Co to jest lewatywa i kiedy się ją wykonuje?
Lewatywa to płukanie jelita grubego płynem (który może stanowić wodę zmieszaną z sokiem z cytryny, kawą, ziołami, siemieniem lnianym itp.) przy pomocy wlewnika umieszczonego w odbycie pacjenta.
Co to dokładnie znaczy i co „wychodzi” z jelit? Lewatywa polega na pozbyciu się z organizmu zalegających resztek pokarmowych, pasożytów, grzybów, bakterii, pozostałości po obumarłych komórkach, kamieni kałowych, itp.
Procedura odtruwania ustroju znana jest medycynie od wieków, stosowano ją m.in. zarówno w starożytnych Chinach, czy w Egipcie, jak i w Ameryce Południowej.
Wlew doodbytniczy znany też pod nazwą hydrokolonoterapia czy enema wykonuje się:
- w przypadku zaparć,
- w celu detoksykacji,
- z powodów odchudzających,
- przed porodem,
- przed seksem analnym,
- przed operacją ginekologiczną, itp.
Co jeszcze daje lewatywa? Według zwolenników tej metody, pomaga także na ból głowy, poprawia odporność oraz kondycję skóry, wyzwala pokłady energii, reguluje pracę innych organów, a także oczyszcza krew.
Jednak zanim przeprowadzi się lewatywę, najlepiej udać się do lekarza, by omówić celowość zastosowania tego sposobu oczyszczania organizmu dla danej osoby.
Jeśli medyk uzna wykonanie tego zabiegu za właściwe, wyjaśni jak do niego przystąpić lub poleci odpowiednią klinikę specjalizującą się w profesjonalnym robieniu lewatyw.
Reklama
Jak wygląda lewatywa w szpitalu?
Lewatywę najlepiej wykonać albo wczesnym rankiem, między godziną 5 a 7, albo wieczorem, w okolicy godziny 20-21. (Dzięki temu można spożyć posiłek już koło 10 rano lub po przespanej nocy.)
Co natomiast można jeść po lewatywie? Najlepiej by pierwszy posiłek był koktajlem, a dopiero kilka godzin później treściwszy posiłek, choć najlepiej by był lekkostrawny, np. z chudego mięsa i gotowanych warzyw.
Jak zatem przebiega lewatywa? W szpitalu zazwyczaj wykonuje się ją rano. Najczęściej procedura wygląda tak, że przychodzi salowa i zabiera pacjenta lub pacjentkę do przygotowanego pomieszczenia i układa go w odpowiedniej pozycji na boku.
Jeśli lewatywa wykonywana jest przed porodem, kobieta zazwyczaj leży na fotelu ginekologicznym podczas zabiegu, który trwa maksymalnie 15 minut.
Czasami ciężarnym podawane są jednorazowe zestawy do samodzielnego przeprowadzenia lewatywy. Warto wspomnieć, że nie jest ona jednak konieczna przed cesarką.
Czy taka lewatywa przyspiesza poród? Jest to możliwe, dlatego zazwyczaj wykonuje się ją już na sali porodowej.
Ludzie często oczekują lewatywy przed kolonoskopią, jednak w szpitalach zazwyczaj się jej wtedy nie wykonuje. Podaje się jedynie preparaty przeczyszczające.
Na ile wystarcza taki zabieg i jak długo trwa po nim wypróżnianie? Lewatywa działa niemalże od razu. Samo wypróżnianie może jednak trwać do kilku godzin, zatem ten czas należy doliczyć do wykonywanego zabiegu.
Reklama
Jak zrobić lewatywę w domu?
Przede wszystkim należy się zastanowić, czy domowa lewatywa jest bezpieczna? Odpowiedź na tak zadanie pytanie jest twierdząca, jednak tylko pod warunkiem, że przestrzega się określonych zasad.
Pierwszą z nich jest temperatura wody (może być z kranu) używanej do zabiegu, która powinna oscylować wokół temperatury ciała zdrowego człowieka (około 36-37 stopni Celsjusza). Użycie zbyt ciepłej wody może spowodować naruszenie delikatnej błony odbytu.
Kolejną regułą jest ilość cieczy potrzebnej do wykonania zabiegu. Okazuje się, że wystarczy pół litra, zwłaszcza kiedy wykonuje się lewatywę po raz pierwszy. Można wykorzystać do wlewu doodbytniczego 1-1,5 l wody podczas jednej sesji.
Jak długo trzymać wodę w odbycie? Lewatywę wykonuje się około 10 minut, aż czuje się, że nie można dłużej. Nie powinno się wykorzystywać do tego prysznica ani strzykawki.
Zabieg, nawet ten w domowych warunkach przeprowadza się irygatorem lub przeznaczoną do tego specjalną gruszką. Dostępne są również zestawy wielorazowe. Warto pamiętać, że nie powinno się wykonywać lewatywy bez odpowiedniego sprzętu.
Następną zasadą jest komfort wykonania procedury. Najlepiej wykonać ją w łazience na uprzednio rozłożonym na podłodze kocu, macie bądź ceracie. Choć wiele osób próbuje, lewatywy nie można przeprowadzić w odpowiedni sposób będąc pod prysznicem.
Łatwiej będzie sprzątnąć to pomieszczenie w razie wycieku płynu z odbytu. Można także naszykować poduszkę pod głowę oraz coś do przykrycia ciała.
Bardzo ważną zasadą jest bezpieczeństwo wykonania zabiegu. Jeśli cokolwiek zaniepokoi osobę przeprowadzającą lewatywę, powinna się ona niezwłocznie zgłosić po pomoc lekarską.
