Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Łuszcząca się skóra na twarzy, stopach i dłoniach. Co robić?

Łuszcząca się skóra może być symptomem dermatozy, efektem naruszenia płaszcza hydrolipidowego lub naturalną skłonnością cery do przesuszenia. Sprawdź, o jakich chorobach może świadczyć łuszczenie się skóry głowy oraz dłoni, a także co zrobić, by złagodzić tę dolegliwość.
łuszcząca skóra na łokciu
123RF
Spis treści

Łuszcząca się skóra

Łuszcząca się skóra może być objawem wielu dermatoz, defektem związanym z typem skóry lub efektem niedostatecznej pielęgnacji lub oddziaływania czynników zewnętrznych. Zaburzenia w procesie rogowacenia naskórka są istotą takich chorób skóry jak egzema czy łuszczyca.

Łuszczyca pospolita przybiera postać brunatnoczerwonych grudek, pokrytych srebrzystymi łuskami. Takie zmiany skórne są wynikiem toczącego się w organizmie procesu zapalnego oraz zaburzeń w mechanizmie rogowacenia wierzchniej warstwy skóry.

Wśród przyczyn dermatozy wymienia się czynniki genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe. Egzema, nazywana także wypryskiem, jest stanem zapalnym skóry. Wyprysk sam w sobie nie jest chorobą, lecz zespołem objawów obserwowanym w przebiegu różnych dermatoz o zróżnicowanej etiologii.

Niezależnie od przyczyn, egzema zazwyczaj przebiega czteroetapowo – najpierw pojawia się rumień, potem pęcherzyki z wysiękiem, następnie strupki, a na koniec łuszczenie się skóry. To dwie najczęstsze dermatozy, w przebiegu których występują zaburzenia keratynizacji naskórka.

Nie zawsze jednak łuszcząca się skóra jest symptomem choroby. Osoby posiadające z natury suchą skórę na co dzień borykają się łuszczeniem naskórka, będącym wynikiem niedostatecznego nawilżenia. Niekiedy suchość skóry jest spowodowana przejściową dysfunkcją płaszcza hydrolipidowego.

Reklama

Łuszcząca się skóra na twarzy

Łuszcząca się skóra twarzy zazwyczaj ma związek z naruszeniem bariery ochronnej, nazywanej fachowo płaszczem hydrolipidowym. Płaszcz hydrolipidowy jest naturalną powłoką skóry, zbudowaną z wody, lipidów, białek, cholesterolu, ceramidów oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Wymienione składniki tworzą warstwę rogową, która chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia.

Pod wpływem zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury, suchego powietrza, promieniowania ultrafioletowego czy drażniącego działania substancji chemicznych może dojść do uszkodzenia bariery ochronnej, a co za tym idzie do przesuszenia i nadmiernego łuszczenia się skóry.

Co więcej, niektóre osoby mają z natury nadmiernie przesuszoną skórę, co jest szczególnie widocznie na nosie, brwiach, policzkach, czy wokół ust. Suchość skóry na twarzy może być także wynikiem przewlekłej choroby somatycznej (m.in. cukrzycy), starzenia się organizmu oraz niewłaściwej pielęgnacji.

Reklama

Łuszcząca się skóra na dłoniach

Łuszcząca się skóra na dłoniach także może być efektem działania czynników zewnętrznych. Zwłaszcza w okresie zimowym dłonie potrzebują intensywnej kuracji nawilżającej oraz natłuszczającej. Innym częstym powodem łuszczenia się skóry dłoni jest tzw. kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia, należące do chorób z kręgu egzemy. Ten typ wyprysku zazwyczaj jest spowodowany kontaktem z substancjami drażniącymi w miejscu pracy, takimi jak:

  • środki czyszczące,
  • płyny do dezynfekcji i sterylizacji,
  • farby, lakiery, rozpuszczalniki,
  • kleje, oleje, zaprawy, smary,
  • nawozy, pestycydy,
  • żywność, przyprawy.

W grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na egzemę dłoni są: rolnicy, pracownicy budowlani, mechanicy samochodowi, kucharze, rzeźnicy, cukiernicy oraz floryści.

Reklama

Łuszcząca się skóra głowy

Łuszcząca się skóry głowy jest charakterystycznym objawem łuszczycy. Generalnie łuszczyca jest chorobą wielopostaciową. Można wyróżnić kilkanaście odmian choroby skóry. Jedną z najczęstszych jest łuszczyca owłosionej skóry głowy, którą można rozpoznać po dużych wykwitach skórnych, łączących się w większe powierzchnie o nieregularnym kształcie. Charakterystyczne jest bardzo silne złuszczanie naskórka. Na głowie chorego widoczne są łuski, które tworzą zwartą, twardą skorupę w szarym kolorze. Zmianom skórnym zazwyczaj towarzyszy bardzo silny świąd.

Reklama

Łuszcząca się skóra – jaki krem lub maść wybrać?

Jak sobie poradzić z łuszczeniem się skóry? Wszystko zależy od przyczyny tej dolegliwości.

Łuszczycę skóry głowy leczy się najczęściej preparatami miejscowymi o działaniu keratolitycznym, między innymi kwasem salicylowym. Wykorzystuje się też preparaty przeciwzapalne i łagodzące świąd, do których zaliczają się glikokortykosteroidy.

Leczenie egzemy jest uzależnione przede wszystkim od czynnika wywołującego. Zastosowanie znajduje wiele preparatów, m.in.:

  • leki przeciwhistaminowe,
  • inhibitory kalcyneuryny,
  • kortykosteroidy,
  • metotreksat,
  • acytretyna.

Ważne miejsce w leczeniu łuszczycy, egzemy, a także w odbudowie płaszcza hydrolipidowego zajmuje odpowiednia pielęgnacja skóry. Zalecane są przede wszystkim preparaty o działaniu nawilżającym, przeciwzapalnym, redukującym świąd, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry.

Czytaj również

Bibliografia

  • Grzegorz Obrzut, Marzena Lipińska, Mateusz Nikodem, Anna Kędzierska, Damian Bielawa, Izabela Pieniążek, Jacek Walczak, Raport „Choroba jak na dłoni. Konsekwencje przewlekłego wyprysku rąk dla pacjenta, społeczeństwa i całego systemu ochrony zdrowia” marzec 2018.
  • Andrzej Kaszuba, Sebastian Uczniak, Aleksandra Kaszuba, Łuszczyca, Dermatologia geriatryczna, Lublin 2016, Wydawnictwo Czelej.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Wysypka na brzuchu u dziecka – alergia czy choroba? Poznaj przyczyny
Wysypka na brzuchu u dziecka
Podobne artykuły
Kaszka na czole
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Drobne czerwone krostki na nogach dziecka
Co oznaczają drobne czerwone krostki na ciele dziecka?
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial