Czym jest łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt? Przyczyny
Zmiany łojotokowe u niemowląt i starszych dzieci są wywoływane m.in. przez grzyby drożdżopodobne lub drożdżaki, które mogą namnożyć się w organizmie malucha na skutek jakiegokolwiek stanu zapalnego.
Schorzenie często wiąże się również z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. W wyniku nadmiernej ilości wydzielanego przez nie łoju, powstają plamy rumieniowe pokryte tłustymi, żółtymi łuskami.
Miejsca narażone na ich wystąpienie to przede wszystkim skóra głowy i twarzy oraz górna część tułowia.
ŁZS może pojawić się także w okolicach intymnych dziecka. Wtedy mówimy o tak zwanych zmianach pieluszkowych.
Zmiany zazwyczaj swędzą, a w ostrych przypadkach przybierają postać wyprysków łojotokowych z wysiękiem. Jak jeszcze się objawiają?
Reklama
Objawy łojotokowego zapalenie skóry u niemowląt
Jak już wiadomo objawy ŁZS mogą pojawić się nawet u niemowląt. U najmłodszych, łojotokowe zapalenie skóry często przebiega pod postacią ciemieniuchy, czyli miękkich, tłustych łusek pojawiających się na głowie.
Choć sama ciemieniucha nie jest ostrym stanem zapalnym, może do takiego doprowadzić - wówczas zmiany skórne zaczynają obejmować twarz i górną część tułowia dziecka.
Pojawia się wtedy świąd, a także może wystąpić sączący się wyprysk łojotokowy. U starszych dzieci ŁZS jest zazwyczaj efektem wystąpienia innych stanów zapalnych, które w znaczący sposób osłabiają odporność. Wtedy zmiany mogą przybrać formę łupieżu oraz rumieni. Rzadziej pojawia się natomiast wyprysk łojotokowy.
Warto pamiętać, że łojotokowe zapalenie skóry nie jest objawem alergii, w tym atopowego zapalenia skóry czy skazy białkowej, choć czasami może wyglądać podobnie. Dlatego niezwykle ważna jest dokładna diagnostyka.
Reklama
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt
Jak leczyć ŁZS u niemowląt? Ważne, aby jak najszybciej ustalić przyczynę wystąpienia objawów, ponieważ tozdecyduje o najlepszych metodach leczenia.
W przypadku noworodków łojotokowe zapalenie skóry najczęściej pojawia się w wyniku nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Lekarze najczęściej zalecają wtedy wzmożoną higienę z wykorzystaniem odpowiednich, delikatnych preparatów.
Szczególną uwagę należy zwrócić również na dokładne osuszanie skóry malucha po kąpieli i odpowiedniej pielęgnacji. Czym później smarować niemowlę?
Na łagodne zmiany może zadziałać oliwka dla dziecka. W przypadku wyjątkowo ostrych zmian natomiast może pojawić się konieczność zastosowania kremu bądź maści przeciwgrzybiczej.
U starszych dzieci obok wyeliminowania stanu zapalnego, który najczęściej bywa przyczyną wystąpienia ŁZS równie ważna jest odpowiednia higiena i stosowanie leków o działaniu przeciwgrzybiczym. Powszechnie przepisywane dorosłym sterydy są zalecane jedynie w najcięższych przypadkach.
U dzieci z łojotokowym zapaleniem skóry głowy konieczne może być stosowanie szamponu z cyklopiroksolaminą. Nie jest on powszechnie używany przypadku niemowląt, gdyż najczęściej nie mają one włosów, a preparat może mieć dla nich zbyt ostre działanie.
Ile natomiast trwa leczenie łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt? Jeśli leki zostaną dobrane odpowiednio, mogą one wyleczyć chorobę w ciągu kilku tygodni. W ciężkich przypadkach ŁZS trwa nawet do pierwszego roku życia.
Czy łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt mija samoistnie i kiedy? W łagodnych przypadkach jest to możliwe. Zazwyczaj zmiany zanikają pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia, jednak mogą powracać i wymaga odpowiedniej pielęgnacji przez całe życie.
Reklama
Domowe sposoby na ŁZS u niemowląt. Jak zapobiegać jego nawrotom?
ŁZS to choroba, która ma tendencje do nawracania. Warto pamiętać o domowych sposobach na łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt, by zapobiegać ponownemu wystąpieniu choroby u swojego dziecka.
Rodzice dzieci, u których już raz zdiagnozowano ŁZS muszą w szczególny sposób dbać o higienę swoich pociech, najlepiej z użyciem specjalnych kosmetyków przeznaczonych dla skóry wrażliwej.
Ograniczenie stresu najmłodszych i niedopuszczanie do pojawiania się stanów zapalnych również zminimalizuje ryzyko wystąpienia schorzenia. Niezwykle ważne jest także szybkie reagowanie na pierwsze zmiany, które mogą sugerować nawrót łojotokowego zapalenia skóry. Jeśli *podejmie się szybkie działania, choroba będzie miała znacznie łagodniejszy przebieg.