Reklama
Libido u kobiet
Libido u kobiet zależy od czynników neurobiologicznych, psychologicznych oraz społecznych. Kluczowy jest poziom żeńskich hormonów płciowych, w tym przede wszystkim estradiolu, zmieniający się zarówno w cyklu całego życia, jak też na przestrzeni cyklu miesięcznego.
Ogromne znaczenie ma również działanie neuroprzekaźników oddziałujących na mózg, takich jak dopamina czy serotonina. Ale nie tylko. Niezwykle ważne są też:
- ogólny stan emocjonalny,
- zaangażowanie uczuciowe,
- poczucie stabilności i bezpieczeństwa,
- akceptacja własnego ciała i swojej seksualności,
- ogół doświadczeń życiowych, w tym dotyczących sfery intymnej,
- wychowanie, system wartości, typ osobowości,
- styl życia, dieta,
- ogólny stan zdrowia.
Termin „libido” ukuł słynny austriacki neurolog Zygmunt Freud – w jego rozumieniu popęd stanowił rodzaj energii życiowej, w dodatku destrukcyjnej. Współcześnie libido definiowane jest jako chęć podjęcia aktywności płciowej – swego rodzaju motywacja oraz zdolność.
Dlatego też popęd w większości modeli naukowych postrzegany jest jako pierwsza faza zachowania seksualnego, niezbędna do tego, by mogło się wydarzyć coś więcej. To libido warunkuje wystąpienie podniecenia, a co za tym idzie - umożliwia odbycie stosunku bądź uzyskanie spełnienia w inny sposób.
Reklama
Spadek libido u kobiet
Spadek libido u kobiet w naturalny sposób występuje w okresie okołomenopauzalnym, co ma związek z obniżeniem stężenia estradiolu, produkowanego w jajnikach, najważniejszego z estrogenów, czyli hormonów płciowych napędzających kobiecą seksualność.
Zachodzące wówczas zmiany w organizmie są tak istotne, że możliwy jest całkowity brak libido. U kobiety czynniki hormonalne wpływają na zmienność popędu także w perspektywie krótkofalowej.
Choć nie jest to regułą, zazwyczaj większa ochota na seks odczuwana jest tuż przed owulacją, natomiast w kolejnych dniach poziom libido stopniowo się obniża.
Silny, negatywny wpływ na popęd mają takie czynniki, jak
- obniżenie temperatury uczuć, kryzys w związku, zdrada,
- niepowodzenia seksualne,
- negatywna samoocena,
- różnego rodzaju traumy,
- przemęczenie, bezsenność, permanentna ekspozycja na stres,
- niepewność sytuacji materialnej,
- choroby (depresja, cukrzyca, nadciśnienie, anemia i wiele innych),
- picie alkoholu, palenie papierosów, zażywanie narkotyków,
- przyjmowanie leków (np. antydepresyjnych lub obniżających ciśnienie),
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
- brak aktywności fizycznej,
- dieta bogata w tłuszcze nasycone i cukry proste.
Dlaczego tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?
Przyjmowanie hormonów wpływa bowiem na układ hormonalny w mózgu kobiety, w pewien sposób nim sterując. Choć z medycznego punktu widzenia tabletki antykoncepcyjne bardzo często regulują równowagę hormonalną, z psychologicznego puntu widzenia mogą ją zaburzać. Każda kobieta ma bowiem swój indywidualny układ z określoną przewagą estrogenów lub gestagenów. Kuracja hormonalna w ten indywidualny układ mocno ingeruje. Skutkiem może być właśnie niechęć do zbliżeń i kontaktów seksualnych.
Taka sytuacja nie musi być bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania terapii hormonalnej, ale powodem do odstawienia konkretnych pigułek. W przypadku zastrzyków hormonalnych skutki uboczne występują po kilku tygodniach lub miesiącach. Każdorazowo o takiej sytuacji należy poinformować lekarza ginekologa. Na polskim rynku dostępne są bowiem tabletki antykoncepcyjne, które nie hamują popędu seksualnego.
Reklama
Jak podnieść libido u kobiet?
Należy pamiętać, że libido u kobiet jest niemierzalne za pomocą obiektywnych wskaźników – nie ma norm określających prawidłowy poziom popędu. Jest to cecha indywidualna, dlatego w seksuologii często parametr ten rozpatruje się nie na tle ogółu populacji, lecz w kontekście zmian zachodzących u konkretnej osoby i jej subiektywnych odczuć.
Ze względu na mnogość czynników potencjalnie stojących za obniżeniem popędu, niezwykle szeroka jest też paleta środków, które można stosować celem zwiększenia popędu. Jak podnieść libido u kobiet?
W zależności od tego, na jakim podłożu występuje problem i jakie jest jego natężenie, w grę wchodzą między innymi następujące stymulatory libido:
- afrodyzjaki, takie jak ekstrakt z korzenia żeń-szeń, a także osławiona „hiszpańska mucha”, czyli substancja pozyskiwana z chrząszczy znanych jako majki lekarskie (łac. Lytta vesicatoria), znana i stosowana od tysięcy lat;
- preparaty bezpośrednio oddziałujące na narządy płciowe, na przykład żele i kremy do stymulacji łechtaczki – ich używanie nie tylko wzmaga przyjemność, ale też dodaje intymnym igraszkom pikanterii;
- suplementy na libido dla kobiet, zwiększające poziom życiowej energii, wpływające na sferę seksualną oraz ogóle parametry zdrowotne.
Reklama
Inne sposoby niskie libido u kobiet
Jeżeli niskie libido u kobiet całkowicie uniemożliwia jakąkolwiek aktywność seksualną lub jest przyczyną niepłodności, konieczne może być wykonanie pogłębionych badań. Lek na libido u kobiet jako taki nie istnieje, w praktyce często jednak w terapii stosuje się środki modyfikujące poziom określonych hormonów. Dobrym przykładem jest tzw. hormonalna terapia zastępcza, stosowana w okresie okołomenopauzalnym.
W niektórych przypadkach niezbędne może też być skorzystanie z pomocy psychologicznej a nawet psychiatrycznej.
Dotyczy to osób dotkniętych traumą, stresem pourazowym, zaburzeniami emocjonalnymi, z obniżoną samooceną, a także mających głęboko zakorzenione i paraliżujące skojarzenie sfery seksualnej z pojęciem grzechu, czy szeroko rozumianej amoralności.
Redukcja tego typu obciążeń w czasie psychoterapii może okazać się kluczowa, jeśli chodzi o odczuwanie pożądania.
Co podnosi libido u kobiet ponadto? Wiele może zmienić rewizja życiowych nawyków. Na co dzień warto dbać o zdrowe odżywianie, właściwą dawkę ruchu na świeżym powietrzu, dobrostan psychiczny, relaks, odpoczynek, sen, a nade wszystko – bliskie, ciepłe i parte na zaufaniu relacje z partnerem seksualnym.