Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚
Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚
Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚

Limfadenektomia, czyli usunięcie węzłów chłonnych. Jakie są wskazania i skutki operacji?

Limfadenektomia, czyli chirurgiczne usunięcie węzłów chłonnych, to zabieg wykonywany głównie w diagnostyce i terapii onkologicznej. Jakie są dokładnie wskazania do operacji i jak wrócić do sprawności po leczeniu?
Kobieta trzymająca się pod pachą
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Usunięcie węzłów chłonnych to narzędzie diagnostyczne i terapeutyczne, zwłaszcza w onkologii. Zakres przeprowadzanej operacji zależny jest od zaawansowania choroby.
  • Limfadenektomia niesie za sobą skutki zdrowotne, wpływające na ogólną kondycję i sprawność pacjenta. Aby je zminimalizować, należy poddać się rehabilitacji.
  • Przy wsparciu lekarza i fizjoterapeuty, pacjent po limfadenektomii może wrócić do normalnego życia. Ważne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia i stosowanie się do zaleceń specjalistów.
Spis treści

Reklama

Czym jest limfadenektomia i kiedy się ją wykonuje?

Limfadenektomia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu węzłów chłonnych (limfatycznych). Wskazaniem do jego wykonania bywają niekiedy poważne infekcje i choroby zapalne, ale operację przeprowadza się przede wszystkim, gdy wyniki badań obrazowych i biopsji w danym obszarze, sugerują obecność przerzutów nowotworowych.

W zależności od zakresu zabiegu, wyróżnia się limfadenektomię regionalną i radykalną. W pierwszym przypadku, usuwa się tylko wybrane węzły chłonne z otoczenia guza. Operacja radykalna natomiast, polega na wycięciu większości lub wszystkich węzłów limfatycznych w pobliżu zmiany nowotworowej.

Pod względem lokalizacji guza, wymienić można limfadenektomię pachową, pachwinową, szyjną, śródpiersiową, miedniczą, zaotrzewnową i krezkową.

Limfadenektomia w przebiegu różnych schorzeń

Przykłady rozległych operacji onkologicznych połączonych z limfadenektomią to m.in.:

  • mastektomia radykalna – usunięcie całej piersi i węzłów limfatycznych pachowych,
  • usunięcie tarczycy i węzłów chłonnych – usuwa się tu cały gruczoł tarczowy i sąsiadujące węzły limfatyczne szyjne,
  • histerektomia radykalna – usuwana jest macica, jajniki i jajowody z okolicznymi węzłami znajdującymi się w miednicy,
  • usunięcie prostaty i węzłów chłonnych – oprócz prostatektomii (usunięcia gruczołu krokowego), operacji podlegają okoliczne węzły miednicze.

Celem limfadenektomii, w każdym przypadku, jest usunięcie przerzutów, ograniczenie dalszego rozprzestrzeniania się nowotworu, a co za tym idzie, poprawa rokowań pacjenta.

Jak przebiega operacja usunięcia węzłów chłonnych?

Usunięcie węzłów chłonnych to, w zależności od jej zakresu, operacja przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Poprzedza ją poszerzona diagnostyka, m.in.: badania laboratoryjne, w tym morfologia krwi, badania obrazowe – USG, tomografia lub rezonans magnetyczny i szczegółowy wywiad z pacjentem.

W dniu zabiegu chory powinien pozostać na czczo, a operowany obszar poddawany jest niekiedy depilacji. Limfadenektomię przeprowadza się poprzez wykonanie nacięcia w odpowiednim miejscu. Po usunięciu węzłów chłonnych, ranę zamyka się szwami. W niektórych przypadkach konieczne jest założenie drenu odprowadzającego płyn – krew, limfę i wysięk surowiczy.

Ile trwa operacja usunięcia węzłów chłonnych?

Najczęściej od jednej do kilku godzin. O dokładnym czasie trwania zabiegu decyduje jego zakres i lokalizacja zmienionych chorobowo węzłów limfatycznych. Po operacji pacjent pozostaje pod obserwacją, a czas hospitalizacji zależy od rozległości zabiegu i ogólnego stanu zdrowia chorego.

