Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Leworęczność - czy ma wpływ na inteligencję? Cechy osób leworęcznych

Barack Obama, Paul McCartney, Phil Collins i Andrzej Wajda – co łączy te osoby? Wszystkie były lub są leworęczne. Co to oznacza? I czy to prawda, że leworęczni żyją krócej?
Leworęczny mężczyzna zapisuje notatki w notesie.
źródło: 123RF
Spis treści

Osoby leworęczne - cechy

Osoby leworęczne, w odróżnieniu od praworęcznych, piszą, jedzą i wykonują większość czynności wymagających precyzji lewą ręką. Sprawniej funkcjonuje u nich również lewa strona ciała. Tendencja do leworęczności pojawia się w okresie niemowlęcym i utrwala do około 2 roku życia. Badania naukowe dowodzą, że osoby leworęczne posiadają inne cechy charakteru i są obdarzone rozmaitymi zdolnościami. Jakimi?

Reklama

Leworęczność - zalety i wady

Ludzie leworęczni mają bardziej rozwiniętą prawą półkulę mózgu, co sprawia, że są bardziej kreatywne od rówieśników. Zwykle posiadają także większe zdolności manualne, plastyczne i muzyczne, oraz matematyczne. Niestety świat jest bardziej przystosowany do osób praworęcznych, dlatego leworęczni muszą m.in. obsługiwać prawą ręką skrzynię biegów. Również niektóre przedmioty codziennego użytku (np. myszki komputerowe) są zaprojektowane z myślą o osobach praworęcznych.

Reklama

Czy leworęczni żyją krócej?

Badania przeprowadzone wśród Kalifornijczyków wykazały, że osoby leworęczne żyją w tamtym rejonie krócej od praworęcznych aż o 9 lat! Wynika to przede wszystkim z faktu, iż leworęczni częściej ulegają wypadkom, zwłaszcza samochodowym. Warto dodać, że ludzie leworęczni częściej cierpią z powodu zaburzeń układu immunologicznego, chorują na alergie oraz choroby tarczycy.

Reklama

Leworęczność a inteligencja

Z badań genetyków wynika, że geny odpowiadające za bycie prawo- lub leworęcznym mają wpływ na budowę i funkcje mózgu. To wyjaśnia, dlaczego osoby leworęczne posiadają wyjątkowe cechy i uzdolnienia. Leworęczność zwykle wiąże się z większym wysiłkiem umysłowym. Naukowiec z nowojorskiego uniwersytetu St. Lawrence przeprowadził badania, z których wynika, że ludzie leworęczni mają bogatsze słownictwo. Co prawda ich średni iloraz inteligencji nie jest wyjątkowy, jednak jest wśród nich więcej osób o inteligencji ponadprzeciętnej, z ilorazem powyżej 140.

Reklama

Leworęczność - ciekawostki

  • Lewą ręką sprawniej posługuje się obecnie około 10% społeczeństwa. Najmniejszy odsetek osób leworęcznych znajduje się w Azji – jest ich tam zaledwie 3%.
  • W 1992 roku ustanowiono Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Jest on obchodzony 13 sierpnia.
  • Leworęcznym niekoniecznie trzeba się urodzić – można się także nim stać. Leworęczność można wyćwiczyć, kiedy np. z powodu wypadku prawej ręki nie można używać do codziennych czynności.

Reklama

Leworęczność u dzieci

Zdolność wyjątkowo sprawnego posługiwania się lewą ręką jest dziedziczna. Jeśli rodzice są praworęczni, szansa, że dziecko będzie leworęczne wynosi zaledwie 2%. Jeśli zauważamy, że nasz maluch posługuje się raz jedną, a raz drugą ręką, można delikatnie ukierunkować go na tę prawą, ponieważ najprawdopodobniej jest on praworęczny.

Reklama

Sławni leworęczni

Wśród znanych leworęcznych osób znalazło się sporo wybitnych artystów, światowych przywódców i naukowców, m.in. Michał Anioł, Ludwig van Beethoven, Leonardo da Vinci, Andrzej Wajda, Winston Churchill, Barack Obama i Albert Einstein. Leworęczny jest także John McEnroe, przez wielu uważany za jednego z najlepszych i przy tym ekscentrycznych tenisistów wszechczasów.

Czytaj również
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Nauka i wychowanie
Oddziaływanie muzyki na rozwój dziecka
Podobne artykuły
Zajęcia plastyczne jako forma arteterapii
Arteterapia, czyli terapia sztuką. Przykładowe ćwiczenia dla dzieci
Języki obce
5 zalet nauki języków obcych
Matka z dwoma córkami
Jak przygotować dziecko na młodsze rodzeństwo? Poradnik
Mózg w okularach i czapce, który stoi przy tablicy
3 super sposoby na szybką poprawę pamięci w czasie sesji
Budowa mózgu dziecka
Mózg dziecka – jak powinien prawidłowo rozwijać się mózg?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!