Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗

Łożysko na przedniej ścianie - jakiej wielkości jest brzuch i jak czuć ruchy dziecka?

Łożysko na przedniej ścianie jest prawidłowym ułożeniem, które nie zakłóca przebiegu ciąży. Często niesłusznie mylone jest z łożyskiem przodującym (zagrażającym ciąży). Położenie na przedniej ścianie macicy w pełni uznawane jest za normę. Przeczytaj, co oznacza.
Kobieta w ciąży prezentująca zdjęcia z badania USG
Fot. 123RF
W skrócie
  • Ułożenie łożyska w określonych przypadkach może oznaczać pewne nieprawidłowości. Przy łożysku umieszczonym na przedniej stronie macicy nie występuje zagrożenie dla ciąży.
  • Takie położenie nie jest patologią ciąży i oznacza tylko jego umiejscowienie, w pełni prawidłowe.
  • Warto pamiętać, iż łożysko na przedniej ścianie nie oznacza łożyska przodującego - to dwa odrębne terminy medyczne.
Spis treści

Co oznacza łożysko na przedniej ścianie?

Co oznacza termin „łożysko na przedniej ścianie” (anterior placenta)? To sformułowanie dokładnie określa, gdzie znajduje się ten szczególny narząd płodowy.

Łożysko przyczepia się do ścian macicy i może być położone na tylnej lub przedniej ścianie macicy - oba te położenia są prawidłowe.

Ułożenie łożyska na przedniej ścianie zapewnia mu prawidłowe funkcjonowanie i nie stwarza zagrożenia dla ciąży, która rozwija się prawidłowo. Takie położenie oznacza, że łożysko jest zlokalizowane bliżej zewnętrznej części brzucha.

Czym jest samo łożysko? Jest narządem przejściowym, który odgrywa główną rolę w przebiegu ciąży, odżywiając rozwijający się płód i wspierając jego oddychanie.

Powstaje z tkanek matki i dziecka, jego średnica wynosi około 20 cm. Ten narząd płodowy tworzy się w momencie zagnieżdżenia zarodka w macicy.

Prawidłowe ułożenie łożyska to umiejscowienie na ścianie przedniej, na ścianie tylnej i w dnie macicy. Dozwolone są także warianty pośrednie lub połączenia wymienionych powyżej różnych form ułożenia, na przykład na ścianie przedniej i w dnie, na ścianie przedniej po prawej stronie, na ścianie tylnej po lewej stronie.

Nie ma wątpliwości, iż „przednia” lokalizacja łożyska jest w pełni prawidłowa. Ułożenie tego narządu ma ogromne znaczenie przy porodzie i wpływa na jego formę - od tego zależy, czy poród będzie przebiegał siłami natury czy przy wsparciu cesarskiego cięcia.

Często pojawia się wątpliwość, czy łożysko na przedniej ścianie a łożysko przodujące to te same terminy medyczne. Musimy pamiętać, iż łożysko na przedniej ścianie nie jest synonimem łożyska przodującego, a są to całkowicie odrębne pojęcia.

Przodujące wskazuje na nieprawidłową lokalizację z uwagi na przesłanianie szyjki macicy. Jest zagrożeniem dla porodu i już od początku wskazuje na konieczność zaplanowania cesarskiego cięcia.

W tym przypadku nie można także uprawiać seksu w czasie ciąży i podejmować aktywności fizycznej. Przy łożysku na przedniej części macicy te zakazy nie obowiązują.

Bezpiecznym ułożeniem jest także łożysko na tylnej ścianie. Wtedy znajduje się ono bliżej kręgosłupa, czyli najbliżej pleców matki po lewej lub prawej stronie. 

Podsumowując - łożysko na przedniej ścianie to w pełni prawidłowe ułożenie po tej stronie macicy, które nie zwiastuje komplikacji w czasie ciąży i porodu .