Reklama

Skutki i powikłania po zabiegu

Limfadenektomia, z uwagi na jej inwazyjność, może wywołać różne dolegliwości pozabiegowe u pacjenta. Skutkiem usunięcia węzłów chłonnych bywa m.in. ból i zaburzenia czucia w obrębie operowanego obszaru oraz ograniczenia ruchowe. Częstym powikłaniem jest także obrzęk limfatyczny kończyn i poddanej zabiegowi okolicy. Wynika on z utrudnionego odpływu limfy (chłonki), czyli płynu tkankowego krążącego w układzie limfatycznym.

Z uwagi na to, że układ limfatyczny jest kluczowy dla odporności organizmu, wszelkie zaburzenia pooperacyjne w jego funkcjonowaniu, mogą również prowadzić do zwiększonej podatności na infekcje oraz rozwoju przewlekłych stanów zapalnych.

Reklama

Życie i rehabilitacja po limfadenektomii

Życie po usunięciu węzłów chłonnych np. pachwinowych, pachowych czy szyjnych wymaga od pacjenta regularnej pracy w celu przywrócenia sprawności i komfortu w codziennym funkcjonowaniu.

Aby zminimalizować nieprzyjemne objawy i ryzyko powikłań, pacjentom zaleca się rehabilitację. Powrót do zdrowia i sprawności ułatwiają m.in. regularnie wykonywane ćwiczenia dla pacjentów po usunięciu węzłów chłonnych oraz techniki manualne. Ich rodzaj i intensywność ustala fizjoterapeuta.

W celu zminimalizowania bólu, zmniejszenia obrzęku i poprawy ukrwienia, stosuje się masaż limfatyczny. Niektórzy pacjenci powinni nosić opaski uciskowe, które również pozwalają radzić sobie z zastojem chłonki.

Pomocne, zwłaszcza u osób z bliznami ograniczającymi ruch, jest stosowanie preparatów zmiękczających bliznę, zapobiegających jej przerostowi, a także minimalizujących opuchliznę. Warto zwrócić uwagę, aby stosowane żele czy maści posiadały składniki antybakteryjne, co pomoże zapobiec zakażeniom w trakcie gojenia i przyspieszy regenerację tkanek.

Czytaj również

Bibliografia

  • J. Łuczak, J. Kozikowska, Obrzęk limfatyczny – patomechanizm, podział, zasady leczenia, Przewodnik Lekarza 2001, 4, 5, 48-54.
  • J. Piekarski, D. Nejc, P. Sęk, K. Wroński, A. Jeziorski, Wczesny rak piersi a limfadenektomia pachowa – czy wszystko jest oczywiste? Współczesna Onkologia 2004, vol. 8;6 (280––284).
  • M. Wierzbicka, E. Waśniewska, W. Szyfter, Postępowanie w przerzutach do węzłów chłonnych w przebiegu raka tarczycy, Otolaryngologia Polska 2008, Volume 62, Issue 3, Pages 267-271.
  • P. Gibowska, M. Wichtowski, D. Murawa, Limfadenektomia pachowa – trudności operacyjne, Chirurgia po Dyplomie 2022, https://podyplomie.pl/chirurgia/37391,limfadenektomia-pachowa-trudnosci-operacyjne [dostęp z dnia 11.02.2025].
  • R. Madetko, B. Ćwiertnia, Rehabilitacja po mastektomii, Problemy Pielęgniarstwa 2008, nr. 4, tom 16, str, 397-400.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Diagnostyka i leczenie onkologiczne
Markery nowotworowe - jakie są normy? Badanie i cena
Osoba w czasie badania markerów nowotworowych
Kiedy lekarz decyduje o podaniu chemioterapii? Wywiad z onkologiem
Limfadenektomia, czyli usunięcie węzłów chłonnych. Jakie są wskazania i skutki operacji?
Kobieta trzymająca się pod pachą
Podobne artykuły
Kobieta po chemioterapii
Chemioterapia - ile trwa cykl? Rodzaje i skutki uboczne
Zdjęcie RTG
Radioterapia – skutki uboczne. Na czym polega i ile trwa?
Lekarz w fartuchu i napis brachyterapia
Brachyterapia – czy boli i na czym polega? Samopoczucie po
Krwioplucie
Plucie krwią może być pierwszym objawem raka płuc
Port naczyniowy (dożylny) - jak wygląda i na czym polega jego pielęgnacja? Powikłania

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Na jakie cechy preparatu na blizny zwracasz największą uwagę?
Contractubex