa półkula.
Reklama
Prawo i leworęczność u dzieci
U dzieci nie od razu można stwierdzić, która ręka jest dominujaca. Przed drugim rokiem życia jednak, zwłaszcza u dzieci praworęcznych, można zaobserwować tendencję do częstszego wykonywania działań przy użyciu silniejszej ręki. Dzieci wyciągają prawą rękę, gdy chwytają zabawki, chcą się podrapać lub umyć zęby.
Leworęczność u dzieci jest widoczna nieco później. Dzieci leworęczne nawet do trzeciego roku życia potrafią sprawnie posługiwać się obiema rękami, później, po zakończeniu 36 miesiąca życia, dominacja w kierunku lewej ręki staje się coraz wyraźniejsza.
Reklama
Dominacja jednej półkuli nad drugą
Dominacja lewej półkuli nad prawą albo prawej nad lewą powoduje, że sprawniej posługujemy się kończynami po przeciwnej strony ciała. Dominacja jednej półkuli nad drugą kształtuje się w okresie dzieciństwa, zależy od lateralizacji ciała (lewa lub prawa strona ciała kształtuje się jako silniejsza) i jest procesem uwarunkowanym genetycznie.
Wpływ środowiska w tym zakresie nie ma większego znaczenia. Zmuszanie dziecka, aby posługiwało się prawą ręką, gdy wyraźnie zaznaczona jest u niego leworęczność, jest procesem pozbawionym sensu, który nie powinien mieć miejsca, ponieważ może negatywnie wpłynąć na rozwój i prawidłowe kształtowanie się półkul u dziecka.
Reklama
Ćwiczenie na synchronizację półkul mózgu - leniwe ósemki
Każdego dnia możesz usprawniać przepływ informacji między dwiema półkulami, wykonując proste ćwiczenia. Leniwe ósemki to zdaniem ekspertów skuteczny trening dla mózgu synchronizujący obie jego strony! To ćwiczenie pozwoli ci uaktywnić do pracy jednocześnie lewą i prawą strony mózgu. Dzięki temu usprawnisz komunikację między prawą i lewą stroną swojego mózgu.
Leniwe ósemki - instrukcja
Wyciągnij przed siebie rękę i unieś kciuk do góry. Następnie porusz ręką i rysuj w powietrzu leniwą, rozciągnięta w poziomie ósemkę. Rysowanie ósemki rozpocznij od środka i kieruj kciuk w górę, w lewą stronę. Cały czas obserwuj ruch kciuka. Powtórz ćwiczenie drugą ręką.