Łożysko na przedniej ścianie nisko a wysoko

Ułożenie łożyska na przedniej ścianie może pojawić się w dwóch wariantach: wysoko i nisko. Różnice między tymi położeniami wpływają przede wszystkim na odczucia ciężarnej i konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań.

Łożysko na przedniej ścianie nisko ułożone oznacza, iż jest ono ułożone bliżej kanału szyjki macicy. W niektórych przypadkach może nawet oznaczać pokrycie części wewnętrznego kanału szyjki.

Jest to częsta przyczyna krwawień w czasie drugiego trymestru, ale nie powoduje bólu. Z pewnością taki stan wymaga odpowiedniej opieki medycznej i monitorowania na bieżąco sytuacji. Z reguły to ułożenie nie oznacza zagrożonej ciąży.

Łożysko na przedniej ścianie wysoko umieszczone nie oznacza komplikacji, ale może wymagać zaplanowania porodu.

Reklama

Łożysko na przedniej ścianie a wielkość brzucha 

Czy istnieje zależność pomiędzy położeniem łożyska na przedniej ścianie a wielkością brzucha? Umiejscowienie (przyczepienie się) łożyska w tej części macicy nie ma specjalnego wpływu na wielkość brzucha.

O tym, czy brzuch ciężarnej jest mały czy duży decydują zupełnie inne czynniki. W dużej mierze wielkość brzucha zależy od wielkości i wagi dziecka, sylwetki kobiety, jej predyspozycji genetycznych i ilości wód płodowych.

U szczupłych pań zaokrąglony brzuszek pojawi się zawsze wcześniej niż u pań z większą wagą. Podobnie jest u kobiet, które rodzą po raz kolejny - tutaj większy brzuch pojawia się szybciej niż u pierworódek. W tych sytuacjach nie ma znaczenia ułożenie łożyska na przedniej ścianie macicy. 

Reklama

Łożysko na przedniej ścianie a ruchy dziecka

Odczuwanie ruchów dziecka jest dla wielu kobiet symbolem poczucia bezpieczeństwa i przekonaniem, że nic złego się nie dzieje, a płód rozwija się prawidłowo.

Zawsze w pierwszym etapie ciąży ruchy malucha są jeszcze słabe, ale w miarę wzrostu płodu stają się silniejsze. Większość przyszłych mam odczuwa je pomiędzy 16 a 20 tygodniem ciąży.

Umiejscowienie łożyska na przedniej ścianie i słabe ruchy płodu to naturalna zależność. Położenie łożyska ma w tej kwestii duże znaczenie i wpływa na odczucia mamy, istnieje bowiem znacząca zależność pomiędzy umiejscowieniem łożyska na przedniej ścianie a ruchami dziecka.

Jeśli łożysko przyczepione jest do przedniej części macicy to ruchy dziecka stają się odczuwalne dopiero po 28 tygodniu ciąży. Stają się wtedy na tyle silne, że można je już wyraźnie zaobserwować.

To umiejscowienie łożyska nie sprzyja wyczuwaniu ruchów w prawidłowym czasie, czyli po 16 tygodniu.

Przyszłe mamy nie powinny się jednak niepokoić, to naturalne zjawisko, że odczuwanie pierwszych ruchów dziecka przy łożysku przyczepionym na przedniej ścianie jest opóźnione.

Pamiętajmy zawsze, że tak naprawdę to opóźnione są tylko wrażenia kobiety, dziecko niezależnie od tego rozwija się prawidłowo.

Przyczyną takiego stanu jest dodatkowa gruba struktura pomiędzy płodem a brzuchem, która właśnie stwarza wrażenie braku ruchów.

Płyta łożyska jest dodatkowym elementem, który obok powłok jamy brzusznej dodatkowo „wycisza” aktywność płodu.  To położenie nie tylko przesuwa w czasie odczucia mamy, ale sprawia, że do 28 tygodnia te ruchy są naprawdę bardzo słabo wyczuwalne.

