Co to jest łojotok?
Łojotok to określenie na wzmożoną pracę gruczołów łojowych, znajdujących się w skórze. Największa ilość tych gruczołów występuje w skórze głowy oraz twarzy, dlatego łojotok najczęściej dotyczy tych miejsc na ciele.
Nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły znajdujące się w twarzy powoduje, że cera się błyszczy, zwłaszcza w tzw. strefie T, obejmującej czoło, nos i brodę.
Zaś łojotok skóry głowy skutkuje nadmiernym przetłuszczaniem się włosów, które często prowadzi do łupieżu oraz może doprowadzić do łysienia.
Przyczyny łojotoku nie są do końca znane. Wskazuje się, że schorzenie rozwija się najczęściej na skutek zmian hormonalnych, a konkretnie wskutek nadmiaru androgenów i progesteronu. Źródłem łojotoku może być też niedobór witamin A, E, C, PP i B2.
Wśród możliwych przyczyn tej dolegliwości wymienia się także:
- niewłaściwą higienę,
- nieodpowiednią dietę,
- stres,
- predyspozycje genetyczne,
- warunki klimatyczne (minusową temperaturę).
Reklama
Rodzaje łojotoku
Ponieważ najwięcej gruczołów łojowych znajduje się w skórze głowy oraz twarzy, to wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje łojotoku:
- łojotok skóry głowy,
- łojotok na twarzy.
Pierwszy rodzaj łojotoku ściśle wiąże się z pojęciem łupieżu. Zazwyczaj osoby zmagające się z nadmiernym wydzielaniem łoju przez gruczoły znajdujące się w skórze głowy cierpią na łupież. Początkowo suchy, charakteryzujący się sypaniem z głowy białych, suchym łusek, a następnie tłusty, kiedy łuski stają się żółte i wilgotne. Łupież łojotokowy często prowadzi do rozwoju łojotokowego zapalenia skóry głowy – choroby przewlekłej i nawracającej.
Łojotok skóry twarzy często współwystępuje z trądzikiem, czyli chorobą dermatologiczną, która charakteryzuje się tworzeniem się na skórze wykwitów w postaci zaskórników, grudek, krost, cyst, a nawet guzów, torbieli i owrzodzeń. Ponadto nadmierny łojotok twarzy bywa także pierwszą manifestacją choroby o nazwie łojotokowe zapalenie skóry twarzy.
Reklama
Objawy łojotoku
Wiele osób zastanawia się, jak rozpoznać łojotok. Schorzenie objawia się przede wszystkim nadmiernym wydzielaniem łoju. Można go zatem rozpoznać po tłustej, lśniącej cerze z widocznymi ujściami gruczołów łojowych, zaś skóry głowy po nadmiernym przetłuszczaniu się włosów.
Jak jeszcze się objawia łojotok? Może manifestować się:
- świądem,
- pieczeniem,
- zaczerwienieniem,
- nadmiernym łuszczeniem się skóry.
Warto pamiętać, że łojotok sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnych lub grzybiczych, dlatego u osób zmagających się z nadmiernym wydzielaniem sebum często diagnozuje się stany zapalne skóry.
Reklama
Jak zlikwidować łojotok na twarzy?
W przypadku łojotoku owłosionej skóry głowy lub twarzy należy przede wszystkim skupić się na odpowiedniej pielęgnacji. Tłusta, lśniąca cera z widocznymi ujściami gruczołów łojowych wymaga odpowiedniego oczyszczania i regularnego złuszczania martwego naskórka.
Do pielęgnacji takiej cery zalecane są kosmetyki zawierające w składzie kwas salicylowy i glikolowy, które mogą odblokować pory zatkane nadmiarem łoju. Nie należy też zapominać o nawilżaniu twarzy. Tłusta cera także go potrzebuje, dlatego po codziennych zabiegach oczyszczających warto posmarować twarz kremem nawilżającym o delikatnej formule, który nie zapycha porów.
Co na łojotok skóry głowy warto zastosować? Najważniejszym kosmetykiem w codziennej pielęgnacji będzie szampon do włosów, który ma składzie następujące substancje:
- kwas salicylowy (złuszczający skórę),
- siarka (wykazuje działanie bakteriobójcze i grzybobójcze),
- siarczek selenu (działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie),
- cynk (działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie),
- oczyszczona smoła pogazowa (działa odkażająco i przeciwświądowo).
Można także wypróbować domowych sposobów na łojotok. Zwolennicy medycyny naturalnej polecają stosowanie ziołowych naparów, zwłaszcza z szałwii i rumianku. W przypadku łojotoku skóry głowy zalecane są ziołowe płukanki do włosów, zaś twarz można przemywać wacikiem nasączonym ziołowym wywarem.
Reklama
Jak leczyć łojotok?
Jeśli opisane zabiegi pielęgnacyjne nie przyniosą rezultatów, należy zasięgnąć porady lekarza dermatologa lub endokrynologa.
W leczeniu łojotoku o dużym nasileniu stosuje się:
- antybiotyki,
- hormony (antyandrogeny),
- retinoidy,
- witaminy A, E, C, PP, B2.
Istotą rolę w leczeniu schorzenia odgrywa także dieta. Pacjentom zaleca się ograniczenie spożycia tłuszczów i cukrów. Niewskazane są ostre przyprawy, napoje alkoholowe, wędzone wędliny oraz sery pleśniowe. Wśród produktów wskazanych wymienia się natomiast pokarmy bogate w białko oraz witaminy A, E, C, PP i B2.
Ważne jest też odpowiednie nawadnianie organizmu. Chorym zaleca się pić co najmniej 2 litry niegazowanej wody mineralnej. Oprócz tego warto pić zieloną herbatę, ponieważ zawiera w sobie antyoksydanty.