Co to jest likopen?
Likopen jest wielonienasyconym węglowodorem, przedstawicielem licznej (około 700 związków) rodziny karotenoidów – cząsteczek o silnym działaniu przeciwutleniającym (bardziej znani przedstawiciele tej grupy to beta-karoten, luteina i zeaksantyna). Jednakże budowa likopenu jest nieco inna niż pozostałych karotenoidów i uważa się, że stąd wynika jego silniejsze działanie.
Likopen jest jednym z 24 karotenoidów zidentyfikowanych w ludzkim osoczu (reszta jest pochodzenia roślinnego). Jednak człowiek nie jest w stanie sam go syntetyzować, więc musi pobierać go wraz z pokarmem.
Największe stężenie tego związku występuje w pomidorach (Lycopersicon esculentum Mill.), a także w arbuzie, papai, grejpfrucie, marchewce, dyni czy w batatach. Likopen jest odpowiedzialny za czerwony kolor tej rośliny. Oczywistym jest więc, że w czerwonej odmianie pomidora może go być nawet dziesięć razy więcej niż w odmianie żółtej.
Reklama
Właściwości likopenu
Jak było wspomniane wcześniej, właściwości likopenu są determinowane przez liczne wiązania podwójne zawarte w łańcuchu węglowodorowym tego związku. Działanie likopenu polega głównie na wychwytywaniu wolnych rodników i aktywnych form tlenu, przez co zapobiegają stresowi oksydacyjnemu.
Wolne rodniki to cząsteczki posiadające niesparowany elektron, co sprawia, że są bardzo wysoce reaktywne i są w stanie zniszczyć każdą strukturę chemiczną, z którą się zetkną (nawet DNA, które jest dodatkowo chronione w jądrze komórkowym).
Wszelkie zmiany i uszkodzenia nici DNA powodują mutacje, co prowadzi do wielu chorób, z wszelkiego rodzaju nowotworami na czele. Dlatego tak istotna dla organizmu jest ochrona przed tymi wolnymi rodnikami, która manifestuje się w postaci szeregu antyoksydantów, związków wymiatających wolne rodniki i reaktywne formy tlenu – a likopen jest spośród nich jednym z najsilniejszych.
Właściwości likopenu sprawiają, że przeciwdziała on powstawaniu nowotworów, ale także jest pomocny przy problemach krążeniowych – istotnie wpływa on na poziom cholesterolu – szczególnie szkodliwej frakcji LDL.
Reklama
Likopen w tabletkach
Likopen dostarczany ze zbilansowanym posiłkiem w zupełności wystarczy żeby zaspokoić zapotrzebowanieczłowieka, jednak nie każdy stosuje odpowiednią dietę. W takim wypadku dobrą alternatywą mogą być suplementy z likopenem.
Gdzie kupić likopen w tabletkach? Warto przejść się do apteki, gdyż tam na pewno znajdziemy wartościowe preparaty, które są rzetelnie i dokładnie udokumentowane – co potwierdza ich bezpieczeństwo i skuteczność. Suplementy sprzedawane w aptekach zawsze pochodzą ze sprawdzonych źródeł, więc najbezpieczniej jest kupować je właśnie tam.
Cena likopenu jest oczywiście uzależniona od producenta i waha się od 30 do nawet 100 zł za opakowanie.
Reklama
Likopen w pomidorach i innych produktach
Gdzie jest najwięcej likopenu? Związek ten jest bardzo powszechny w naturze. Zawierają go arbuzy, truskawki, grejpfruty czy morele. Jednak najwięcej jest likopenu w pomidorach – szczególnie tych czerwonych, gdyż likopen odpowiada za jego czerwoną barwę.
Występowanie likopenu w pomidorach jest jednak uzależnione też od gatunku oraz warunków hodowli. Wysoka temperatura negatywnie oddziaływuje na tworzenie się likopenu w roślinie – szacuje się, że jego zawartość jest większa w miesiącach zimowych niż letnich.
Mimo, że temperatura ma negatywny wpływ na produkcję likopenu w pomidorach, to już ten sam pomidor poddany na przykład gotowaniu posiada wyższe stężenie likopenu niż w stanie surowym. Jednakże największa zawartość występuje w przetworach pomidorowych – szczególnie w koncentratach, sosach, sokach czy ketchupie.
Te bogate w likopen produkty mogą być wystarczającym źródłem tego związku w diecie człowieka. Warto je także dodawać do tłustych potraw, gdyż likopen najlepiej rozpuszcza się właśnie w tłuszczach i dzięki temu jego bioprzyswajalność jest najwyższa.
Reklama
Napój likopenowy
Jak już było wspomniane, najbardziej bogate w likopen preparaty to wszelkiego rodzaju przetwory z pomidorów. Tak zwany napój likopenowy może być po prostu sokiem pomidorowym lub jego różnymi wariacjami, które można zrobić samemu lub kupić w sklepie ze zdrową żywnością.
Taka swego rodzaju bomba antyoksydacyjna na pewno będzie korzystna dla organizmu, gdyż chroni przed stresem oksydacyjnym, mającym niszczycielski wpływ na organizm, a także dobrze wpływa na poziom cholesterolu.