Jeśli podczas lub po lewatywie pojawią się takie objawy jak m.in. wymioty, obrzmienie brzucha, skurcze i ból żołądka, należy udać się do lekarza.
A co z lewatywą z czosnku na owsiki? Lekarze nie popierają takiego sposobu. Nie jest to bowiem medyczny sposób na leczenie owsicy, którą powinno się leczyć farmakologicznie, np. stosując leki przeciwpasożytnicze.
Do wykonania lewatywy nie korzystaj także z octu jabłkowego, sody oczyszczonej ani mleka. Choć wydają się one prostymi domowych sposobów na przeprowadzenie lewatywy, nie są one bezpieczne.
Należy również pamiętać, że lewatywy nie można wykonywać codziennie, gdyż może to spowodować uszkodzenie tkanki w odbycie. Jak często zatem można ją stosować? Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.
Reklama
Co jest potrzebne do samodzielnego wykonania lewatywy?
Do wykonania lewatywy w domu potrzebny jest przede wszystkim prosty irygator, który można kupić w każdej aptece. Wlewnik powinien składać się ze specjalnej torebki (gumowej lub foliowej), rurki i kanki doodbytniczej (końcówka lewatywy).
To właśnie przy użyciu owego wlewnika aplikuje się płyn - drugi ważny asortyment niezbędny do wykonania lewatywy. Ów płyn może zawierać mieszankę wody oraz soku z cytryny, kawy, soli, ziół, herbat ziołowych, itp.
Lewatywa z kawy to popularny domowy sposób, a przygotowuje się go w ten sposób, że do około 1 litra wrzącej wody dodaje się mniej więcej 3 łyżki sypanej kawy i miksturę gotuje się przez 10-15 minut. Następnie należy pamiętać o odcedzeniu i przestudzeniu wywaru zanim zostanie on zaaplikowany do odbytu.
Aby lewatywa przebiegła w sposób schludny, należy uprzednio naszykować pomieszczenie, w którym zostanie ona przeprowadzona. Najlepiej zrobić to w łazience: na ceracie, kocu, macie, bądź ręczniku rozłożonym na podłodze lub w wannie.
Reklama
Lewatywa irygatorem w domu krok po kroku
Najpierw do worka irygatora należy wlać wcześniej przygotowany, odcedzony i przestudzony do odpowiedniej temperatury płyn.
Następnie osoba wykonująca sobie lewatywę kładzie się na boku (najlepiej lewym, tak żeby cieczy łatwiej było dostać się do jelita grubego) i umieszcza w odbycie końcówkę lewatywy do tego przeznaczoną (aby zabieg przebiegł jak najmniej inwazyjnie należy posmarować tę końcówkę oraz odbyt oliwą).
Dalej trzeba powoli odkręcić „kranik” torebki irygatora dozując prędkość spływu płynu do jelita grubego. Kiedy cała ciecz spłynie z worka, kankę doodbytniczą wyciąga się z odbytu.
Teraz powinno się leżeć spokojnie na plecach masując brzuch kolistymi ruchami, zgodnymi z kierunkiem przesuwania się wskazówek zegara.
Po kilku- kilkunastu minutach można zacząć chodzić, Z oczywistych względów mogę one mieć nieprzyjemny zapach. Po tym kulminacyjnym momencie należy przyjąć odpowiedni probiotyk, który pomoże odbudować florę jelit.
Reklama
Kto nie powinien wykonywać lewatywy? Przeciwwskazania
Lewatywa nie jest dla wszystkich. Nie stosuje się jej u niemowląt i dzieci, które nie ukończyły trzeciego roku życia. Nu nieco starszych, a więc u młodzieży lewatywa, powinna być przeprowadzona pod nadzorem lekarskim. Nie należy jej wykonywać mydłem, solą fizjologiczną czy zwykłą wodą.
Powinny z niej zrezygnować także osoby chore:
- na serce oraz nerki,
- na wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- hemoroidy,
- które cierpią na nudności, wymioty oraz ból brzucha,
- po zabiegach i operacjach jelita,
- a także kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Reklama
Skutki uboczne lewatywy
Lewatywa, jak każdy zabieg, może mieć też skutki uboczne, zwłaszcza u osób z przeciwwskazaniami do jej wykonania. Najczęściej występuje jedynie podrażnienie, jednak dojść może do niedoboru pewnych pierwiastków, a nawet problemów z nerkami.
Dość często po przeprowadzeniu zabiegu oczyszczania jelita grubego zdarzają się nudności czy wymioty, a także wzdęcia.
Istnieje jednak alternatywa dla lewatywy, która najczęściej przeznaczona jest dla dzieci w określonym wieku. Do oczyszczenia jelit wykorzystać można czopek glicerynowy. Istnieją również płyny do picia i tabletki doustne bez recepty powodujące wypróżnienie.
Wykonana w domu samodzielnie lewatywa może być przyczyną negatywnych skutków. Jeśli przeprowadzi ją specjalista jest ona bezpieczna. Nie powinno mieć się też wówczas żadnych obaw, co do tego, czy jest zdrowa.
Ile kosztuje lewatywa?
Lewatywa wykonywana w domu może kosztować różnie, zależnie od wybranej metody. Cena roztworu do jednorazowego zabiegu wynosi około 10 zł.
Lewatywa przeprowadzana w klinice bądź w szpitalu prywatnym może kosztować w okolicach 60 złotych.
Jeśli lewatywa konieczna jest do wykonania operacji lub przed porodem, szpitale państwowe przeprowadzają ją bezpłatnie.