Pamiętajmy - nie wolno porównywać częstotliwości ruchów dziecka z tym, czego doświadczają inne kobiety.

Każda ciąża jest inna, a u każdej kobiety łożysko może mieć inne miejsce położenia. Monitorowanie aktywności dziecka i konsultacje z lekarzem to najlepszy sposób na rozwiewanie jakichkolwiek wątpliwości.

Reklama

USG 3D a łożysko na przedniej ścianie. Jak wyglądają inne badania?

Badania ultrasonograficzne są wskazane z uwagi na konieczność prawidłowego monitorowania przebiegu ciąży. Ich zaletą jest gwarancja bezpieczeństwa dla płodu w czasie ich wykonywania.

To jedne z podstawowych badań diagnostycznych. Ta metoda pozwala w sposób bezinwazyjny ocenić nie tylko płód, ale także łożysko i szyjkę macicy pod kątem różnych nieprawidłowości.

Taka diagnostyka jest w stanie dokładnie potwierdzić występowanie łożyska na przedniej ścianie macicy i tym samym dokładnie zaplanować poród.

W czasie ciąży zawsze podczas badań kontrolnych przeprowadzana jest ocena stanu łożyska. Co w jego przypadku ma kluczowe znaczenie? Oto najważniejsze elementy takiej „sprawdzianu”:

  • sprawdzenie położenia łożyska,
  • kontrola jego ułożenia względem ujścia wewnętrznego szyjki macicy,
  • zbadanie błon płodowych poza łożyskowych,
  • sprawdzenie struktury łożyska,
  • ocena jego wielkości.

Potwierdzenie występowania łożyska w omawianym ułożeniu nie zagraża w żaden sposób ciąży, a zadaniem USG jest głównie wykrycie łożyska nieprawidłowo ułożonego (na przykład przodującego).

Najnowszym badaniem ultrasonograficznym jest USG 3D, które daje trójwymiarowy obraz dziecka. Pozwala ono dostrzec rysy twarzy dziecka i każdy jego ruch, ale przede wszystkim pomaga dostrzec wady wrodzone płodu już na wczesnym etapie ciąży.

Podczas tego badania można na ekranie aparatu dowolnie obracać płód i uzyskiwać przekroje niedostępne w tradycyjnym badaniu ultrasonograficznym.

Jaka zależność istnieje pomiędzy ułożeniem łożyska na przedniej ścianie a badaniem USG 3D? To badanie pozwala precyzyjnie określić dojrzałość łożyska i jego wydolność.

Najczęściej jest zalecane, gdy pojawiają się nieprawidłowości. Według wielu specjalistów to badanie nie powinno zastępować klasycznego badania (w odcieniach szarości), ale może stanowić jego mocne uzupełnienie.

Reklama

Łożysko na przedniej ścianie a poród 

Położenie łożyska ma duży wpływ na poród i decyduje o tym, czy odbędzie się on siłami natury czy trzeba będzie wykonać cesarskie cięcie. Zagrożeniem jest zawsze łożysko przodujące, które zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy pod jej szyjką i jest wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Przy innych ułożeniach łożyska to lekarz decyduje, na podstawie stanu zdrowia kobiety i oceny płodu o tym, w jaki sposób zakończy się ciąża.  

Ułożenie łożyska na ścianie przedniej macicy nie stwarza zagrożenia w czasie porodu, dlatego też nie jest bezpośrednim wskazaniem do cesarskiego cięcia. To miejsce macicy zapewnia prawidłowe położenie łożyska, a zatem stwarza warunki do naturalnego porodu.

Czy istnieją jednak jakiekolwiek zależności pomiędzy łożyskiem na przedniej ścianie a cesarką?

Samo ułożenie nie jest na pewno przesłanką do cesarskiego cięcia. Ten zabieg jest przeprowadzany tylko wtedy, gdy pojawią się ku temu ważne przesłanki. Do takich należy na przykład przedwczesne odklejenie łożyska, niedotlenienie lub nieprawidłowe ułożenie dziecka czy pęknięcie macicy.

