Lody na ból gardła - fakt czy mit?
Gdy ból gardła atakuje latem, niektórzy stosują lody na ból gardła? Niektórzy mówią, że tak. Sposób to jednak tyleż stary, co i niesprawdzony. Skuteczne leczenie anginy lodami jest jednym z utrwalonych mitów paramedycznych, funkcjonujących w tradycyjnych przekazach, lecz nie znajdujących jednoznacznego potwierdzenia w badaniach naukowych.
Oczywiście większość mitów zawiera pewną szczyptę prawdy i nie inaczej jest w tym przypadku. Jak zawsze kluczowe jednak jest wyselekcjonowanie suchych faktów.
Czy lody pomagają na ból gardła? Skąd pomysł, by tego typu dolegliwość leczyć za pomocą lodów? Jak pogodzić ów mit z przekonaniem, że to lody właśnie są najczęstszym źródłem wakacyjnych zachorowań?
Reklama
Czy lody są dobre na ból gardła?
Czy lody są dobre na ból gardła? Z medycznego punktu widzenia odpowiedź jest niejednoznaczna, a wszelkie tezy - słabo udokumentowane. Najbliższe prawdy wydaje się twierdzenie, że jedzenie lodów może być relatywnie skuteczną, ale czysto doraźną metodą łagodzenia dolegliwości bólowych, w dodatku – o krótkotrwałym działaniu.
Cały efekt polega w tym przypadku na jednym z naturalnych mechanizmów znieczulających, czyli zmrożeniu. W ten sposób zmniejszona nieco zostaje wrażliwość zakończeń nerwowych. Zimno łagodzić też może obrzęk błon śluzowych. Czy to wystarcza, by powiedzieć, że lody są dobre na ból gardła?
Reklama
Leczenie anginy lodami?
Leczenie anginy lodami, podobnie jak zwykłego zapalenia gardła, grypy czy przeziębienia ma charakter – o ile w ogóle – wyłącznie objawowy. W żaden sposób nie oddziałuje jednak na przyczynę choroby. Należy pamiętać, że wymienione wyżej schorzenia mają podłoże bakteryjne lub wirusowe – lody zaś nie mają działania przeciwdziałającego owym drobnoustrojom.
Skłania to do refleksji, że w przypadku anginy czy innej choroby obejmującej błony śluzowe gardła, warto sięgnąć po metody mniej pociągające, za to zdecydowanie bardziej skuteczne.
Mowa w tym kontekście oczywiście o dostępnych w aptekach profesjonalnych środkach na ból gardła, działających zarówno na objawy (znaczenie silniej i dłużej niż lody), jak też na przyczyny (w odróżnieniu od lodów).
Na marginesie warto dodać, że medykamenty – w świetle obecnej wiedzy naukowej - będą skuteczniejsze od wszelkiego rodzaju „domowych sposobów”, nie tylko tak kontrowersyjnych, jak lody, ale też tych „sprawdzonych”, jak czosnek, miód czy okłady z ziemniaka. Pamiętajmy, że tak zwane naturalne metody na ból gardła stosujemy wyłącznie wspomagająco lub w przypadku infekcji o słabym natężeniu.
Ból gardła to jeden z najczęstszych objawów atakującej organizm infekcji. Kiedy dotyka całą rodzinę, warto sięgnąć po uniwersalny produkt, który będzie skuteczny na każdy ból. Na rynku dostępne są preparaty w aerozolu, działają przeciwzapalnie i odkażająco.
Reklama
Czy kiedy boli gardło, można jeść lody?
Wiemy już, że lody nie są najskuteczniejszą metodą na ból gardła. Nawet jeśli pomagają, to tylko doraźnie. Otwarte pozostaje pytanie – czy na dłuższą metę nie szkodzą jeszcze bardziej? Czy nie powodują dalszego pogorszenia stanu zdrowia?
Czy kiedy boli gardło, można jeść lody? Na to pytanie znów brak jest jednoznacznej, podpartej badaniami odpowiedzi, wiele jednak wskazuje, że w sytuacji, gdy do infekcji już doszło, dodatkowych szkód lody nie wyrządzą. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku osób zupełnie zdrowych, dla których ochłoda w postaci lodów może się skończyć nagłym zachorowaniem na anginę, lub inną infekcję. Dlaczego tak się dzieje?
Reklama
Angina ropna a lody
Angina ropna a lody – prawda czy mit? Nie jest tak, jak zwykło się stereotypowo uważać, że chorobę bezpośrednio powoduje wychłodzenie gardła lodami. Zimno powoduje jednak osłabienie odporności organizmu, czego efektem jest podatność na działanie bakterii i wirusów odpowiedzialnych za rozwój anginy, grypy czy przeziębienia. Reasumując i porządkując wiedzę:
- jedzenie lodów może doprowadzić do anginy i innych schorzeń bakteryjnych i wirusowych;
- jedzenie lodów w czasie anginy może łagodzić ból, ale nie zwalcza przyczyn choroby;
- zdecydowanie bardziej skuteczną i polecaną metodą leczenia bólu gardła, jest stosowanie profesjonalnych środków do tego przeznaczonych.