Reklama

Czy łożysko na przedniej stronie uniemożliwia współżycie?

Czy istnieje jakakolwiek negatywna zależność pomiędzy ułożeniem łożyska na przedniej ścianie a współżyciem?

Odpowiedź jest jednoznaczna - przy takim ułożeniu można bezpiecznie uprawiać seks. W czasie każdej ciąży, która przebiega prawidłowo, seks nie jest przeciwwskazany.

Często jest wręcz zalecany, szczególnie w ostatnich tygodniach trzeciego trymestru. Partnerzy muszą tylko dobrać odpowiednie pozycje, aby zapewnić sobie pełną swobodę i wygodę. Warto unikać ucisku na brzuch kobiety i żyłę główną dolną (aby nie doprowadzać do zaburzeń odpływu krwi).

Lekarze nie zalecają uprawiania seksu przy łożysku przodującym i taki zakaz nie dotyczy łożyska umieszczonego w innym miejscu macicy.

Położenie łożyska na przedniej ścianie w czasie ciąży nie przekreśla możliwości współżycia seksualnego. Aby przyszła mama czuła się w pełni komfortowo warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę i ustalić czego należy unikać, a co jest w pełni dozwolone.

Kiedy zatem należy unikać seksu przy łożysku umieszczonym na przedniej ścianie? Oto przykłady:

  • ciąża zagrożona (np. skrócenie szyjki macicy na zbyt wczesnym etapie ciąży),
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • nawracające infekcje dróg moczowych,
  • infekcja okolic intymnych jednego z partnerów.

Pamiętajmy - wszystkie, nawet najdrobniejsze wątpliwości należy zawsze konsultować z lekarzem. Stawka jest tutaj bardzo wysoka - to zdrowie naszego dziecka.

Czytaj również

Bibliografia

  • G. Brębowicz (red) „Fizjologia ciąży” Położnictwo, tom. 1, 2020. PZWL, str. 39 - 47
  • „Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące cięcia cesarskiego”, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2018, tom 3, nr 4, strony 159-174, Via Medica, ISSN 2451-0122
  • H. Klimek, K. Wawrzyniak, M. Dzieniecka, P. Sieroszewski, Klinika Medycyny Płodu i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, „Nieprawidłowa implantacja łożyska - diagnostyka, postępowanie, doświadczenia własne”, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, tom 2, nr 2, strony 48-52, Via Medica, ISSN 2451-0122
  • prof. dr hab. M. Pietryga, dr hab. D. Borowski, prof. dr hab. J. Brązert „Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym - 2015, Ginekologia Polska 2015, 86, 551-559
  • M. Makara-Studzińska, A. Wdowiak i inni „Wpływ aktywności seksualnej kobiet w ciąży na stan zdrowia noworodka”, Seksuologia Polska 2011, 9, 2, 57-63, Via Medica, ISSN 1731-6677
  • A. Mars, J. Nowak „O budowie i rozwoju łożyska ludzkiego”
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Ciąża
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Ciąża bliźniacza - objawy. Jak w nią zajść i kiedy jest widoczna na USG?
Kobieta w ciąży bliźniaczej pokazuje zdjęcie USG
Sączenie wód płodowych - objawy i test. Jak długo trwa i kiedy jechać do szpitala?
Kobieta w  ciąży patrząca na usg dziecka
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?
Kobieta trzyma w dłoni zdjęcie z badania USG w ciąży
Ciąża bliźniacza dwujajowa tydzień po tygodniu – USG, poród
Wykonany test ciążowy
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?
Sfrustrowana para
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Kobieta w ciąży prezentująca zdjęcia z badania USG
Łożysko na przedniej ścianie - jakiej wielkości jest brzuch i jak czuć ruchy dziecka?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!